reklama

Jméno vašeho dítěte prozrazuje hodně o vás: Jak jste své dítě pojmenovali vy?

Jednou je nejpopulárnější Tereza a Jakub, teď zas Jan a Eliška. Jméno, které potomkům vybereme, zrcadlí události ve společnosti i naše osobní hodnoty víc, než si dokážeme připustit. Které jméno jste pro své dítě zvolili vy?

Foto: iStock

Pokud teď zavítáte na hřiště, bude se tam pravděpodobně prohánět kromě Tomáška a Nikolky také Emmička (dvě M nejsou nepodstatným detailem), Tobiáš a Sofinka.

A stačí si jen vzpomenout na jména, kterými své potomky častují naše celebrity. Lennon Marlene, Alfréda, Rika i Theodor Christian ale nebudou mezi spolužáky příliš vyčnívat. Zatímco na začátku 90. let jsme měli na základní škole tři Martiny a pět Janiček, dnes byste je museli dost pohledat.

Co znamená jméno vašeho dítěte?

Poté, co někomu oznámíte těhotenství, se hned po dotazu na pohlaví začne okolí vyptávat na jméno. V některých rodinách se ctí tradice, jinde zase chtějí do výběru mluvit i budoucí prarodiče. Vybíráme ale hlavně podle toho, jaké jméno se nám líbí. Vždy bychom ale také měli vědět, co konkrétní jméno znamená. Moje známá například pojmenovala syna Eliott, a pak byla velmi překvapená, když zjistila, že toto jméno znamená "Bůh je mi vším", ačkoliv je zarytou ateistkou.

Životní rozhodnutí

Když se miminko narodí, působí na nás jako nepopsaný list papíru. Jeho zděděné vlastnosti se ještě nestačily projevit, ještě nezískalo sociální návyky a dovednosti. Jeho jméno tedy vypovídá mnohem víc o vás než o něm samotném. Jak ale bude růst, jméno ho začne reprezentovat. Okolí si dělá podle jména dojmy. Jeden příklad za všechny: vzpomeňte si třeba na to, že k většině Kristýn přistupujete kladně, protože se tak jmenuje vaše dobrá kamarádka.

Na zkoušku

Jste si jisti jménem, které chcete své ratolesti dát? Pak můžete vyrazit do kavárny, kde vám na kelímek píší i jméno. A zkuste si objednat budoucím jménem dítěte. Líbí se vám, jak zní v praxi?

Touha po pozornosti

V případě, že vybíráte potomkovi opravdu netradiční jméno, pozornost vám asi nevadí. Ale jste si jisti, že bude příjemná i synovi nebo dceři? Čím extravagantnější jméno, tím větší prostor pro dotazy, posměšky, ale také si takhle dotyčnou osobu každý zapamatuje. Zapadnout mezi dav už dávno není cílem současné generace, ale neměli bychom dávat jméno svému potomkovi jen proto, že se nám to zdá jako "dobrý vtip" nebo "pěkně se to rýmuje". Přejmenování v dospělosti je samozřejmě možné, ale od útrap v dětství a dospívání to nikoho neuchrání.

Jak na skládkách mizí peníze: Stát selhal, říká starosta, který bojuje o stamiliony | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama