reklama

Děti posedlé ďáblem opravdu existují! Bohužel...

S peklem ovšem nemají nic společného. Za všechno může ďábelská zpozdilost a pověrčivost dospělých. Kvůli ní jsou ročně mučeny a zabíjeny stovky nevinných obětí.

Foto: Profimedia.cz

S peklem ovšem nemají nic společného. Za všechno může ďábelská zpozdilost a pověrčivost dospělých. Kvůli ní jsou ročně mučeny a zabíjeny stovky nevinných obětí.

Nigérie a Kongo, ale nejen nejčernější kouty Afriky: také Polsko či Amerika. Všude tam se věří na čarodějnice a vymítají ďábla. Oběťmi jsou jako vždy ti nejslabší členové společnosti, kteří se mohou nejméně bránit: ženy a děti. Podle odhadů bylo jen za posledních deset let obviněno v Nigérii z čarodějnictví 15 000 dětí. Tisíc jich obvinění nepřežilo.

To je moje stádo!

V polovině případů umírají děti ve jménu Ježíše Krista - mučení a vraždy totiž organizují pastoři místních křesťanských církví. Odůvodňují ho čarodějnictvím a vymítáním ďábla. Detaily jejich činů jsou horší než nejkrutější fantazie scénáristů hororů. A důvod? Nikoli sadismus, ale boj o moc!

Nigerijce se v posledním století snažilo „spasit" tolik hnutí a církví, že je v zemi víc kostelů než škol či obchodů. A příliš mnoho misionářů na málo věřících. Faráři pak využívají pověrčivosti místních domorodců a přirozené krutosti, vycházející z nízkého stupně vývoje, a lákají své ovečky nesmiřitelností, s níž ďábla potírají

V Kongu se zase pověry hodí do krámu místním politikům. V zemi, kde jsou lokální válečné konflikty na denním pořádku, panuje naprostý rozvrat a neuvěřitelná míra korupce. Stát jen uvítá, když si lidé myslí, že za jejich neštěstí může čarodějnictví.

V Africe vládne středověk

„Jevy jako exorcismus a okultismus nepatří výlučně do středověké Evropy. V afrických lokálních kmenových společnostech se objevily už před příchodem katolické víry. V Kongu pak představují celospolečenský problém, který souvisí s chudobou, nevzdělaností a katolictvím. Setkal jsem se i s tím, že vzdělanější Konžané, kteří mají možnost cestovat do Evropy, si myslí, že v Evropě jsme na vymítání větší profesionálové," popisuje režisér Petr Orozovič na webu advojka.cz své zkušenosti z natáčení dokumentárního filmu Prokletí, který zachycuje víru v čarodějnictví a osudy postižených konžských dětí.

Ostatně Evropa má Konžanům co nabídnout, a nejen ze své středověké historie. V devadesátých letech minulého století zemřela po vymítání ďábla jeptiška v polském klášteře…

Vyžeň ďábla kyselinou!

Nwanaokwo Edet: Nigérie, 9 let. Oslepený, vnitřní orgány rozleptané kyselinou. Měsíc trpěl neuvěřitelnými bolestmi, než zemřel. Důvod? Vesnický farář obvinil chlapce z čarodějnictví. Léčba? Otec mu pod nátlakem duchovního vůdce nalil do krku kyselinu. Omylem něco rozlil, takže stihl chlapci také vypálit oči a rozleptat obličej. Mučili ho v chrámu Mount Zion Lighthouse (Maják na hoře Sion), který v té době patřil církevní organizaci z Kalifornie.

Abigail: Nigérie, 8 let. Bitá a vyhnaná z domova. Důvod? Před dusnou chýší dávala přednost spánku pod širým nebem. Prorok místní Apoštolské církve její matku přesvědčil, že se holčička v noci účastní čarodějnických sabatů. Za pouhých 270 dolarů (osm měsíčních platů) z dítěte ďábla vyhnal. Vesničané pak Abigail vyhnali z domova.

Na zlé duchy sekerou!

Maminka malé Jane vyháněla dceři zlé duchy z hlavy sekerou. Trefila se těsně vedle oka. Ještě hůř dopadla patnáctiletá Mary, které matka v náboženském zanícení poleptala hlavu louhem. Israelovu duši se zase rodina pokusila zachránit tím, že chlapce zaživa upálí. Jeho kamarád měl hřebík v hlavě - zatloukl mu ho tam v rámci léčby vlastní otec.

Tyto děti posedlé ďáblem přežily a dostaly se do nouzového dětského domova, kde je snad čeká lepší budoucnost. Boží pomocníci, kteří je zmrzačili, působí dál…

zdroj: AP Agency, advojka.czSestavuje Národní sbírku zlozvyků: Věci, které dělám, musejí mít koule, říká Šedá | Video: Martin Veselovský

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama