reklama

Dětská koloběžka: jak vybrat tu správnou?

Koloběžky se v poslední době staly doslova fenoménem. Z dětské zábavy je aktivita, kterou si oblíbila i řada rodičů.

Koloběžka
Koloběžka | Foto: Profimedia.cz

Koloběžky se v poslední době staly doslova fenoménem. Z dětské zábavy se stala aktivita, kterou si oblíbila řada lidí bez ohledu na věk.

Za největšího propagátora koloběžek u nás lze označit Dagmar Patrasovou jako královnu Koloběžku ve stejnojmenné pohádce a Jiřího Korna, který svou koloběžku neodkládal snad ani v ložnici. Jak ji ale vybrat, aby seděla i vašemu dítěti

Ideální do města

Velkou oblibu si koloběžky našly coby ideální dopravní prostředek do města především u školáků. Sice na nich lze vyvinout menší rychlost než na jízdních kolech, ale díky absenci šlapek a způsobu jízdy lze z koloběžky mnohem rychleji přejít do chůze a vyhnout se tak případné kolizi. A pokud vás překvapí špatné počasí, mnohem lépe se s koloběžkou vejdete mezi cestující v MHD. Díky menším rozměrům se navíc koloběžka pohodlně vejde i do malého bytu.

Skládací mini koloběžky

Nejmobilnější na trhu jsou malé skládací koloběžky s polyuretanovými kolečky, které znáte z in-line bruslí. Koloběžka se dá složit a stává se tak ideálním společníkem třeba při cestě k zastávce MHD, kde ji jednoduše složíte. Nevýhodou je nutnost dobrého terénu, malá gumová kolečka neposkytují na dlažebních kostkách příliš velký komfort. A může se stát, že sportovní táta si bude od prcka koloběžku půjčovat.

Pokud se rozhodnete pro tento typ koloběžky, zaměřte se na materiál, z něhož je koloběžka vyrobena. Ty levnější jsou z oceli, pokud jste ale ochotni si trochu připlatit, je lepší pořídit koloběžku z hliníku, která je mnohem lehčí. Dbejte také na to, zda je možné regulovat výšku řídítek a vyzkoušejte, jestli koloběžka dobře brzdí.

Koloběžky s pneumatikami

Lepší zážitek z jízdy i v horším terénu určitě poskytnou větší koloběžky s nafukovacími pneumatikami. Ty krásně vykryjí terénní nerovnosti a poskytnou komfort, na jaký jste zvyklí z jízdních kol.

Při výběru tohoto typu koloběžky dejte pozor na šířku řídítek a možnost jejich výškového nastavení a aretaci pomocí rychloupínáku - díky tomu může koloběžka růst spolu s dítětem a vydrží tak několik let. Řídítka by neměla být výrazně širší než ramena jezdce. Stupátko by nemělo být zase příliš vysoko nad zemí, jízda se pak stává poměrně obtížnou a brzy byste měli chuť koloběžku shodit ze skály.

Bezpečnost především!

Zcela zásadním parametrem jsou brzdy. Na tomto typu koloběžek se prakticky neliší od brzd na jízdních kolech. Existují dokonce koloběžky s kotoučovými brzdami. Po koupi je dobré nechat brzdy seřídit přímo na prodejně a dbát na jejich pravidelnou údržbu. Ta je u koloběžek díky absenci přehazovačky mnohem méně náročná - postačí pumpička k dofukování pneumatik.

Ať už jste začátečník nebo pokročilý, měli byste vždy myslet na zdraví a bezpečnost. Stejně jako u kola platí, že by děti neměly vyrážet bez ochrany hlavy. Zároveň se dají dokoupit i nejrůznější chrániče kolen, zápěstí a loktů, které snižují riziko pohmožděnin a zlomenin. Pokud se vracíte z výletu za tmy, nezapomeňte se vybavit alespoň zadním červeným světlem.

zdroj: Hervis

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama