reklama

Dluží exmanžel za alimenty? Pošlete na něj exekutory!

Ty tam jsou doby, kdy zoufalá matka - samoživitelka marně čekala na alimenty expartnera! Cesta k získání dlužných částek na výživném je nyní rychlejší a přímější než kdykoliv předtím. Máte-li v ruce rozsudek se soudem stanoveným výživným, může exekuce na plat vašeho expartnera dosáhnout až do výše 66 % z jeho platu.

Hádka
Hádka | Foto: Profimedia.cz

Ty tam jsou doby, kdy zoufalá matka - samoživitelka marně čekala na alimenty expartnera! Cesta k získání dlužných částek na výživném je nyní rychlejší a přímější než kdykoliv předtím.

„Máte v ruce rozsudek se soudem stanoveným výživným? Máte napůl vyhráno! Exekuce na plat vašeho expartnera může dosáhnout až do výše 66 % z jeho platu," upozorňuje Mgr. Rostislav Kovář z bezplatného právně-poradenského portálu poradnaveritele.cz, který se touto problematikou dlouhodobě zabývá.

Nezodpovědní otcové

V České republice žije až 400 tisíc dětí z rozvedených rodin. Zhruba 40 % z nich je ze strany expartnera finančně nezaopatřeno: 160 tisíc dětí se tak kvůli nezodpovědnosti a neplacení výživného jedním ze svých rodičů potýká s chudobou nebo žije na hranici životního minima.

„Přitom úhrada soudem stanoveného výživného na dítě má přednost i před jinými závazky dlužníka a srazit mu lze ze mzdy až dvě třetiny platu," upozorňuje Kovář na fakt, o kterém se stále ještě příliš neví. „Velkou výhodu představuje, když výživné stanoví soud. V tu chvíli lze podobné případy řešit velmi rychle - rozsudek stanovující výši výživného se stává exekučním titulem."

Jak dlouho to trvá?

Proces vždy záleží na výši dosavadního dluhu a majetkových poměrech dlužníka. Jiná situace bude v případě pracujícího člověka a zcela jinak tomu bude u někoho, kdo je bez domova nebo žije výhradně ze sociálních dávek státu. Od toho se také odvíjí doba, za jakou je exekutor schopen dlužné výživné vymoci.

Exekutor může dlužníkovi obstavit účet, strhnout mu část mzdy nebo provést mobiliární exekuci na majetek v místě bydliště. V posledně jmenovaném případě nezáleží na tom, zda se dlužník zdržuje ve svém trvalém bydlišti či nikoliv. Exekutor má totiž právo navštívit příbytek, ve kterém se dlužník zdržuje fyzicky, přičemž nezáleží na tom, kde je hlášen formálně. „Některé případy se tak mohou vyřešit za pár měsíců, jiné se naopak řeší léta," podotýká Mgr. Kovář.

Dohled nad platební morálkou

Současná právní úprava též umožňuje zajistit stálý dohled nad platební morálkou expartnera, který je povinen hradit výživné. V praxi se stává, že dlužník pod dojmem exekuce začne krátkodobě hradit závazky, po určité době však opět přestane na své děti posílat soudem stanovené výživné. „V takovém případě je možné vymáhat současnou povinnost hradit. To znamená, že dlužník už neposílá alimenty na účet expartnera, ale rovnou na účet exekutora, který je teprve poté předává věřiteli. Pokud dlužník v daném termínu nezaplatí, exekutor na nic nečeká a rovnou může jednat. Toto nařízení je platné až do odvolání věřitelem nebo do skončení vyživovací povinnosti dlužníka," uzavírá další možné varianty Rostislav Kovář.

zdroj: adnotam.cz

Bezdětná: Neplodnost je tabu, těžko hledáte pochopení. Měla jsem deprese i bolesti | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama