reklama

Inkontinence po porodu: Aby matka nepotřebovala plenky

Vzít dítě do náruče, zasmát se nebo si kýchnout - jen malé příklady zcela běžných činností, které se stanou pro řadu žen po porodu denně příčinou stresu a studu. Tento typ fyzické námahy totiž zejména po prodělaných vaginálních porodech způsobuje únik moči.

Inkontinence
Inkontinence | Foto: Profimedia.cz

Vzít dítě do náruče, zasmát se nebo si kýchnout - jen malé příklady zcela běžných činností, které se stanou pro řadu žen po porodu denně příčinou stresu a studu. Tento typ fyzické námahy totiž zejména po prodělaných vaginálních porodech způsobuje únik moči.

"Překvapilo mě, že si po porodu nemůžu zaskákat třeba na trampolíně. Když pravidelně cvičím, je to dobré, ale nesmím přestat," říká Anna, maminka dvou dětí. "Po porodu se to zlepšilo, ale teď po deseti letech mám pocit, že se to značně zhoršuje," stěžuje si jiná naše čtenářka.

Kroužek pomůže

Zatím mohou lékaři nabídnout dvě základní řešení - operativní a konzervativní. Operativní výkon zahrnuje nasazení kroužku na močovou trubici. Pomůcka zadrží proud v kritický okamžik tím, že na ni močový měchýř dosedne a úniku moči zabrání. Než se ovšem přistoupí k operaci, je vhodné vyzkoušet cílené cviky na posílení pánevního dna.

"Můžete je cvičit i v autobuse," radí gynekoložka Martina Novotná z Příbrami. "Tedy pokud u toho nebudete moc vyvalovat oči," dodává s úsměvem. Když se člověk na cviky soustředí, snaží si pomoci mimikou a trapné situace jsou na světě.

Problémům lze předcházet…

Jak? Pravidelným posilováním svalů pánevního dna - před otěhotněním, v těhotenství a hned po něm znovu. Jedná se o sérii speciálních, tzv. Kegelových cviků. Důležité je zapojit správnou skupinu svalů a dobře dýchat. Pokud u cvičení zadržujete dech, zvyšujete si nitrobřišní tlak, takže cvičíte špatně. U stahů pánevního dna můžete dýchat klidně zhluboka a nechat přitom bříško zcela uvolněné. Budete-li jej zatínat, nejen že to nepovede ke kýženému zlepšení stavu - výsledkem bude zhoršení v důsledku tlaku břišních svalů shora. Operaci hradí pojišťovna stejně jako nákup speciálních inkontinenčních vložek.

Jak přesně cvičit?

  • Lehněte si na záda a dolní končetiny stiskněte k sobě od kotníků až ke kyčlím. Přitom nadlehčete pánev, vtáhněte konečník, hráz, pochvu směrem nahoru - vydržte asi 3 sekundy a uvolněte se.
  • Lehněte si na záda a pouze stáhněte a vtáhněte konečník a hráz směrem nahoru do pánve - vydržte 3 sekundy a uvolněte se. Nezadržuje při vtažení svalů dech. Je nutné to opakovat minimálně 10× za sebou a několikrát denně. Dopracujte se až na 24 - 30 opakování 5 × denně.
  • Lehněte si na záda, pokrčte dolní končetiny a chodidla nechte na podložce. Nadlehčete pánev, vtáhněte konečník, pochvu, močovou trubici - vydržte 3 sekundy a uvolněte se.
  • Lehněte si na záda, pokrčte dolní končetiny a chodidla nechte na podložce. Zdvihněte pánev a stiskněte sedací svaly (hýždě) k sobě, vtáhněte konečník, pochvu, močovou trubici - vydržte 3 sekundy a uvolněte se.

Cvičte prsa!

Abyste v období po porodu měla víc mléka, můžete k posilování pánve přidat také další cvičení:

  1. Leh na zádech, ruce se ohnou v loktech, dlaně se opřou o sebe, vší silou jimi zatlačíte proti sobě. Při tlačení do dlaní vdechněte nosem, při uvolnění vydechněte.
  2. Cvik v lehu na břiše: opřete se o špičky nohou, odlepte kolena od podložky, stiskněte hýždě k sobě, vtáhněte konečník, hráz, pochvu - vydržte a uvolněte se, opakujte 10×. Ruce leží podél těla.
  3. Lehněte si na záda, pokrčte nohy, chodidla jsou na zemi, ruce podél těla. Stiskněte hýždě k sobě, vtáhněte břišní svaly, páteř v oblasti pasu pevně přitlačte k podložce - výdrž a uvolnění, opakujte 10×.

Sestavy cvičte několikrát denně, počet opakování každý den zvyšujte - výsledek se jistě dostaví!

zdroj: Studio pro ženy - Magdalena Mikulandová

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama