reklama

Dvacítka ulovila manžela pro zábavu. Mám mu odpustit?

Mužova padesátka: Kritický věk, kdy by pánové měli být chráněni. Pak přijde ONA, o generaci mladší, krásná, zářivá, plná energie a hlavně obdivu. Co dál?

Foto: Thinkstock

Ten příběh je starý jako lidstvo samo. Velká láska, díky které dva lidé založí rodinu. odchovají děti. a Začínají bok po bok stárnout, jak si to kdysi představovali. Jenže pak přijde mužova padesátka.

Kritický věk, kdy by pánové měli být chráněni. Jsou tak zranitelní: Sil ubývá, peněz ne vždy přibývá. Čelo je čím dál vyšší, vlasů méně, poměr bříška a hrudníku už zdaleka ne tak lichotivý jako před lety. Manželka už na ně dávno nehledí zamilovaným okem bezbranné laně. Byla svědkem tolika jejich pádů, ústupků a selhání, kolik jich jen život může přinést. A pak přijde ona.

Doporučujeme: Jsem ta druhá. Ta, která miluje tvého manžela

O generaci mladší, krásná, zářivá, plná energie a hlavně obdivu. Zralý muž jí imponuje skoro vším. Penězi (nemusí jich ani byt tolik, stačí finanční nezávislost), zkušeností, vyrovnaností. Její elán ho strhne do propasti nevěry.

A co dál?

Měsíc, dva, možná půl roku se muž veze na vlně euforie. Jeho mladá milenka triumfuje. Cítí nad starší ženou převahu. A muž ji miluje se zoufalou intenzitou poslední naděje. Utáhne na vařené nudli. Skvělá zábava! Pak na to manželka samozřejmě přijde. A nastane lámání chleba: Odpustit, nebo opustit?

Přežila to. Rozvedla se. Zůstala sama. A pak jednoho dne stála její bývalá celoživotní láska zkroušeně za dveřmi. S kyticí růží a dotazem: "Vezmeš mě zpátky?" Přesně takové dilema řešila naše čtenářka Iva.

Toto je její příběh: Žili jsme spolu třicet let, opustil mě kvůli studentce

Co byste na jejím místě udělali vy, naši čtenáři? Na to jste nám poslali v diskuzi tolik dobrých rad, že jsme se rozhodli je zveřejnit. Na čem jste shodli? Odpustit! Ale zdaleka si to nemyslí všichni.

Život je o odpuštění

Zuzana Horáková: Záleží na aktérech a jejich mozku. Pokud oba vyloží karty na stůl a jsou schopni nalézt opět sami sebe, pak nemusí bořit mosty. Život je o odpuštění. Jenže podvedení to málokdy zvládnou. Vyrobit z profláknutého úletu doživotní bič na partnera je pro ukřivděného tak lákavé...

V klidu mu sbalit kufr

Jaroslav Pokorný: MUDr. Plzák blahé paměti doporučoval v takovém případě starší zamilované muže posílat do sanatoria a léčit, neb je posuzoval jako psychicky nemocné. Čímž ale rozzuřoval ženy. Jinak doporučoval brát manželství jako hru: Něco dávám do banku, něco získávám, ale nesmím se stát na hře životně závislý. Opět to ženy rozčilovalo. Uváděl, že když u Papuánců žena vidí, že manžel začíná být zamyšlený, s nepřítomným pohledem, vybere a přivede mu nejkrásnější dívku kmene. Aby se potěšil a trudné myšlenky jej přešly. To ovšem není přijatelná rada pro naši kulturu.

A konkrétní rada? Zásadně se s manželem nehádat, nevyčítat, ale v klidu mu sbalit kufr a poslat jej, kam jej srdce táhne. Ale nerozvádět se! Ať si okusí běžný život po boku své životní lásky! Jak dlouho bude stačit jejím nárokům, diskotékám, večírkům, bouřlivým nocím. A až si vše vyzkouší, přijde jako zmoklý pes.

Hrníčky se nemají slepovat

Eva Nováková: Hrníčky se nemají slepovat, už nikdy nedrží jako dřív. Zapomenout to nejde a důvěra se jen těžko vrací. Je lépe začít znovu, s někým jiným, a co nejdřív.

Neomylní lidé neexistují

Ondřej Matěj: Hezký názor, ale bohužel platí do určitého věku. Evo, když je vám kolem dvaceti a všichni vrstevníci se ve vztazích teprve hledají, jsou rozchody a vzájemná zahoření na denním pořádku. Jakmile se ale osamostatníš a zjistíš, že život není jeden velkej mejdan, že každý den musíš přemýšlet, jak doma uklidíš, co navaříš, kdy nakoupíš, jestli máš zaplacený složenky... Pak už není tak jednoduché věnovat čas výběru ideálního partnera. Nehledě na to, že po třicítce mají všichni normální kámoši a kámošky ze školy rodiny nebo minimálně pevné svazky a často musíte na svých ideálech notně slevit, abyste dala šanci alespoň někomu.

Znáte je? 5 nejtemnějších tajemství, jež mají ženy před manžely

Podvedené ženě nemůže nikdo radit, je to o tom jestli dokáže odpustit. Ale myslím, že vykašlat se na někoho, s kým jí léta klapalo, kvůli jedné chybě, je dost drastické: A nejen pro něho. Pokud totiž nechce zůstat sama, musí být připravená, že ten, který přijde místo manžela, bude nejspíš také rozvedený a navíc pro ni naprosto neznámý chlápek. Člověka nelze soudit jen podle jeho chyb, neomylní neexistují. Umí pouze lépe lhát.

Kdo jednou zradil...

Antonín Suk: Kdo jednou zradil, zradí i podesáté. Záleží na tom, co od budoucnosti očekáváte: stabilitu vztahů, nebo pohodlný život v přetvářce? Vyberte si. Znám několik podobných případů, kdy se manželé usmířili, ale nikde to nemělo delší trvání než tři, čtyři roky.

Hormony jsou potvory

Mira Samoelová: Zamiluje se člověk, ani neví jak. Stát se to může každému. Hormony jsou potvory a před těmi neuchrání ani dlouholetý spokojený vztah. Chce to dát tomu chvilku čas, aby si člověk uvědomil, jestli jde jen o vzplanutí, které pomine, a nebo jestli skutečně žil v nevyhovujícím vztahu. Dokud ale není schopen rozumné úvahy pod vlivem chemického koktejlu, měl by s řešením počkat. Záleží na obou dvou, jak krizi překonají. Ve výsledku může vztah i upevnit, když oba poznají, co je pro ně důležité a na kom jim opravdu záleží. Kdyby podvedená žena neodpustila, mohla by jednou litovat, že kvůli uraženosti přišla o chlapa, se kterým jí to klapalo. A pán už by si asi dal pozor, aby nezopakoval stejnou chybu, pokud o svoji ženu opravdu stojí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Podvedl mě. Mám mu odpustit, nebo ho opustit?

Berenika Saudková: O tátovi, hyenách a sprosťárnách

5 způsobů, jak nepodlehnout tlaku v práci

Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama