reklama

Epidurální anestezie: Úžasná úleva, nebo riziko navíc?

Miminka, u které je porod na spadnutí, stále častěji myslí s obavami na bolest. Možná i váhá: je lepší přirozený průběh bez analgetik, či bude lepší dát přednost epidurálu?

Foto: Isifa/Thinkstock

Miminka, u které je porod na spadnutí, stále častěji myslí s obavami na bolest. Možná i váhá: je lepší přirozený průběh bez analgetik, či bude lepší dát přednost epidurálu?

Pane doktore, pokud by to nějak šlo, chtěl byste rodit? „Když bych si dal epidurál…" váhá zasloužilý porodník MUDr. Hynek Heřman, „Určitě ne. Je to obdivuhodné. Je dobré, když muž u porodu je, ale s ženami bych neměnil," přiznává v rozhovoru pro Ženu.cz. Jaké jsou výhody a naopak jaká rizika epidurální anestezie?

Jak to probíhá

Při epidurální anestezii je do oblasti bederní páteře zavedeno malé množství místního anestetika, které znecitliví nervy odstupující z míchy a vedoucí do břicha. Výsledkem je zmírnění porodních bolestí. Látka se podává během porodu před nástupem nejsilnějších porodních bolestí. Celý výkon trvá několik minut. O jeho hladký průběh se stará anesteziolog.

Ověřte si nabídku!

Pokud o epidurální anestezii uvažujete, nejprve si zjistěte vše, co vás k jejímu průběhu či k možným rizikům napadne. Dáváte-li přednost přirozenému průběhu porodu a cítíte, že vše by mělo proběhnout bez farmakologie, stůjte si za svým rozhodnutím, ovšem s vědomím, že může nastat situace, kdy pro vás bude tato cesta nejlepším řešením. A naopak: jestliže si chcete většinu bolesti ušetřit, ověřte si, zda to váš zdravotní stav umožňuje.

Je také dobré si ověřit, zda tuto službu zdravotnické zařízení nejen nabízí, ale také doopravdy poskytuje, a za jakých podmínek. Abyste nedopadla jako maminka, která rodila ve slavném porodnickém ústavu na nábřeží

„Vybrala jsem si tuto porodnici, protože jako jedna z prvních hrdě hlásala, že nabízí epidurální anestezii. Když jsem tam dorazila - vodu odteklou a stahy po deseti minutách - sdělila mi sestřička na příjmu: Pan doktor, co to dělá, tu dnes není. Když se vám to nelíbí, můžete jít rodit jinam! A bylo vyřešeno… To je ovšem už šestnáct let, dnes to určitě funguje daleko lépe," podotýká smířlivě naše čtenářka Martina. Přesto by si příště už vybrala jinou porodnici.

Kdy je potřeba?

Výhoda epidurální anestezie je jasná: rodička daleko méně trpí porodními bolestmi. Důvody jejího zavedení však mohou být i čistě zdravotní. Mezi hlavní indikace ze strany matky patří:

 • cévní choroby
 • astma
 • oční choroby
 • epilepsie
 • roztroušená skleróza
 • cukrovka
 • preeklampsie

Existují rovněž situace, kdy je o epidurální anestezii uvažováno z hlediska vývoje plodu. Jde hlavně o situace, kdy je plod nedostatečně zásoben kyslíkem. A potom existují situace sporné, které mají svá pro i proti:

 • poloha plodu koncem pánevním
 • vícečetné těhotenství
 • předčasný porod

Kdy epidurál škodí?

Každý zákrok přináší určitá rizika. Některé matky mohou po porodu pociťovat bolest v zádech v místě vpichu epidurální jehly. Nemělo by, nestává se to často, ale může také dojít k proniknutí jehly do mozkomíšního moku, je krvácení do páteřního kanálu, případně k dalším neurologickým komplikacím. Vyloučit nelze ani infekci. Mezi kontraindikace epidurální anestezie potom patří:

 • alergie na lokální anestetikum
 • infekce v místě plánovaného vpichu
 • poruchy srážlivosti krve matky

zdroj: Zdravě.cz

--------------------------------------------------------------------------------

Do jaké porodnice jet?

Odchod milované Libuše Šafránkové. Čím si diváky tolik získala? Sledujte DVTV | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama