reklama

Co má umět prvňáček před nástupem do školy?

Už jen pár dnů a mnoha předškolákům se změní svět. Ne každý se však do první třídy těší a zdaleka ne všechny děti jsou na nové nároky a povinnosti zralé. Co by tedy měl umět prvňáček před nástupem do školy, aby nebyl pozadu?

Foto: Isifa/Thinkstock

Už jen pár dnů a mnoha předškolákům se změní svět. Ne každý se však do první třídy těší a zdaleka ne všechny děti jsou na nové nároky a povinnosti zralé. Co by tedy měl umět prvňáček před nástupem do školy, aby nebyl pozadu?

Možná vás to překvapí, ale mnozí učitelé už při příchodu do první třídy očekávají i základy čtení a psaní. S přípravou je proto důležité začít co nejdříve.

Mají toho umět hodně...

"Budoucí prvňáček by měl zvládnout recitaci básničky nebo zazpívání písničky, měl by také znát barvy a geometrické tvary, orientovat se v číselné řadě do pěti a umět vyjmenovat číselnou řadu do deseti. Je také dobré, aby už předem správně držel tužku - pro snadnější nácvik psaní můžete využít ergonomicky tvarovanou tužku trojúhelníkového průřezu," radí speciální pedagožka Mgr. Světlana Drábová.

Více jejích rad na téma první třída najdete ZDE >>

"Prvňáček by měl už při nástupu do školy mít odpovídající slovní zásobu, rozumět opačným výrazům jako méně-více, nízký-vysoký, široký-úzký. Měl by být schopen určit pravou a levou stranu, orientovat se, co je vpředu, vzadu, nahoře, dole. Měl by také umět vyjmenovat dny v týdnu, měsíce a roční období. Měl by být schopen nakreslit postavu včetně všech prstů na končetinách a jiných detailů," doplňuje Simona Vacková, ředitelka Montessori školky v Centru volného času Praha.

Jak to všechno zvládnout

Hlavně postupně. Když už jste to nestihli za poslední půlrok, nemá smysl nyní šturmovat. Spíš se snažte požadované dovednosti rozvíjet krok za krokem a poutavou formou. Děti to tak bude víc bavit. "Příprava k nástupu do první třídy nemusí být žádný dril. Nejpřirozenější je podporovat soustředění dítěte při oblíbených hrách jako pexeso, karty nebo deskové hry," podotýká Světlana Drábová.

Doporučujeme: Nové písmo - pro školáky radost, pro učitele práce navíc

Pomocníkem mohou být i hravé publikace pro předškoláky plné naučných úkolů, doplňovaček a rébusů. Díky nim si dítě rychle osvojí potřebné dovednosti a snáze se zorientuje v novém školním prostředí. Na základní znalosti a dovednosti je také zaměřena populárně-naučná literatura pro předškoláky. Můžete sáhnout třeba po následujících titulech:

  • Báječná školička
  • Velká kniha her a úkolů pro holky a kluky
  • Hry a úkoly než půjdu do školy
  • Bludiště a úkoly pro malé šikuly
  • Hravé úkoly pro kluky a holky

Chování se počítá

Kromě naučených dovedností by však děti měly mít zažité i sociální návyky: základy slušného chování, soběstačnost a pohybovou zdatnost. "Při nástupu do školy se musí dítě umět představit, říct svou adresu a jména obou rodičů. Mělo by umět pozdravit, poděkovat a požádat, samo si zapnout knoflíky nebo zavázat tkaničky. Prvňáček už by měl mít rozvinutou hrubou motoriku těla - dobře běhat, skákat panáka nebo přes švihadlo - ale i jemnou motoriku, která obnáší i správné a uvolněné držení pera," vysvětluje Simona Vacková.

Školkové děti už mají mnohé zažité, ty které odloučení z máminy ochranné náruče teprve čeká, jsou na tom o něco hůř. Jejich sociálnímu začlenění pomůže, když má rodina širší kořeny a děti se tak stýkají se svými vrstevníky v podobě nejrůznějších bratranců a sestřenic, nebo když se rodiče stýkají s partou svých vrstevníků, kteří mají stejně staré děti.

Bojíte se, že bude mít vaše dítě s nástupem do školy problémy? I když jste ho třeba nestačili připravit na všechno, nezoufejte. Pokud se budete potomkovi plně věnovat po nástupu do školy, vše jistě rychle dohoní.

zdroj: Nakladatelství Fragment

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Metodika Sfumato: Konec dyslektiků v Čechách!

Chytřejší než Einstein: Nobelova cena ve 12 letech?

Které školy jsou nejlepší v ČR? Víme to!

 

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama