reklama

Facekini, plavky na obličej: Číňanky a krása

Prohlédnout galerii
Foto: Profimedia.cz

Mít perleťově bílou pleť se považovalo v dějinách za "nóbl" mnohokrát. A je známo, že příliš sluníčka opravdu škodí. Jenže čeho je moc...

S nejnovější módou teď přišly čínské krasavice. Nosí facekini neboli obličejové plavky, které je mají chránit proti sluníčku a žahavým medúzám.

Poprvé se s nimi ženy pochlubily na pláži u města Qingdao na východě země už v roce 2004. Od té doby se staly plavky na obličej doslova hitem.

Čím bělejší, tím lépe

Čím bělejší pleť, tím lépe. Opálení je totiž v Číně spojováno s podřadnou prací v zemědělství nebo s dělnickými profesemi, kdy se člověk pohybuje převážně na slunci. Právě proto mají facekini takový úspěch.

Doporučujeme: Módní nezbytnosti na pláž: Tady je povoleno vše

Když si je bývalá účetní Zhang Shifan vymyslela, rozhodně netušila, jakou lavinu zájmu spustí. Nyní má vlastní obchod s plavkami. Jen za loňský rok jich prodala na 30 000. Její výrobky jsou tak žádané, že trh s nimi zaplavily plagiáty.

Pro její stálé zákaznice však nikdy nemohou výrobky z ulice dosáhnout kvality originálu. Od podomních prodejců na ulici by proto facekini rozhodně nekoupily, do autentického prvního obchodu si klidně dojedou, třebaže to zabere třeba hodinu času.

Inspirace pekingskou operou

Už první výrobky paní Zhang se setkaly s nadšením u maminek. Mělo to však trochu zádrhel, děsily totiž děti. "Tomu jsem se chtěla doopravdy vyhnout," říká nynější podnikatelka.

Proto se rozhodla své facekini stylizovat do podoby známých postav z pekingské opery. Ty totiž zná každé malé dítě a ví, že se není čeho bát. Originální pekingská opera se může pochlubit kořeny starými dvě století. A stejně tak úctyhodnou tradici mají masky s ní spojené. Operní líčení je speciálním uměním, neboť tvář musí prozradit povahu a společenskou vrstvu postavy.

"Jde o výrobek, který chrání pleť v souladu s tradiční čínskou kulturou," pochvaluje si paní Zhang Xing (31), která bez plavek na obličej už na pláž nevkročí.

Že musí být mokré facekini nepříjemné na obličeji? To se v zemi, kde desítkám generací děvčátek deformovali kvůli ideálu krásy nohy, vůbec neřeší.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Týrání holčiček: Gymnastika bolí, a v Číně dvojnásobně!

10 módních trendů, které ženy milují a muži nesnáší

Beckhamovi mají 16. výročí: Jejich nejzábavnější chvíle

reklama
reklama
reklama