reklama

Co všechno mají v kožíšku dětští plyšáci? Fuj!

Co všechno mají v kožíšku dětští plyšáci? To nechcete vědět!

Foto: Thinkstock

Snad každý míval svého medvídka, zajíčka, dinosaura či jiného milovaného plyšáka, bez kterého prostě neusnul. Mají je i naše děti a nejspíš je budou tahat do postýlky i jejich potomci. Bez plyšáka se prostě s dětmi neobejdete.

Ale měli byste jejich počet pokud možno omezovat, vybírat takové, kteří jdou vyprat, a také je pračkou občas skutečně prohnat. Z hlediska hygieny jsou totiž plyšové hračky záležitostí značně pochybnou.

Jsou to miláčci, ale...

Plyšáci dokážou hladce utišit pláč, naplní samotu, přitulí se v postýlce, doprovázejí dítě na výlet, do školky, na hřiště, na dovolenou, k lékaři, na záchod i k obědu - prostě všude. Právě v tom je kámen úrazu.

Doporučujeme: Plyšoví mikrobi: Vražední a roztomilí

Heboučká kožešinka či měkoučký plyš nachytají cestou leccos ošklivého, a stávají se tak rájem pro bakterie. Jak ukázal průzkum společnosti Dettol, drtivá většina dětí hází své hračky po zemi, kde do kožíšku naberou nejrůznější nečistoty včetně exkrementů.

Tohle byste do úst nevzali!

Podle průzkumu nebyl nikdy praný jeden z pěti plyšáků. Celých 75 % jich potom zůstává nevypraných i po nemoci dítěte.

Celkem dvě třetiny z nich (66 %) jsou proto kontaminovány ničivým zlatým stafylokokem, který je odolný i vůči penicilinu. Tato nebezpečná bakterie způsobuje otravu jídlem, vyvolává dýchací problémy, infekci krve i kůže. V krajních případech vede k septickému šoku a selhávání orgánů.

Každá čtvrtá plyšová hračka má navíc na sobě koliformní bakterie, jež indikují fekální znečištění z trávicího traktu teplokrevných živočichů. Pro nedovtipné: Jsou na ní malé kousky lidské či zvířecí stolice. A teď dejte plyšákovi pusinku na dobrou noc!

I míša se musí koupat

Že ne? Pak nezbývá, než přesvědčit vašeho potomka, že i medvídek potřebuje čas od času očistu. Jak na ni?

Začněte v lednici. Doopravdy. Zabalte plyšáka do igelitu a nechejte ho přes noc v mrazáku. To se bakteriím rozhodně líbit nebude! Prckovi můžete říct, že si míša užívá kryoterapii. Po ní budou následovat lázně, rozuměj pračka.

Čtěte také: Patologická úchylka: Když dospělé ženy milují plyšáky

Hračky perte vždy odděleně od ostatního textilu. Stačí bakterie, které na sobě mají, není třeba riskovat, že se k nim dostanou ještě další z utěrek nebo spodního prádla. Použijte antibakteriální prací prostředek, ať máte jistotu, že očista byla úspěšná.

Abyste zachovali vzhled, dejte plyšáka prát v nějakém obalu, ideální je třeba čistý potah na polštář. Vynechejte sušičku a usušte hračku šetrně na topení.

Hotovo? Tak teď už medvídkovi pusinku dát můžete. Ale pamatujte, že jednou za rok vyprat nestačí!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Co vznikne, když obrátíte plyšáka naruby? Hnušák!

Drsné uspávání: Estivillova metoda kontrolovaného pláče

Koberec jako nový? Vyzkoušejte tyto triky!

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama