reklama

Hořčík pomůže ke klidnému těhotenství

Těhotenství představuje zvýšené nároky na životní styl ženy, se kterým zcela přirozeně souvisí způsob stravování. Aby vývoj dítěte probíhal v pořádku, měla by žena v průběhu těhotenství výrazně navýšit zejména příjem hořčíku. Jeho nedostatek totiž zvyšuje riziko předčasného porodu či potratu.

Těhotná
Těhotná | Foto: Profimedia.cz

Těhotenství představuje zvýšené nároky na životní styl ženy, se kterým zcela přirozeně souvisí způsob stravování. Aby vývoj dítěte probíhal v pořádku, měla by žena v průběhu těhotenství výrazně navýšit zejména příjem hořčíku.

Jeho nedostatek totiž zvyšuje riziko předčasného porodu či potratu. Čemu hořčík prospívá? Umožňuje správný vývoj plodu a udržuje v rovnováze metabolismus matky. A jak poznáte, že vašemu tělu chybí? Podle zvýšené dráždivosti až nepříjemných křečí, zejména v lýtkách.

Seznamte se - hořčík!

Hořčík neboli magnesium je stopový prvek, který hraje jednu z hlavních rolí v procesu lidského metabolismu bílkovin, cukrů a tuků. Umožňuje aktivovat více než 300 enzymů v lidském těle a zabezpečuje správnou činnost hormonů. Velice důležitá je jeho funkce v oblasti činnosti srdce, zabraňuje totiž poruchám srdečního rytmu. Účinkuje velmi příznivě na vysoký krevní tlak. U těhotných žen, které mají problémy s poruchou trávicích procesů, může hořčík příznivě ovlivnit pravidelnost jejich stolice.

Hořčík a nastávající maminky

Pro funkci ženského organismu v těhotenství je totiž hořčík zcela nezbytný, pomáhá totiž od bolestivého svalového napětí a je podstatný pro správnou činnost svalů a nervů. „V období těhotenství je hořčík jednou z klíčových látek. Umožňuje správný vývoj plodu a má příznivý vliv na psychiku ženy. Jelikož těhotné a kojící ženy patří do rizikové skupiny, měly by jeho hladinu v organismu pečlivě hlídat," konstatuje Klára Minczinger, produktová manažerka společnosti Generica, která se specializuje na výrobu doplňků stravy.

Příliš, nebo málo? Obojí je špatně!

Ačkoliv je potrava na množství hořčíku relativně chudá a přepokládá se, že v důsledku zažitých stravovacích zvyklostí přijímají lidé pouze 60-80 % doporučené denní dávky, může v některých případech dojít k předávkování touto látkou. Ani to není dobře: nadměrné množství hořčíku v těle se zpravidla projevuje ospalostí, průjmy, zvýšeným pocením a v krajním případě také poruchou srdečního rytmu. Za běžných okolností však riziko předávkování hořčíkem nevzniká. V případě těhotných žen se jedná spíše o jeho stálý nedostatek.

Nedostatek hořčíku se zase zpravidla projevuje poruchami nervové činnosti, které lze rozpoznat podle zvýšené dráždivosti až nepříjemných křečí. Mezi první příznaky nedostatku hořčíku patří třeba křeče v lýtku při ranním vstávání. Zároveň může při jeho nedostatku docházet k nepravidelnosti srdeční činnosti a úzkostným stavům. Zvláště důležitý je ovšem hořčík v těhotenství. Zde může nedostatek způsobit například vrozené vady potomka. Zvyšuje se rovněž riziko potratu či předčasného porodu. U těhotné ženy může nízká hladina hořčíku způsobit lámání nehtů, kazivost zubů či poruchu metabolismu tuků, bílkovin a cukrů.

Kolik ho tedy brát?

Doporučená denní dávka dospělých se uvádí 375 mg. Denní spotřeba pro menší děti je potom asi 150 mg, pro děti starší 8 let a mladistvé 200 až 250 mg. V  průběhu těhotenství množství hořčíku v organismu klesá až o 10 %. U žen totiž dochází během těhotenství nejen ke zvýšené spotřebě hořčíku, ale rovněž k jeho častějšímu vylučování. Doporučená denní dávka se proto uvádí v rozmezí 350 - 400 mg.

Hořčík můžete nalézt v hovězích játrech, kukuřici či fazolích. Pokud těmto potravinám neholdujete, dá se zvolit forma doplňků. Oblíbené jsou minerální přípravky v podobě šumivých či běžných tabletek, jež neobsahují umělá barviva ani cukr.

zdroj: generica-bohemia.cz


--------------------------------------------------------------------------------

Hledáte vhodné doplňky stravy pro období těhotenství?

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama