reklama

Hurá do bazénu: Jak odnaučit dítě panikařit ve vodě?

Proč se některé děti bojí vody, zatímco jiné se jí nemůžou nabažit? A jak strach odstranit? Poradíme vám.

Foto: Isifa/Thinkstock

Na koupání venku to už dávno není, zato bazény o víkendu přetékají nadšenými prcky. Jen ten váš si vodu neužívá. Ba přímo naopak.

Místo, aby se nadšeně vrhal do vln, sotva spatří modrou vodní hladinu, rozklepe se strachy, chytne se vás jako klíště a když se pokusíte vypáčit tlapky, které vás křečovitě svírají okolo krku, zoufale se rozpláče: Pomoc, máma mě chce utopit!

Čtěte také: Plavání miminek: K čemu je to dobré?

Proč se některé děti bojí vody, zatímco jiné se jí nemůžou nabažit a plavání přímo milují? A jak strach odstranit? Poradíme vám.

Pro kojence je voda přirozená

Pokud chcete, aby dítě bralo vodu milovalo a bralo ji jako naprosto přirozenou věc, které se není třeba bát, nebojte se jí ani vy. Vystavujte ho vodě už od kojeneckého věku.

Je to snadné, děti zhruba do půl roku věku jsou v ní jako doma. Ještě mají v paměti, jak plavaly v děloze, obklopeny vodou. A tak mají přirozené reflexy - instinktivně zadrží dech a zavřou oči, když je potopíte.

Hlavně žádné násilí!

Když si na vodu zvyknou odmalička, nebudou se jí bát ani v pozdějším věku, až je budete učit plavat. I tak ale musíte začínat postupně, pomalu a nenásilně. "Základní pravidlo je na děti nespěchat a s vodou je seznamovat postupně a pomalu. Někdy stačí jeden nepříjemný zážitek a z příjemné aktivity se může vyklubat fóbie," varuje Kateřina Princová ze serveru Skibi.cz, zaměřeného na sportování s dětmi.

Doporučujeme: Kdy začít plavat s miminkem?

Poprvé se každé dítě seznámí s vodou v dětské vaničce. Až si na ni zvykne a koupání ho bude bavit, můžete zkusit koupel v normální vaně. Pokud se ani tady nevyskytne problém, nic vám nebrání v tom, abyste vzali dítě do bazénu na plavání pro kojence.

Buďte ale trpěliví a počkejte, až si capart vodu doopravdy oblíbí. Když na něj nebudete spěchat, určitě k tomu dojde, plavání máme ve své přirozenosti.

Jak tedy postupovat?

1. Začínejte na brouzdališti: Plavání začíná tím, že strávíte dostatek času na brouzdališti, kde dítě dosáhne na dno. Neustále ho sledujte a mějte ho na dosah. Vezměte si na pomoc nejrůznější vodní hračky, dítě se zabaví a na vodu zapomene. Velkou motivací bývá také přítomnost dalších dětí, které se vody nebojí.

2. Ukažte mu únikové cesty: Seznamte dítě s prostředím. Nechte ho, ať si vyzkouší, kde a jak může do vody samo vstoupit. A také, jak se dostane po svých rychle ven. Když bude znát dítě své únikové cesty, bude se cítit mnohem bezpečněji.

3. Začněte potápěním: Napřed musíte odstranit strach z potápění. Natrénujte, jak zadržet dech. Nejlepší je začínat na mělčině, třeba sbíráním oblíbených hraček pod vodou nebo oblíbenou hrou Spadla lžička do kafíčka? Dobrým fíglem je také použití plaveckých brýlí, které dítě zaujmou.

No a pak už je místě splývání na zádech a šlapání vody. Pro samotný nácvik plavání můžete použít bezpečnostní pomůcky, třeba křidélka, nebo plovací desku, která postupně odstraňujete. No a pak už přichází čas na první samostatná tempa.

zdroj: Skibi.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

5 rad, jak naučit dítě plavat

Studentům se stýská po socialismu, i když ho nepoznali

Smrt má modrou barvu. Vědci ji viděli

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama