reklama

Dvojčata i vícerčata: Kolik se jich rodí a proč?

O novém českém rekordu - konkrétních, živě narozených, zdravých paterčatech, už nejspíš víte všechno. Víte ale, že pravděpodobnost porodu paterčat je 1: 854, což představuje 0,0000019 % porodů?

Foto: Isifa/Thinkstock

O novém českém rekordu - konkrétních, živě narozených, zdravých paterčatech, už nejspíš víte všechno. Víte ale, že pravděpodobnost porodu paterčat je 1: 854, což představuje 0,0000019 % porodů?

Co víte doopravdy o vícerčatech, tedy sourozencích, kteří přijdou na svět při jednom porodu? Rodí se stále častěji, alespoň ta více oplodněných vajíček. Počet jednovaječných dvojčat se nemění. A možná vás to překvapí, ale nejvíce dvojčat se narodilo ve znamení Blíženců a nejčastěji to bylo v červnu.

Dvojnásobně víc dvojčat

U lidské populace je obvyklý porod jednoho dítěte. Podle tzv. Hellinova pravidla stanoveného roku 1895 činí u přirozených těhotenství poměr dvojčat 1:85, tedy jeden porod dvojčat na každých 85 porodů (1,18 % porodů), jeden porod trojčat potom připadá na každých 852 porodů (0,014 % porodů), porod čtyřčat na každých 853 porodů (0,00016 % porodů) a porod paterčat jednou za 854 porodů (0,0000019 % porodů). Toto pravidlo ovšem platí jen pro přirozená početí.

Doporučujeme: Světový rekord - 10 dětí při jednom porodu!

Za posledních čtyřicet let 20. století se víc než jedno miminko naráz narodilo zhruba každé sté mamince. Přesněji: v letech 1959-1997 připadal jeden porod vícerčat na 102-117 porodů, později se počet snížil. Nyní ovšem prudce roste. V roce 2000 už bylo vícečetné každé 65. těhotenství a v současné době se narodí dvojčata nebo vícerčata každé padesáté ženě. Nejčastější jsou porody dvojčat. Trojčat se narodí 5-35 ročně. Čtyřčata se vyskytují jen výjimečně, poslední přišla na svět v roce 2003.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejvíce vícerčat se rodí v dubnu a červnu.
  • Nejméně vícerčat se rodí v prosinci.
  • Nejvíce dvojčat rodilo ve znamení Blíženců, těsně následované znamením Raka.
  • Nejméně dvojčat se rodilo ve znamení Panny
  • Nejméně dvojčat se rodí v pondělí a o víkendu.

Proč se rodí vícerčata?

Důvodů je hned několik. Ten hlavní, který je zároveň příčinou toho, že jde o trend stále častější, je umělé oplodnění. Při něm se totiž do dělohy ženy přenese více zárodků, aby vzrostla pravděpodobnost otěhotnění. A ujmout se může i víc než jeden. Některé zdroje uvádějí, že až polovina narozených dvojčat pochází z umělého oplodnění.

Jak počít dvojčata? Spolehlivý návod najdete ZDE >>

Na vícečetné těhotenství může mít vliv i užívání hormonálních přípravků, konkrétně Clomidu na léčbu neplodnosti. Dalším vlivným faktorem je vyšší věk matek při porodu. Ženy si pořizují děti  později a pravděpodobnost početí vícerčat s věkem roste. Nejčastěji se rodí ženám mezi 30-34 lety.

Posledním vlivným faktorem jsou genetické předpoklady. Pokud sama matka pochází z dvojvaječných dvojčat, pravděpodobnost, že se jí narodí dvojčata, může činit až 1:17. V její pokrevní linii se totiž může dědit tzv. gen hyperovulace, který způsobuje, že se během jednoho ovulačního cyklu vylučuje více než jedno zralé vajíčko.

Vše výše řečené se ovšem týká pouze vícevaječných dvojčat. Výskyt jednovaječných dvojčat je náhodný a nezávislý na vnějších podmínkách. Bez ohledu na rasu, dědičnost nebo jiné faktory je pravděpodobnost porodit identická dvojčata stále stejná - asi 1:285.

zdroj: ČSÚ, demografie.info, kdem.vse.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Náš syn žil tři dny: Video, které svírá srdce

Drsný experiment: Ztratila se mi maminka!

7 rad, jak opticky zvětšit malý byt: Tyhle fungují!

První česká paterčata

Jejich matkou je Alexandra Kiňová (23), otcem Antonín Kroščen (26). Paterčata přišla na svět v neděli 2. června po sedmé hodině ráno císařským řezem v 31. týdnu těhotenství. Potvrdila tak statistiky, podle kterých se nejvíc vícerčat rodí v červnu ve znamení Blíženců. Maminka otěhotněla přirozenou cestou. Porodila čtyři chlapci a jedno děvče: Alexe, Martina, Michaela, Deniela a Terezu. Nejmenší miminko vážilo 1050 g, největší 1340 g. Porod probíhal v pražském Ústavu pro péči o matku a dítě, pod narkózou a trval necelou hodinu. Zajišťovaly čtyři desítky lékařů a zdravotníků.

Snížit penze komunistům je důležité gesto, o peníze by přišel i Ondráček, říká Blažek | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama