reklama

Do Vánoc zbývají přesně dva měsíce: napište Ježíškovi!

Ježíškovi píše nebo psal snad každý. Určitě i vy jste někdy v životě krasopisně sázeli písmenka do slov „Milý Ježíšku!", pečlivě pak zalepili dopis a schovali ho za okno. A pak se vám nejspíš alespoň část přání splnila...

Vánoce
Vánoce | Foto: Profimedia.cz

Ježíškovi píše nebo psal snad každý. Určitě i vy jste někdy v životě krasopisně sázeli písmenka do slov „Milý Ježíšku!", pečlivě pak zalepili dopis a schovali ho za okno. A pak se vám nejspíš alespoň část přání splnila...

Ať se nám to líbí, nebo ne, je to vlastně taková komerce v malém rodinném balení. Něco jako objednávka v restauraci, nebo spíš jako výběr zboží z katalogu. Pro děti má totiž dopisování s tajemnou nejvyšší bytostí zvláštní kouzlo, a to dokonce i tehdy, když na Ježíška tak úplně nevěří. Pořád se vyplatí zvěčnit svá tajná přání na papír, co kdyby si rodiče nebyli jisti, po čem vlastně toužíte!

Ušetřilas, maminko!

Příkladem dětské nejistoty ohledně Ježíškovy existence a touhy po tom, aby přece jen byla skutečností, je příběh naší čtenářky Jitky z Kolína. „Honzíkovi bylo sedm let a jako zkušený druhák se už pomalu smířil s faktem, že Ježíšek nejspíš neexistuje a že dárky nosí maminka s tátou. Jenže podvědomé přání bylo silnější, a tak jsme nechávali krutou realitu vstupovat do jeho života pomalu a synkovu myšlenkovou rozdvojenost nekomentovali," vypráví.

„K Vánocům jsem mu tehdy koupila vytouženou encyklopedii aut: úžasnou velkou knihu s krásnými fotkami, bohatě ilustrovanou a na křídovém papíru. Jenže jsem zapomněla při balení na zadní straně cenovku. Honza dárek rozbalil a nadšeně se ponořil do četby. Ale jak pozorně listoval až do konce, nemohl cenovku přehlédnout. Po chvilce zamyšlení ke mně zvedl zamyšlené oči: ´Maminko, tu knihu přinesl Ježíšek, nebo ty?´ ´To víš, že Ježíšek,´ prohlásila jsem bez uzardění. ´Tak to jsi měla pěkný štěstí, že jsi ji nemusela kupovat, ta stála 648 korun!´ uzavřel spokojeně synek."

Zdraví, nebo peníze?

Touha vlastnit je evidentně hodně silná, neboť jen málokdo - a z dětí snad nikdo - chce pod stromeček hodně lásky či pevné zdraví. Kdepak, jde o hmotné a obvykle ne levné věci. Vánoce jsou prostě čím dál víc záležitostí majetku.

Možná je důvodem fakt, že se daleko snáz věnuje rtěnka a řasenka než krása; vitaminy, potravinové doplňky a sportovní náčiní než zdraví; knihy a hry než společně strávený čas... Ostatně kdy jindy máte možnost sepsat seznam svých přání a vědět, že se alespoň něco z nich splní!

Kam psát?

A tak se Ježíškovi píše a psát bude. Proto není divu, že se na dopisy pomyslným místům soustředily i aktivity komerční. Napsat Ježíškovi tak můžete prostřednictvím stránek www.dopis-jeziskovi.cz. Zdůvodníte, proč si zasloužíte dárky, připojíte jejich seznam, pro jistotu uvedete i dárky, které rozhodně nechcete, a dáte on-line vědět co nejvíce lidem, aby se za vás u Ježíška přimluvili. Příbuzným a známým tak „nenápadně" dáte najevo, jaké jsou dárky dle vašich představ. Když nic jiného, máte velkou šanci, že už to nebudou ponožky nebo bačkory...

Další stránky, www.ceskyjezisek.cz/ke-stazeni, pak nabízejí šablony na dopis Ježíškovi, ale také možnost napsat jemu osobně - s tím, že vám dokonce odpoví. „Napište Ježíškovi, jaké dárky byste si přáli. Svěřte se mu ale i se svými radostmi a starostmi. Napište mu, když vás něco trápí, něco vám nejde, něco se vám nelíbí. Ježíšek vám určitě odpoví, trochu poradí, uklidní, možná i pomůže," radí web. Až potud se nám to moc líbilo, když ovšem čtete dál, zjistíte, že byste kromě běžných informací měli také uvést své jméno a příjmení, přesnou adresu, věk (proč?), telefon (proč?), e-mail (proč?)... Tedy Ježíšku, nepohybuješ se náhodou tak trochu za hranou zákona na ochranu osobních údajů? Takže pozor, komu píšete a co na sebe prozradíte! Možná bude jednodušší napsat si do Božího Daru, kam mají zmíněné dopisy putovat, jen pro razítko.

Jak si napsat o razítko?

Originální ježíškovské razítko vydává každoročně Ježíškova pošta v Božím Daru. Proč právě tady? Jde o nejvýše položenou poštu v ČR, má tudíž do nebe nejblíže. Získat ho je velmi jednoduché: Uzavřený dopis s vaším vlastním obsahem, nalepenou známkou a nadepsanou adresou toho, komu jej chcete poslat, vložíte do obálky a pošlete na následující adresu:

Český Ježíšek
Boží Dar 1
362 64 Boží Dar

Češi v Primarku: Výlet i zábava, lidi za udržitelnost platit nechtějí, říká Louženská | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama