reklama

Co obléknout dětem v zimě: Merino, fleece, softshell

Jak obléknout děti, aby ve zdraví přestály zimní plískanice? Sáhněte po moderních materiálech a správně vrstvěte. Mějte při tom na paměti, že méně někdy znamená více.

Foto: Isifa/Thinkstock

Jak obléknout děti, aby ve zdraví přestály zimní plískanice? Sáhněte po moderních materiálech a správně vrstvěte. Mějte při tom na paměti, že méně někdy znamená více.

Z hlediska tepelné izolace je totiž lepší obléci dětem více tenčích vrstev nežli jednu silnou. Začít byste určitě měli termoprádlem nebo kvalitní bavlněným prádlem. Potom by měla následovat teplá mezivrstva a nakonec vrstva odolná vodě a větru.

Termoprádlo dospoda

Funkční prádlo je pro děti stejně důležité jako pro dospělé - ne-li důležitější. Děti totiž nemají ještě tak dobrou termoregulaci jako dospělí, a snadněji proto prochladnou nebo se naopak zpotí - a to i při běžném dovádění venku na procházce. Funkční prádlo pomáhá odvádět pot od těla, zajišťuje dobrý tepelný komfort i v náročných podmínkách.

Výhodou je také nízká hmotnost prádla, které i přesto zajišťuje maximální tepelnou izolaci v chladivém až mrazivém počasí a zároveň dokonalý odvod potu. Prádlo mívá ploché švy, takže nikde nedráždí jemnou dětskou pokožku. Vyrábí se většinou ze speciálních vláken jako polypropylen, jemně česaná bavlněná příze nebo merino vlna.

Pokud chcete investovat do pohodlí svého děťátka, doporučujeme merino vlnu - vlnu ze speciálně vyšlechtěných ovcí, žijících v chladnějších oblastech. Její dutá, přirozeně zkroucená, extrémně jemná vlákna obsahují velké množství vzduchových kapsiček, které napomáhají ideálně regulovat a udržet tělesnou teplotu, neutralizují pot, skvěle izolují, ale přitom si zachovávají prodyšnost.

Doporučujeme: Co obléknout dětem? Softshell!

Druhá vrstva odvádí vlhkost

Druhá vrstva by měla být zateplovací a zároveň prodyšná, aby se skrz ní vlhkost z první vrstvy mohla odvádět dále. Ideálním materiálem je fleece, případně některé typy termoprádla konstruované jako dvouvrstvé. Každá vrstva má přitom jinou funkci: první především odvádí pot, druhá vrstva pot přejímá a zároveň hřeje.

Vrstvení dovedl k praktické dokonalosti finský výrobce dětského oblečení Reima. To umožňuje vzájemně spojovat a kombinovat jednotlivé kusy oblečení a vpínat je do sebe napříč modelovými řadami i velikostmi. Do kvalitnější membránové bundy bez podšívky tak můžete v průběhu roku vpínat mikiny o různé tloušťce dle aktuální teploty a nemusíte už utrácet za podzimní, teplou péřovku ani větrovku na jaro.

Třetí vrstva izoluje

Pokud však trváte na klasice, případně volíte levnější řešení, měli byste spodní vrstvu bavlny a střední vrstvu fleecu doplnit krycí izolační vrstvou v podobě nepromokavé bundy, která dítě ochrání před vlhkem a větrem, ale zároveň bude dost prodyšná, aby se pod ní nepotilo.

Moderní hitem je potom další vícevrstvý materiál: softshell, který zaručuje teplo jako fleece a přitom značnou voděodolnost. Na trhu jsou dva druhy: lehčí, prodyšnější a cenově dostupnější z textilních vláken a pak dražší membránový, který navíc obsahuje mezi vnější a vnitřní vrstvou membránu, čímž poskytuje lepší odolnost vůči větru.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Na malostranském hřbitově leží svatá holčička

Samuel: Křičeli na něj "zrůdo", protože chtěl být dívka

Nejkrásnější a nejoblíbenější česká jména roku 2012

Na co myslet při výběru?

  • Pokud máte miminko, bude potřebovat delší nohavice, než je délka jeho nohou - pro případ, že ho ponesete na ruce. Zimní kalhoty a overaly vybírejte s praktickým zipem prodlouženým až do konce jedné nohavice!
  • Dětem se při hře oblečení vyhrnuje - nakupujte proto trika s prodlouženou délkou zad.
  • Je-li v rodině atopie, zkuste raději přírodní vlákno - merino vlnu a ploché švy.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama