reklama

Děsivými sny trpí víc děti než dospělí

Možná vás to překvapí, ale noční můry trápí spoustu dětí. Trpí jimi častěji než dospělí. Berte je sice vážně, ale hned je nepovažujte za duševní či jinou poruchu. Jde o běžnou fyziologickou záležitost, která se postupně vytrácí.

Holčička se bojí
Holčička se bojí | Foto: Profimedia.cz

Možná vás to překvapí, ale noční můry trápí spoustu dětí. Trpí jimi častěji než dospělí. Berte je sice vážně, ale hned je nepovažujte za duševní či jinou poruchu. Jde o běžnou fyziologickou záležitost, která se postupně vytrácí.

Nepříjemné sny jsou obvyklé ve věku mezi 4. a 6. rokem. Postihují až 15 % dětí, zejména holčičky. Často bývají provázeny křikem, pláčem, děsem či strachem. Probuzení provází úleková reakce. Trpí tak zejména děti s citlivější centrální nervovou soustavou, menším sebevědomím nebo děti ustrašené, ale také prckové s velkou fantazií.

Co je to vlastně sen?

Přes den se nám v hlavě usazuje spousta myšlenek, které nějakým způsobem kontrolujeme a nepřipouštíme si k tělu. Když spíme, je kontrolka vypnuta a do podvědomí se vplíží i to, co nechceme: skryté strachy a obavy.

Dětí pak mají sny intenzivnější a barvitější, protože jejich hranice reality ještě nejsou pevně stanoveny. Tímto způsobem si odžívají spoustu nově nabytých zkušeností a vyrovnávají se s něčím, co je neznámé a co je podle jejich mínění může ohrožovat. Tento mechanismus je naopak prospěšný - poskytuje jakousi duševní hygienu.

Jak funguje noční můra

Noční můry se dostavují se během REM spánku, kdy člověk sní, zpravidla v druhé polovině noci. Téměř vždy jde o komplikovaný sen, který je stále děsivější, až vede k probuzení. Po něm se ale člověk poměrně rychle orientuje a je schopen sen vyprávět.

Jestliže vás probudí dětský pláč, sedněte si k dětské postýlce a vyptávejte se, co potomka vyděsilo, co ho trápí. Nechce-li nic vyprávět, nenuťte ho. Může třeba druhý den sen nakreslit a pak si s ním můžete o obrázku vyprávět a za bílého dne se mu nemusí strašidlo jevit tak hrůzostrašné.

Horory rozhodně ne!

Strašidla, horory a střílečky se záplavami krve nejsou však vhodnou náplní dětského života ani za jasného dne. Noční běsi z nich pramenící mohou potrápit i dospělé, natož děti. „Moje dcera Hanka v pubertě milovala horory, zejména ty od Stephena Kinga. A jeden z nich ji poznamenal dodnes, i když už je ve věku, kdy může volit a být volena," vypráví účetní Blanka. „V jejím pokojíčku nesmí být nikdy zavřená šatní skříň, jinak by z ní totiž mohl vylézt bubák. Já vím, zní to úsměvně, ale znáte tu povídku? Doporučuji! Když jsem si ji přečetla, měla jsem nějakou dobu chuť otevírat na noc šatník i já. Už mě to přešlo, ale Hanička bude mít zřejmě průvan ve skříni celý život."

Kroky ke sladkému spánku

Většinou se ovšem ošklivým snům vyhnete dodržováním určitých pravidel. Dejte dětem možnost vybít energii během dne. Dlouhé vysedávání před televizí či počítačem není vhodné. A po sledování filmu, případně hraní videoher by měla uplynout alespoň hodina, aby mohlo dítě zpracovat dojmy.
Zachovejte však pevný režim a neoddalujte odchod do postýlky. Je jedno, jestli uspávací obřad probíhá v 7 nebo v 11 hodin večer, důležité je dodržet stejnou dobu. Před spaním dítě nerozdovádějte, uložte ho do klidného prostředí. Absolutní ticho není vhodné, tlumené zvuky uklidňují. Můžeme zpívat ukolébavky, číst pohádky, vyprávět klidným hlasem. Příběhy by měly mít vždy dobrý konec, aby se dítě rozloučilo s uplynulým dnem v dobrém a považovalo ho za uzavřený. Jistotu dodává také tělesný kontakt, držení za ručku a hlazení.

zdroj: babyweb.cz, cpzp.cz

Jak dítě utišit?

  • Opatrně ho proberte - nejlépe pohybem. Pochovejte děťátko v náruči, zazpívejte mu, dejte mu loknout vody. Nový podnět dodá mozku impulz, který „přemaže" zlý sen.
  • Je-li už dítě větší, nechte ho, ať se vám vypovídá. Budete přesně vědět, o co jde, a můžete reagovat.
  • Vysvětlete mu, že strašidla neexistují. Jako ochrana proti nim a hlídač snů dobře funguje oblíbený méďa nebo „sprej proti bubákům".
  • Dítě může svůj strach namalovat. Je to čert? Duch? Velký pes? Umístěte ho pastelkou za mříže nebo přivažte k boudě, a bude pokoj.
  • Dobrou službu prokáže také noční lampička, která zaplaší stíny.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama