reklama

Intimní hygiena: Stud stranou, jde o zdraví dítěte!

Intimní hygienu nejmenších bychom neměli podceňovat. Naučí dítě správným návykům a péči o vlastní tělo, což je předpokladem pro udržení zdravého života.

Foto: Isifa/Thinkstock

Intimní hygienu nejmenších bychom rozhodně neměli podceňovat, přestože je toto citlivé téma opředeno mnoha mýty, pověrami a babskými radami, které ne vždy fungují.

Správná hygiena v raném dětství naučí dítě správným návykům a péči o vlastní tělo, což je jedním ze základních předpokladů pro udržení zdravého, a tím plnohodnotného života.

Nebojte se zeptat!

Každý pediatr vám jistě potvrdí, kolik váhavých a nesmělých rodičů k němu denně přijde a neví, jak formulovat otázky ohledně intimní hygieny svého dítěte. Jde přitom o naprosto přirozenou záležitost, která však vyžaduje jistou pozornost.

Doporučujeme: Pipinka a pindík: Jak nazývat sexuální části těla?

Bát nebo stydět se zeptat odborníka může vést k nesprávné či nedostatečné péči a ke vzniku problémů. Neriskujte proto, a bez obav se zeptejte svého pediatra na cokoliv, s čím si ohledně péče o dítě nevíte rady a v čem cítíte nejistotu. Lékař vám vše podrobně vysvětlí a názorně předvede. A nebudete první ani poslední, kdo ho o to požádal.

Intimní hygiena u chlapců

Zásady osobní hygieny jsou rozdílné u dívek i chlapců v jednotlivých obdobích života. Souvisejí také s hormonálními změnami, které se v těchto obdobích vyskytují.

Současné maminky si při hygieně dětí velmi cení vlhčených ubrousků, které hodně usnadňují práci. Při hygieně chlapců jimi odstraníme všechny nečistoty a zbytky moči z pokožky. Jak na to? Je nutné otřít všechny záhyby, oblast pod šourkem, kůži pod penisem i samotný penis.

Nejvíc nejasností vyvolává patrně péče o předkožku malých chlapců. Přetahovat či nechat být? Co lékař, to jiný názor, o radách ostatních maminek nemluvě. Obvykle se předkožka nepřetahuje až do věku okolo 2 - 3 let, poté se s růstem a celkovou změnou genitálu začíná sama uvolňovat. Může k tomu dojít dřív, ale i později. Je nesmysl pokoušet se předkožku přetahovat násilím, mohli byste svému dítěti způsobit zbytečné a bolestivé zranění. Po přetažení odstraňujeme vzniklý maz v oblasti žaludu pomocí dětského oleje a žalud stejně jako ostatní místa šetrně omýváme vodou.

Intimní hygiena u dívek

U holčiček může díky špatné hygieně dojít ke slepování až srůstu vnějších sliznic. Dochází k tomu v důsledku nepřítomnosti estrogenů, které se začnou vytvářet až okolo osmi let věku.

Čtěte také: Největší omyly rodičů při péči o miminko

Je proto nutné nebát se při mytí jemně oddálit stydké pysky a odstranit všechny nečistoty, včetně smegmatu. Smegma (bělavá mazlavá tekutina) se někdy lépe odstraní pomocí dětského olejíčku. V žádném případě nepoužívejte pro intimní hygienu dětí mýdla či parfémované přípravky.

Dalším pravidlem je způsob otírání zadečku po stolici. Vždy utíráme směrem ke konečníku, ne obráceně, abychom nezanesli infekci ze stolice do genitálu dítěte.

Intimní hygiena mimo dohled

 Na intimní hygienu je rozumné dohlížet zhruba do šesti let dítěte, než samo pochopí jak a co dělat. Měly by na ni do určitého věku dohlížet i sestřičky a tety v předškolních zařízeních. Děti jsou tu však často vedeny k samostatnosti více či méně nekompromisně, což maminky doma snadno poznají na spodním prádle svých ratolestí. Dítě, které má začít chodit do školky proto podporujeme v osvojení a zvládnutí těchto návyků hlavně doma, v kruhu rodiny. A volíme spodní prádlo z prodyšných, přírodních materiálů.

Pokud bude dítě delší dobu pobývat s jinou osobou, třeba o prázdninách s babičkou, je nutné ji předem bez zbytečných rozpaků upozornit na nutný dohled při mytí a koupání. Intimní hygienu je třeba brát jako přirozenou součást života a naučit tomu nejen svoje děti, ale ve vztahu k vnoučatům někdy i svoje rodiče.

zdroj: Zdravě.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Čurání na povel a jiné podivnosti, které rodiče dělají

Video: Utekla před doktory rodit venku,ve tmě na kamení

Otrávila syna, aby byla slavná. Dostala doživotí

Dítě roku 68 a brutalistní klenot. Mohutnost InterContinentalu zjemňuje nádvoří | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama