reklama

Devatero rad, které fungují: Aby dítě nechytlo chřipku

Dětská imunita dostává se změnou počasí pořádně zabrat, měli byste proto podporovat přirozenou obranyschopnost organismu. Nabízíme osvědčené rady, jak se vyhnout častým nachlazením, opakovaným infekcím či chřipkám.

Foto: Isifa/Thinkstock

Vlídné babí léto je pomalu za námi a nezbývá než se připravit na nepříjemné podzimní plískanice.

Imunita dětí dostává se změnou počasí pořádně zabrat. Její oslabení se projevuje častým nachlazením, opakovanými infekcemi či chřipkami. Nabízíme osvědčené rady, jak podporovat přirozenou obranyschopnost dětského organismu.

1. Běhejte na čerstvém vzduchu

Vydýchaný vzduch v teple domova nestačí. Dítě byste měli otužovat průběžně po celý rok. Pobyt na čerstvém vzduchu mu udělá dobře: prokrví sliznice dýchacích cest a tím zvýší jejich odolnost. Ideální bude, když odpolední procházku v parku proložíte závodem "kdo doběhne dřív". Pohyb totiž v zimě chybí imunitnímu systému stejně jako čerstvý vzduch.

2. Využijte slunce

Nemusí být teplo, ale když je slunečno, neváhejte, rozhrňte záclony a vydejte se ven. Už sama světelná lázeň upevňuje zdraví. Ultrafialové záření likviduje choroboplodné zárodky a světlo působí pozitivně na psychiku dětí i dospělých. Pořekadlo Kam nechodí slunce, chodí lékař, platí stále.

3. Pořádně větrejte

Když netopíte, je vám zima. Když topíte a málo větráte, máte doma špatný vzduch a navíc v bytě vznikají plísně. Když topíte a hodně větráte, zbytečně uniká teplo. Jak to tedy zařídit? Na noc je dobré pořádně vyvětrat a topení vypnout, aby dítě nespalo v přetopené místnosti. Také ráno pořádně vyvětrejte, aby se vyměnil vzduch. Teprve poté zapněte topení, ne však na více než 23 °C.

4. Oblékejte se ve vrstvách

Venku myslete na správnou volbu oblečení. Neměli byste ho ani podcenit, ani děti příliš nabalit. Ideální jsou vrstvy, které dítě může svléknout, když mu bude teplo, a schovat si je na horší časy do batohu.

5. Nadopujte se vitaminy

Vitamin C je pro imunitu lidského organismu naprosto zásadní. Nejlépe bude, když ho tělu nabídnete přirozenou cestou: Bohatě je zastoupen v citrusech, kysaném zelí, brokolici či kapustě. A měli byste ho dodávat průběžně po malých dávkách: lépe k snídani citron do vlažného čaje, ke svačině pomeranč, k obědu jako příloha zelí, odpoledne paprika a večer třeba dušená brokolice - než hromada zelí a citrónová šťáva k obědu naráz. Tělo totiž dokáže jednorázově zpracovat jen malé množství vitaminu C, zbytek vyloučí.

Doporučujeme: Jak posílit imunitu: 5 domácích tipů

Málo slunce znamená málo vitaminu D. Ten hraje důležitou roli také v imunitním systému: Pokud ho má tělo málo, je náchylnější k nemocem. Vitamin D najdete v rybách a v mléčných výrobcích.

6. Přidejte minerály

Obranyschopnost organismu posiluje zejména zinek. Ten je důležitý pro správný vývoj a funkci rozmnožovacích orgánů, zlepšuje stav kůže, urychluje hojení ran a napomáhá při únavě a mírní průvodní jevy nachlazení. Z potravin je zinek obsažen zejména v játrech, tmavém masu, mléku, vaječných žloutcích a mořských živočiších, hlavně ústřicích.

7. Nezapomínejte na vlákninu

Dobře fungující střeva jsou základem imunity. Pod sliznicemi střeva se nachází 70 % buněk imunitního systému. To je důvod, proč mnozí lékaři doporučují pacientům, aby posilovali obranyschopnost organismu i prostřednictvím trávicího systému. Důležitá je živá vláknina z čerstvého ovoce a zeleniny, která má ve střevech nezastupitelnou čisticí funkci.

8. Myjte si často ruce

Děti by si měly umět mýt ruce opravdu dobře: mýdlem, teplou vodou a hlavně dlouho. A to nejen před jídlem, ale také po návratu zvenku. Naučte proto děti základním hygienickým návykům co nejdřív. Viry a bakterie číhají všude, zvlášť ve větších dětských kolektivech se jim opravdu daří. Mýdlo a teplá voda jsou před nimi účinnou ochranou.

9. Spěte jako Broučci

Nepodceňujte délku odpočinku. Na rozdíl od dospělých dětem osm hodin spánku rozhodně nestačí. Batolata by měla spát až 13 hodin denně, předškoláci a mladší školáci kolem 10 hodin. A pokud si zdřímnou přes den, rozhodně to nebude na škodu. Jestliže vaše ratolesti odpolední zdřímnutí odmítají, zkuste je uložit večer o to dřív.

zdroj: Zdrave.cz, vseovitaminud.cz, lekarna.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vyhoďte ho: Mama hotel je ostuda dětí a chyba rodičů

Chodíte doma před dětmi nazí?

Hledám pořádného chlapa, ne holčičku. Existuje vůbec?

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama