reklama

Desatero pro surfující děti: Chraňte je před úchyly!

Jedině tak děti ochráníte před jeho riziky. Prokázal to unikátní celoevropský výzkum. Jak z něj vyplynulo, jedinou rozumnou cestou, jak zaručit on-line bezpečí svých dětí, je zapojovat se do jejich internetových aktivit. Přidejte si je na facebook, tweetujte s nimi, mluvte s nimi o internetu a občas jim stůjte za zády, když jsou on-line.

Počítač
Počítač | Foto: Profimedia.cz

Jedině tak děti ochráníte před jeho riziky. Prokázal to unikátní celoevropský výzkum. Jak z něj vyplynulo, jedinou rozumnou cestou, jak zaručit on-line bezpečí svých dětí, je zapojovat se do jejich internetových aktivit.

Dnes se děti setkávají s počítačem, potažmo internetem hned od kolébky. Abyste je ochránili, musíte být o krok napřed. Přidejte si je na facebook, tweetujte s nimi, mluvte s nimi o internetu a občas jim stůjte za zády, když jsou on-line. Tak znějí doporučení výzkumu, jehož se zúčastnilo 25 tisíc dětí a rodičů z většiny evropských zemí.

Ne internet, ale komunikace!

Dnešní doba je na internetu naprosto závislá, dokonce i děti na prvním stupni základních škol jej potřebují pro vypracování domácích úkolů. Internet je úžasná učební pomůcka, ale zároveň také místo, které přímo ohrožuje bezpečí dítěte. On-line rizika omezuje hlavně přítomnost rodičů při komunikaci dětí na internetu, ať už je to samostatné učení, osobní blízkost pro případné dotazy a pomoc nebo dokonce sdílené on-line aktivity.

Základem komunikace mezi rodiči a dětmi o bezpečném surfování by mělo být vysvětlení důsledků užívání. Tedy ne přednášky, ale vysvětlení základů práce a rizik s on-line komunikací spojených. Podle výzkumu totiž není největší hrozbou samotný internet, ale nedostatečná komunikace mezi dětmi a rodiči.

Co je pozitivní: děti bezpečnosti na internetu zajímá a přejí si o ní s rodiči mluvit. Co už je horší: ne vždy o to mají zájem rodiče, často proto, že o internetu vědí méně než jejich potomci.

Restrikce ano, ale s rozumem

V něčem zákaz pomůže: dítě by mělo vědět, že na které webové stránky nesmí klikat, ať už proto, že jsou placené, nebo pro nevhodný obsah (obojí jde často ruku v ruce), případně že nesmí uveřejňovat svou adresu a soukromé fotografie nebo se s některým ze svých on-line „kamarádů" scházet mimo virtuální realitu. Všeobecný zákaz využívání internetu ovšem nic neřeší.

Ba přímo naopak, zakázané ovoce nejvíce chutná. Což bohužel platí také o erotických stránkách. Mnohem víc než zákazy a restrikce proto pomůže důkladné vysvětlení souvislostí: „Zavoláš si call girl? Počítej s tím, že tě minuta povídání bude stát měsíční kapesné!"

Různé země, různí rodiče, různé řešení

Evropské země se liší podle toho, jak rodiče k internetu přistupují - zda ho dětem omezují, nebo se sami zapojují do jejich aktivit. Například v Turecku nebo Rakousku rodiče dávají přednost restriktivnímu přístupu, zatímco v severských státech s dětmi více mluví.

Z dotázaných rodičů 82 % sdělilo, že mluví se svými dětmi o internetu, 89 % odpovědělo, že stanovuje dětem pravidla týkající se zveřejňování osobních údajů na internetu, a 59 % rodičů uvedlo, že zůstávají nablízku, když jsou jejich děti on-line. Jen okolo 10 % rodičů takové věci nezajímají. Malá část z nich pak uvedla, že změnili postoj, když internet vyvedl jejich děti z míry. Přitom celá čtvrtina rodičů předpokládá, že se jejich dítě v příštím půlroce může setkat na internetu s problémy.

Děti mají zájem

Vypadá to, že děti přistupují k problému ještě rozumněji než dospělí. V rozporu s názorem, že rodiče moc nevědí, co na internetu dělají, dvě třetiny z nich uvedly, že o jejich on-line aktivitách vědí rodiče docela dost. Možná si dokonce v některých případech myslely, že až moc…

Přesto se děti celkově ve svých odpovědích stavějí k aktivitám rodičů kladně: více než dvě třetiny z nich uvedly, že jim angažovanost rodičů pomáhá a 15 % dotázaných by si přálo, aby se jejich rodiče více zajímali o to, co děti na internetu dělají. Takže rodiče, jste na tahu!

zdroj: bezpecne-online.cz, saferinternet.cz, bezpecnyinternet.cz, Era

Desatero pro surfující děti

  1. Nedávej nikomu adresu ani telefon. Nevíš, kdo se skrývá za monitorem na druhé straně.
  2. Neposílej nikomu, koho neznáš, svou fotografii, a už vůbec ne intimní. Svou intimní fotku neposílej ani kamarádovi nebo kamarádce - nikdy nevíš, co s ní může někdy udělat.
  3. Udržuj hesla v tajnosti, nesděluj je ani blízkému kamarádovi.
  4. Nikdy neodpovídej na neslušné, hrubé nebo vulgární maily a vzkazy. Ignoruj je.
  5. Nedomlouvej si schůzku přes internet, aniž bys o tom řekl někomu jinému.
  6. Pokud narazíš na obrázek, video nebo e-mail, který tě šokuje, opusť webovou stránku.
  7. Svěř se dospělému, když tě stránky nebo něčí vzkazy uvedou do rozpaků, nebo dokonce vyděsí.
  8. Nedej šanci virům. Neotevírej přílohu zprávy, která přišla z neznámé adresy.
  9. Nevěř každé informaci, kterou na internetu získáš.
  10. Když se s někým nechceš bavit, nebav se.

--------------------------------------------------------------------------------

Vabírejte výhodné připojení na internet.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama