reklama

10 tipů pro rodiče, jak si lépe naplánovat čas

Vymezte si každý den odpočinkový čas jen pro sebe. Budete pak spokojení nejen vy, ale i celá rodina.

Foto: iStock

Do práce, koupit něco k večeři, pro dítě do školky, připravit jídlo, dát prádlo do pračky, úkoly se starším, pohádku na dobrou noc a na večer se ještě ohlásili přátelé, že přijdou na víno. Jak to stihnout?

Poznáváte se? Jestli ano, lítáte v problémech s časem podobně jako většina lidí. Když se podíváme na obvyklé rozvržení dne, většinu času prospíme a zhruba devět hodin strávíme v práci. Další hodinu a čtvrt projíme a podobný čas ztratíme také cestováním.

Stejný čas jako jídlu věnujeme také hygieně a pak vztahům. Tím myslíme rodinu, partnera, povídání s rodiči nebo jen telefonáty s kamarády. No a nakonec se snažíme udržet čistý domov, proto zbývající čas připadá údržbu domácnosti. 

Když to všechno sečteme, zbývá nám půl hodinka času pro sebe. A to je ještě ta lepší varianta. Stačí vám to? Ne? Pak využijte 10 tipů pro lepší rozvržení času a také rady k výchově dítěte, které vám volný čas zajistí. Radí lektorka Olga Medlíková z Olga-ebooky.cz.

1) Plánujte na týden a s rezervami

Ideálně si plánujte týden dopředu v neděli a v pátek před odchodem do práce zkontrolujte, co jste udělali. Budete tak mít věci více pod kontrolou. Málokdy se však stane, že opravdu vše jde podle plánu. Někdo zavolá, někdo se zpozdí s příchodem na schůzku. Proto si vždy ve svém plánování dávejte nějakou rezervu, ať pak nejste zbytečně ve stresu. 

2) Odškrtávejte si splněné úkoly a sdílejte kalendář

Zvyšujete tak svoji spokojenost. Není lepší pohled, než na seznam, kde úkoly rychle ubývají. Ušetříte tak čas nejen sobě. Navíc synchronizujte kalendář na všech zařízeních, která používáte, a to jak s týmem, tak s rodinou.

 3) Spojujte činnosti a stanovte si kotvu

Tento tip má smysl především u lehčích a rutinních činností jako je doprava a četba, jídlo a povídání s přáteli nebo televize a čistění doručené pošty. Stanovte si na každý den také nějaký motivátor, tedy něco, co vás těší a máte rádi.

4) Vymezte si v kalendáři každý den čas pro sebe

Stačí klidně ta půlhodinka, ale dodržte ji! Občas je těžké si přesně stanovit harmonogram dne, ale stejně jako děti milují pevný režim, tak tělo dospělého má svůj vnitřní rytmus. Obtížné věci přesuňte na dobu, kdy jste nejaktivnější, aspoň o víkendu a dovolených. 

5) Pravidla

Ono je to nepopulární. Ale potřebné. Mít jasno, co se smí a nesmí a proč. Za co jsou odměny a za co tresty. Kdy se omlouváme, a to jak děti, tak rodiče. Domácnosti bez pravidel jistě existují, ale s nimi jde výchova snáz. Ale je potřeba:

6) Důslednost

"Přijde mi, že vychovávat dítě i psa je v podstatě stejné. Když nejste důslední, pes s vámi bude cvičit. Dítě - si bude dělat, co chce. Ani z jednoho nebudete v pohodě. Důslednost je možná úplně nejdůležitější rodičovská vlastnost," myslí si Olga Medlíková.

Bohužel - opět nepopulární, protože nepohodová. (Tak si dopřejte vždycky nějakou odměnu, když jste důsledně trvali na svém. Olze to pomohlo.

7) Ctít hodnotu času

Například přijde za vámi potomek s otázkou: "Tati, můžeš mi pomoct s matikou?" - Řekněte, jak jste na tom. - "Ano, za 15 minut." Nebo "Fajn, mám teď hodinu volna, tak se na to můžeme vrhnout. Ale pak jdu na volejbal." Dospívající dítě má ale stejné právo říct, kdy může. Což znamená, že uklidnit nádobí ho necháme tehdy, kdy na to má čas, ne kdy chceme my!

8) Právo na odmítnutí

Nemusím vždycky vyhovět. Ale musí být jasné proč (jsem unavená/ý, fyziku neumím, potřebuji chvíli klidu…). A musí být jasné, že neodmítám dítě, ale jeho požadavek. Platí pro obě strany, rodiče i dítě. I dítě má právo odmítnout, ale musí říct proč.

9) Den pro dítě

Jdete na motokáry, do kina, bruslit, na zmrzlinu… a jste celé odpoledne (nebo jak dlouho chcete) jenom s dítětem. Ono vymyslí program, zajistí lístky a vybere cestu, vy to jenom zaplatíte. A jste spolu. Na oplátku vám dítě nechá:

10) Čas pro sebe/nás

A jdu do lesa nebo jenom spím nebo s partnerem/partnerkou jedeme na prodloužený víkend do Vídně… Každopádně zažívám nebo zažíváme vzácné chvíle, kdy víme, že o děti je postaráno a my si jenom vegetíme. Nakonec, co nás má nabíjet, těšit a energetizovat, když ne takové zážitky.

 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama