reklama

Jak dobře vybrat kočárek? Koukejte na kolečka!

Při výběru kočárku rozhoduje spousta faktorů: Jak velké miminko v něm budete vozit? Chcete vozítko hluboké, nebo postačí golfové hole? Jste spíš sportovní typ, či vás bude kočárek reprezentovat při procházkách po nákupních zónách ve městě? Budete s kočárkem chodit na nákupy? Nabízíme vám patero dobrých rad, na co se při jeho výběru zaměřit.

Foto: Isifa/Thinkstock

Při výběru kočárku rozhoduje spousta faktorů: Jak velké miminko v něm budete vozit? Chcete vozítko hluboké, nebo postačí golfové hole? Jste spíš sportovní typ, či vás bude kočárek reprezentovat při procházkách po nákupních zónách ve městě?

A také vezměte  v úvahu další věci: Budete s kočárkem chodit na nákupy? Je maminka spíš střízlík, nebo něco utáhne? Jezdí třeba na in-linech? Má miminko staršího sourozence? A je kočárek vůbec bezpečný? To vše a ještě mnoho dalších věcí u nákupu kočárku rozhoduje. Nabízíme vám patero dobrých rad, na co se při jeho výběru zaměřit.

1. Korbička, sporťák, golfky?

Při nákupu kočárku byste měli rozhodně zohlednit věk, váhu a výšku dítěte. Klasicky se rozlišuje hluboký pro miminka, sportovní pro batolata a větší děti, s nimiž rádi vyrážíte do přírody a na delší cesty, a golfové hole. Ty jsou ideální na výlety do města a na kratší vzdálenosti. Pořídit si můžete také kombinovaný kočárek, který má jak sportovní sedák, tak hlubokou korbu a většinou na něj lze nasadit i autosedačka. Důležité je hlavně pohodlí miminka, které zajistí polohovatelná opěrka zad, případně podpěra nohou.

2. Zvedněte si ho a složte!

Důležité jsou rozměry kočárku, především jeho hmotnost a šířka. Raději si proto kočárek zkuste zvednout, abyste věděli, co vás pak při transportu čeká. Vyzkoušejte také, zda se dobře vejde do kufru vašeho auta. A myslete i na možnosti uskladnění kočárku doma.

3. Tříkoláci versus čtyřkoláci

Dalším důležitým bodem je volba podvozku kočárku - pořídit si můžete tříkolový nebo čtyřkolový a navíc se budete rozhodovat mezi jednoduchými či zdvojenými kolečky.

Některému rodiči vyhovují pevně ukotvená kola, jiný je vděčný za možnost aretace u tzv. volných kol. A nezapomeňte ani na použitý materiál - nafukovací a gumová kolečka zvládnou náročnější terén, zatímco ta umělohmotná budou dělat parádu na hladkém městském asfaltu.

4. Malé, ale důležité detaily

Na první pohled méně zásadními atributy při výběru kočárku jsou možnost sejmutí a praní potahu, případně jeho snadná omyvatelnost - ale jen do chvíle, než se vaše ratolest v kočárku opravdu důkladně pokaká. Ono úplně stačí, když se rozlije mléko z lahve...

Zajímat byste se měli také o způsob upevnění dítěte v kočárku, nejbezpečnější jsou v tomto směru pětibodové pásy. Pokud hodláte s kočárkem nakupovat, zjistěte si velikost a přístupnost nákupního koše.

Zamyslete se také nad snadností ovládání a mechanismem brzdění kol: má kočárek centrální brzdu zadních kol? Jsou přední kola otočná? Je možná jejich aretace? Mají kuličková ložiska, která umožňují snadné otáčení?

Má už váš prcek staršího sourozence? Potom byste měli vědět, že některé kočárky umožňují svezení větších dětí na plastovém stupátku s protiskluzovým gumovým povrchem!

Hodláte přikupovat další doplňky: pláštěnku, slunečník, nánožník, držák na pití, adaptér pro autosedačku? Zjistěte si, zda je vybraný typ kočárku vůbec nabízí - a ideálně je nakupte rovnou. Vyhnete se tak situaci, kdy doplněk nebude v nabídce, ať už na přechodnou dobu, nebo definitivně.

5. Vyzkoušejte co nejvíce!

Spoustu věcí zjistíte až při používání kočárku. Abyste jimi nebyli nepříjemně překvapeni, je lepší získat maximum informací předem. Proto si co nejvíce modelů vyzkoušejte na vlastní kůži.

zdroj: babystar.cz, malydobrodruh.cz

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama