reklama

Do postele až po svatbě! aneb Nápadník prvně u milované

Výchova dcery, toť námět na román. Někdy je to drama, jindy tragikomedie či komedie. Představení prvního nápadníka obvykle spadá do té poslední kategorie.

Zamilovaní
Zamilovaní | Foto: Profimedia.cz

Výchova dcery, toť námět na román. Někdy je to drama, jindy tragikomedie či komedie. Představení prvního nápadníka obvykle spadá do té poslední kategorie.

Ještě nedávno jste měli doma milou a krásnou holčičku. Pak se tam místo ní objevila uchichtaná protivná pubertální drsňačka s piercingem v obočí, kterou si po ulici za ruku vodilo nějaké vyčouhlé pometlo s přitroublým úsměvem. Telefon zvonil v jednom kuse (Brýden, je Nikola doma?) a okolo domu slídily ve stále užších kruzích zástupy nemožných, drzých, pubertálních výrostků. I to jste přežili.

Může u nás přespat?

Teď je vaše holčička ve třeťáku na univerzitě. Učí se dobře a když jde na zkoušku, tak dokonce vytáhne piercing z obočí. Už půl roku se v okruhu jejích kamarádů ozývá nejčastěji stále jedno a to samé jméno - Ondra. No a teď přišla trochu rozpačitě s tím, že by ho třeba pozvala i domů...

Tedy - něco za něco! „Hele mami, vy v sobotu večer odjíždíte za tetou do Příbrami, viď? Co kdyby u nás přespal Ondra, když tu nebudete? A možná by mohl přijít i v sobotu na oběd, abyste ho poznali, co vy s tátou na to?" prohlásí dcera jednoho pátečního odpoledne, jako by o nic nešlo. Jen nervózní ošívání prozrazuje, že ani ona sama si situaci zrovna neužívá.

Nemáte sice moc chuti trávit sobotní dopoledne vyvařováním a odpoledne s nějakým neznámým adolescentem. On bude nervózní, vy sami také trochu nesví... Jenže se nedá nic dělat. Nikola se zachovala jako rozumná holka - konec konců k tomu jste ji přece vychovali - a rozhodla se vám představit přítele, který k ní oficiálně patří, To je projev důvěry, již nelze zklamat.

Co rozhodně (ne)dělat

„Do postele až po svatbě!" Tak touto větou rozhodně nezačínejte! Ta patří někam do první poloviny minulého století. Co je však na místě - vyjasněte si pravidla. „Ne v naší posteli!" To už je stanovisko, na které máte legální nárok. Pokud vám nevadí ložnici na jednu noc pronajmout, usnadněte to mladým, čerstvě povlečte a v klidu se dohodněte, že dcera udělá totéž, než se vrátíte. Nezaškodí ponechat i něco dobrého na zakousnutí v lednici, neboť, jak praví klasik, „po půlnoci vyhládne".

A zkuste přivítat nového rodinného známého vlídně a bez předsudků, i když stejně dávno spí s vaší malou holčičkou... Často se totiž rodiče přehnaně bojí nebo mají o příteli dcery málo informací, ale o to víc zkreslených představ.

Zelené číro a světová ekologie

Třeba jako naše čtenářka, paní Jitka z Plzence. „Dcera studovala jazyky a v jejich rámci strávila i rok na škole v Anglii. Tam se také seznámila se svým současným přítelem, punkovým muzikantem. Když mi ukázala jeho fotku z koncertu, málem jsem upadla do mdlob: byl o hlavu menší, výškový rozdíl doplňoval zeleným čírem a tetování měl snad i na zadku," vzpomíná. „Málem jsem se rozplakala a o tom, že by k nám přijel na návštěvu, jsem nechtěla ani slyšet. Jenže láska neuhasla ani poté, co se dcera vrátila ke studiím v Praze, a tak mi nakonec nezbylo, než kývnout. Čekalo nás velmi milé překvapení: Mario přišel s krásnou kytkou, patku sice stále zelenou, ale vlasy normálně učesané, byl milý a příjemný. S humorem vyprávěl, jak dlouho se punkovou vizáží smiřovala jeho seriózní rodina. Poznal repliku bysty egyptské královny Nefertiti, zjistili jsme, že má rád stejné autory jako my v jeho věku a k večeru se s manželem dlouze zapovídal o alternativních zdrojích energie a světové ekologii. Vlastně jsem si tak trochu připadala jako ve filmu Hádej, kdo přijde na večeři. No a dnes se vrací do Čech pravidelně. My všichni se na něj těšíme a na barvu jeho patky uzavíráme sázky - posledně byla červená."

Jak je vidět, předsudky jsou zavádějící a obavy se nemusí vždy naplnit. A co vy? Stalo se něco podobného i u vás? Obstál ve vaší rodině přítel dcery se ctí? Nebo jen potvrdil strašný první dojem? O tom můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě.

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama