reklama

Co mají sníst, aby zhubly? Jídelníček pro tlusté děti!

Máte doma bumbrlíčka? A nevíte si s ním rady? Poradíme vám konkrétní jídelníčky, s nimiž zaručeně zhubne! Jak takový optimální jídelníček sestavit? V první řadě musíte používat zdravý rozum, optimální pohled je totiž velmi individuální záležitostí. Platí však některé obecné zásady. Jaké to jsou?

Tlusté dítě
Tlusté dítě | Foto: Profimedia.cz

Máte doma bumbrlíčka? A nevíte si s ním rady? Poradíme vám konkrétní jídelníčky, s nimiž zaručeně zhubne! Jak takový optimální jídelníček sestavit?

V první řadě musíte používat zdravý rozum, optimální pohled je totiž velmi individuální záležitostí. Platí však některé obecné zásady. V první řadě by měl být jídelníček pestrý a obsahovat všechny důležité složky: sacharidy, tuky, bílkoviny, minerální látky, stopové prvky, vitaminy. A samozřejmě dostatek tekutin a pohybu.

Méně jídla, ale častěji

Důležité je jíst pravidelně po 2 - 3 hodinách. Pokud hladovíme déle než 3 hodiny, metabolismus zpomalí a začne šetřit energii, takže první jídlo, které pak sníme, se přemění na tuky. Proto rozvrhněte stravu na 5 - 6 porcí denně.

Nesmíme zapomínat ani na správný pitný režim. Doporučená denní dávka činí přibližně 75 ml na kg optimální váhy, což v dětském věku představuje asi 1,5 - 2 l denně. Vůbec nejvhodnější je voda, popřípadě ředěná s džusem nebo šťávou a čaje. Nepatří sem sladké a sycené nápoje nebo nápoje kolového typu, které mohou být kvůli svému složení pro děti nebezpečné kvůli nedostatečné vstřebatelnosti vápníku.

Jak rozdělit denní dávky

Neměla by chybět snídaně, která má zaujímat 20 % přijaté energie. Ta musí být kvalitní na složité cukry ve formě cereálií a celozrnných výrobků. Neměly by pak chybět kvalitní bílkovina jako jogurt, mléko, sýr a kousek ovoce nebo zeleniny.

Dalším chodem jsou dopolední přesnídávka a odpolední svačina, které tvoří energetický příjem po 15 %. Zde volíme především ovoce, nebo potravinu bílkovinného typu, jako je tvaroh nebo třeba jogurt. Před sportovním výkonem doplníme sacharidem v podobě ovoce nebo cereální tyčinky.

Oběd patří mezi největší denní příjem, okolo 30 %.  Vhodné je libové maso nebo ryba spolu s přílohou, zeleninový salát nebo kompot. Zásadně se vyhýbáme tučným, přeslazeným a smaženým pokrmům, které by se v dětském jídelníčku neměly objevovat.

Večeře je energeticky podobná jako snídaně. V první řadě by měla být lehká a podává se 2-3 hodiny před spánkem. Je možné volit studenou i teplou variantu, záleží na tom, jak je rodina založená a co preferuje. K večeři je podáváme ryby, libové maso, s přílohou nebo mléčné výrobky s pečivem. Pokud by dítě mělo ještě večer hlad, je možné doplnit 2. večeři ve formě zeleniny nebo sklenice zakysaného nápoje.

Zkuste tento jídelníček

  • Snídaně: cereálie s mlékem, menší pomeranč
  • Svačina: tmavý rohlík s lučinou, rajče
  • Oběd: mrkvová polévka, rizoto s kuřecím masem, okurkový salát
  • Svačina: ovocný nízkotučný tvaroh, pečivo
  • Večeře: treska na zelenině, brambor
  • 2. večeře: sklenička acidofilního mléka

Alarmující čísla

Přes 20 % českých dětí má potíže s váhou a stále jich přibývá. Je velmi důležité tuto nemoc začít řešit co nejdříve, jelikož 80 % dětí, které trpí nadváhou v dětství, mají problémy i v dospělosti, a to včetně vysokého krevního tlaku, zvýšeného cholesterolu, cukrovky, poruch plodnosti nebo zvýšených dispozic ke kardiovaskulárním chorobám. Zásadní vliv na výskyt obezity u dětí má rodina, kde dítě přejímá stravovací návyky a vztah k pohybu. Pokud se rodiče stravují nevhodným způsobem a nesportují, dá se čekat, že dítě na tom bude podobně.
"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama