reklama

Homosexuální rodiče: V čem jsou lepší?

Vychovávají dvě mámy či dva tátové děti jinak než máma s tátou? Vypadá to, že ano. A zdá se, že často lépe.

Foto: Isifa/Thinkstock

Vychovávají dvě mámy či dva tátové děti jinak než máma s tátou? Vypadá to, že ano. A zdá se, že velmi dobře.

Jak ukazují moderní průzkumy ze zahraničí, děti ze stejnopohlavních rodin jsou na tom srovnatelně, ne-li lépe než děti z rodin tradičních. Spíš než na tom, jaké pohlaví rodinu tvoří, záleží totiž na konkrétních vztazích mezi jejími členy a na atmosféře v rodině.

Přesto čeští gayové a lesbičky nemohou být rodiči. V ČR může adoptovat dítě kdokoliv - svobodná matka, svobodný otec, manželé. Jen lidé, kteří uzavřeli registrované partnerství, nikoli. Tímto oficiálním krokem ztratí právo být rodiči.

Tvůj táta je teplouš! Tvoje máma lesba!

"Netroufl bych si dát dvěma homosexuálním mužům do péče malého kluka, aby nevznikla trojka. Jenže dát dvěma mužům do péče dívku, je podobně absurdní. Vždyť nebude mít doma žádný ženský vzor," argumentuje psycholog Jeroným Klimeš na webu evalabusova.cz. Jsou jeho obavy oprávněné? Nikoli.

Doporučujeme: Zhroutil se mi svět. Můj syn je homosexuál!

Zdá se, že nejen ve společnosti, ale také mezi mnohými odborníky, vládne stále homofobie. Jejím důsledkem je spousta předsudků:

  • Gayové a lesby jsou nestabilní a perverzní jedinci. Jejich děti budou trpět vývojovými poruchami nebo poruchami chování. To není pravda. Tento předsudek není prostě doložený.
  • Homosexuál vychová zase jen homosexuála! To není pravda. Všechny statistiky jasně ukazují, že sexuální orientace rodičů nemá vliv na náchylnost dítěte k homosexualitě. Chlapeček, který má dvě mámy, se nebude dobrovolně oblékat do růžových šatiček.
  • Homosexuálové budou své dítě sexuálně zneužívat. To není pravda. Homosexualita a pedofilie spolu nesouvisejí.
  • Homosexuálové nejsou schopni založit rodinu a starat se o děti. To není pravda. Vzhledem k protivenstvím, kterými si mnohé homosexuální páry musejí projít, bývá často jejich rodina semknutější, vstřícnější a stabilnější než rodina klasického typu.
  • Dítě bude postrádat tradiční mužské a ženské vzory. To není pravda. Dítě je může nalézt v  širší rodině či okolí. Nehledě na to, že spíš záleží na tom, jaký ten vzor bude. Táta ležící na gauči s ovladačem v ruce zas tak velká výhra v loterii není.
  • Odlišnost rodičů vystavuje jejich děti posměchu vrstevníků. Tohle bohužel pravda je. Děti ze stejnopohlavních rodin musí častěji čelit předsudkům okolí. Jak ale průzkumy ukázaly, i přesto bývají v průměru stejně oblíbené jako jejich vrstevníci. A dokážou lépe komunikovat a jsou schopnější zvládnout šikanu.

Mýlil se Freud? Asi ano

Mnoho psychologů stejnopohlavní rodičovství odmítá. Často přitom vycházejí ze sto let staré teorie triangulace, jejímž autorem je Sigmund Freud. Podle ní je pro vybudování zdravé sexuální identity dítěte zásadní dynamika vztahu otec - matka - dítě. Tento vztahový trojúhelník má jako celek vyšší důležitost než konkrétní vztah otce s dítětem nebo matky s dítětem. To však moderní výzkumy nepotvrdily.

Čtěte také: Pubertální erotika: Tajné hry dospívajících holčiček

Loni publikovaná velká studie univerzity z Mebourne konstatuje, že děti vychovávané stejnopohlavními páry si vedou stejně dobře, a mnohdy lépe než jejich vrstevníci z heterosexuálních manželství. Průzkum sledoval 500 dětí ve věku do 17 let a potvrdil, že co se týká sebeúcty, emoční vyrovnanosti a času, který s nimi rodiče tráví, jsou na tom děti homosexuálních párů stejně jako jejich vrstevníci. Co se pak týká zdraví a rodinné soudržnosti, jsou na tom tyto děti ještě lépe. Jejich rodiče spolu také lépe vycházejí. A děti bývají odolnější vůči nátlaku okolí. „Vzhledem k odlišnostem homosexuální rodiny jsou tyto děti ochotnější komunikovat a snadněji řeší problémy jako šikana," dodává vedoucí týmu Dr. Simon Crouch

K podobným závěrům došli i psychologové z Massachusettské univerzity v Amherstu. Podle nich má na děti daleko větší vliv vztah jejich rodičů než to, jakého pohlaví jsou. Srovnáváno bylo 104 rodin, 50 hetero, 29 gay a 25 lesbických. Výsledek? V jednopohlavních rodinách byla péče o dítě rovnoměrněji rozložena mezi oba tatínky či obě maminky, zatímco v tradičních rodinách zůstala většina péče na matce. Co ale bylo důležitější - děti se daleko lépe cítily v rodinách, kde spolu byli jejich rodiče šťastní, a to bez ohledu na pohlaví.

Paradoxy zákona

Pokud jde rodičovství a výchovu dětí, jsou čeští gayové a lesby postaveni na roveň heterosexuálům - ale pouze jde-li o právní vztahy k jejich biologickým dětem. Pokud pocházejí z předcházejících heterosexuálních svazků, zůstává jim nárok na ně zachován. Kdyby však chtěli mít děti až poté, co se rozhodnou se žít v registrovaném partnerství, mají smůlu. České právo jim na rozdíl od řady jiných zemí přístup k rodičovství upírá.

"Podle zákona nemohou registrované osoby adoptovat dítě ani jako pár, ani individuálně. Paradoxně tak zákon těmto osobám upírá právo, které je jim před uzavřením a po ukončení registrovaného partnerství přiznáno. Pokud tedy chtějí gayové nebo lesby adoptovat dítě, tlačí je současná česká právní úprava k tomu, aby žili v neformalizovaných svazcích," konstatuje Mgr. Martina Štěpánková na webu Poradna pro lidská práva.

Jak je váš názor? Měl by český stát přiznat gayům a lesbičkám rodičovské právo? O tom můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nikdy nebudu mít vnoučata: Jediná dcera je lesba

Jsem ta druhá. Ta, která miluje tvého manžela

9 známek blížící se demence: Bez ohledu na věk

Co říká svět? Ano!

  • "Děti gay a lesbických rodičů se podstatně neliší od dětí rodičů heterosexuálních s ohledem na jejich psychologický a genderový vývoj a identitu," říká Kanadská asociace psychologů v roce 2003.
  • "V současnosti není možné tvrdit, že děti vychovávané lesbickými a gay rodiči trpí poškozením v jejich psychologickém vývoji," sděluje kolegium psychologů v Madridu vroce 2005.
  • "Existuje dostatek důkazů o tom, že děti vychovávané rodiči stejného pohlaví si vedou stejně dobře jako děti vychovávané heterosexuálními rodiči. Neexistuje vztah mezi sexuální orientací rodičů a zdravým emočním, psychosociálním a behaviorálním vývojem dítěte," konstatuje Americká akademie pediatrů v roce 2006.
  • "Děti vychovávané lesbami nebo gayi se neliší v žádném podstatném ohledu od těch vychovávaných heterosexuálními rodiči," uvedla Americká asociace psychologů, psychiatrů a sociálních pracovníků v roce 2007.

Šéf Primy ťal do živého. Bez obalu přiznal důvody propadáku Eliška a Damián | Video: Michaela Lišková

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama