reklama

Člověk je horší než pes: Příběhy, které vás rozpláčou

Příběhů o tom, jak někdo přivázal v lese psa nebo ho vyhodil z auta a odešel, čteme dnes a denně spoustu. Vlastně nám to už ani nepřijde. A pak něco takového zažijete na vlastní kůži...

Foto: Isifa/Thinkstock

Příběhů o tom, jak někdo přivázal v lese psa nebo ho vyhodil z auta a odešel, čteme dnes a denně spoustu. Vlastně nám to už ani nepřijde. A pak něco takového zažijete na vlastní kůži...

Stalo se to letos v létě a já vím, že na to už nikdy nedokážu zapomenout. Bylo okolo deváté ráno a my měli před sebou okolo stovky kilometrů na kole po půvabném francouzském kraji Périgord. Právě jsme nasedali, když na vedlejší silnici asi sto metrů za námi přibrzdilo v rychlosti auto a pak se s kvílícími pneumatikami zase kvapem rozjelo. Otočili jsme se za zvukem a viděli, jak nabírá rychlost a jak za ním zoufale, ze všech sil běží střapatý hnědobílý pes.

Doporučujeme: Rozumíte opravdu svému psovi?

Žádné týrání, žádná krev, žádný nářek - jen zmatený pejsek, který se mlčky, urputně, zoufale a marně snaží dohonit svoje milované páníčky. Bez dechu jsme sledovali, jak ten závod s dvoulitrovým motorem Renaultu prohrává, jak mezera mezi ním a autem roste, jak nic nechápe... Auto zmizelo z kopcem, schvácený pes za ním. A já jsem probrečela dalších deset kilometrů.

Ztýrané štěně Courage

To desetiměsíční štěně se letos v březnu zcela "náhodou" ocitlo před branou útulku v irském Kilkenny. Bylo ve strašném stavu: vyhládlé, zablešené, pokryté svrabem, tělo samá rána a jizva, kůži na holeních předních tlapek strženou až na kost, půlku citlivého čenichu poleptanou kyselinou. I veterinář zvyklý na ledacos se zhrozil. Odstranil několik podebraných, zlomených zubů a vypadalo to, že pejsek přijde o levé oko, ale to se nakonec podařilo zachránit. Mladý organismus překonal dokonce i krvácení do mozku.

Čtěte také: Polidšťování psů - jsou to podřadná zvířata, nebo dobří přátelé?

V útulku dostalo štěně jméno Courage. Trvalo to pár měsíců, než se dalo do pořádku po fyzické stránce a než mu vyléčili rány na duši. Za dalších pár měsíců našel uzdravený, krásný, mladý pes domov a na podzim odjel za novou paničkou - veterinářkou až do Itálie.

Nechtěná krasavice Eli

Příběh dogy Eli popsala na webu Můj pes paní Vanda Ročková: "Do jedné z veterinárních ordinací přijeli majitelé s dogou a přáli si její utracení. Vypadala zdravě, jen zadní nohu měla po starém úrazu trochu vybočenou. Majitelé uvedli, že je jí dva a půl roku. Veterinární lékař nevěřil svým uším a mladého, zdravého psa utratit odmítl. Majitelé ještě chvíli trvali na svém, ale když viděli, že nepochodí, prostě odešli pryč - bez psa. Doga byla odvezena do útulku. Tam dostala jméno Eli a k bydlení největší kotec."

"Vyrobili tu pro ni válendu na dvě matrace, protože se do žádného pelíšku nevešla. Zpočátku se bála naprosto všeho. Trvalo řadu týdnů, než si zvykla na lidi a na prostředí natolik, že se mohla jít proběhnout alespoň po útulku. Kdo u toho byl, nikdy nezapomene: Útulkem se řítilo šedesátikilové psisko a vše, co stálo v cestě, mělo prostě smůlu. Přihlížející lidé se tiskli ke zdi a jen doufali, že to radostné tornádo poběží od nich v dostatečné vzdálenosti. Od toho dne se byla Eli proběhnout každý den."

"A po čase se našli ti správní lidé. Rozumní, kteří měli připraveno všechno, co bylo třeba. Ale hlavně měli dost trpělivosti a empatie k obrovskému, ale moc citlivému psovi. Když po půl roce přišli do útulku na návštěvu, Eli nejevila o ošetřovatele velký zájem, jen si hlídala své nové páníčky. A tak to má být, Eli už má opravdový domov. Napořád."
 
Neumím si představit, čím musel projít Courage. Nechtěla bych potkat bývalé majitele Eli. Stačí, že mě bude už napořád provázet vzpomínka na zoufalého pejska, který křečovitě lapá po dechu a snaží se vyhrát závod o život s autem. A jestli jsem za něco vděčná, tak za to, že v hlavě nemám myšlenky a pocity lidí, kteří dokážou dělat tak strašné věci...

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 nejoblíbenějších psích plemen: Je tam i váš mazlíček?

Syndrom týraného tatínka aneb Máte doma tyranosaura?

Bolest v podbřišku: Pozor, může být nebezpečná

Lipovská: Dvořák o můj život neusiluje, porušuje ale zákon a není dobrým ředitelem ČT | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama