reklama

Čemu se vyhnout při cestování s dětmi?

Delší cesty autem bývají únavné pro dospělé a možná ještě víc pro děti. Na co by se měli rodiče připravit ještě před cestou?

Foto: Thinkstock

Cestování s autem má jednu velkou výhodu. Nemusíte se přizpůsobovat nikomu a ničemu. Delší několik hodin trvající cesty jsou ale zároveň velmi únavné a náročné pro nejmenší.

Pro to, aby vaše cestování bylo co nejklidnější, je potřeba se důkladně připravit, sestavit si podrobný plán, zabavit potomky a především nezapomenout na bezpečnost.

Bezpečnost především

Ještě před tím než se vydáte na cestu, nechte si důkladně prověřit auto. Porucha není příjemná nikdy, natož pak s dětmi v autě. Stejnou pozornost byste měli věnovat i překontrolování autosedačky. Za prvé by měla splňovat všechny bezpečnostní parametry a také by měla být správně ukotvená. Rovněž hračky, které mají děti při jízdě u sebe, by měly být pouze z měkkého materiálu, aby v případě nárazu, nikomu neublížily.

Cestu plánujte do detailů

Dopředu si také dopodrobna naplánujte cestu, obzvlášť v případě, že nemáte navigaci nebo nebudete mít možnost se podívat na internet v zahraničí. Počítat byste měli hlavně s častým zastavováním. Ideální je přerušit jízdu každou hodinu, a to alespoň na deset minut a dále pak každé tři hodin na půl hodiny. Během pauzy nabere sílu nejen řidič, ale vyběhají a uvolní se i děti. 

Pozor na nevolnost

Pokud nevyrazíte na noc, kdy dítě většinu cesty prospí, myslete i na nevolnost. Rozhodně by vaše ratolest neměl mít prázdný žaludek, ideální je zaplnit ho nějakým lehce stravitelným jídlem v podobě pečiva nebo sucharů. Pro jistotu by rovněž děti neměly číst, obzvlášť ty, které kinetózou trpí.

Pomoct mohou i speciální volně prodejné léky proti nevolnosti. Kinedryl byste měli podat minimálně hodinou před tím, než vyrazíte. A podle aktuálního stavu jeho podání opakovat dle potřeby.

Travel-gum účinkuje okamžitě, lze ji tedy podávat až když se objeví první příznaky nevolnosti. Přírodní alternativou jsou pak homeopatikaCocculus indicus, Borax, Tabacum, Borax 15CH nebo 30CH. V některých případech, obzvlášť u těch starší postačí třeba zázvorové bonbóny, žvýkačky nebo i chlazená kola.

Jak je zabavit

I to nejklidnější dítko se může cestou nudit. Pokud se na to připravíte dopředu, bude cestování pohodovější. Osvědčeným způsobem jsou přenosné DVD přehrávače nebo tablety se staženými pohádkami a filmy. Pokud se dítěti nedělá v autě špatně, může si dlouhou chvíli krátit i zmiňovaným čtením, kreslením nebo hraním her. 

Možné je ale zvolit osvědčenou klasiku a hrát s dětmi třeba slovní fotbal nebo hádat dopravní značky. Dohromady můžete vymýšlet i společný příběh.

Co jíst během cesty

Stejně jako dostatek tekutin, mějte pro děti připravené i vhodné jídlo například v podobě celozrnného pečiva, ovoce a zeleniny. Sladkostem s vysokým obsahem cukru se raději vyhýbejte. Děti po nich dostanou brzy hlad a mohou být podrážděné. Lepší je nahradit čokoládu müsli tyčinkou. Stejně nevhodné jsou ale i uzeniny nebo tolik oblíbený řízek s chlebem.

Na ještě nezapomenout:

  • pohodlné oblečení
  • deku na přikrytí
  • čistící ubrousky
  • oblečení na převlečení
  • pokud nemáte tmavá okna, pak kvalitní stínítka
Syn vrbětické oběti: Otcova smrt možná nebyla zbytečná. Ti, kdo by měli mluvit, mlčí | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama