reklama

Císařský řez v názorné animaci: Není čeho se bát?

Procento prováděných císařských řezů stále vyšší. K jeich provedení by však měl být vždy vážný důvod. Nemělo by jít jen o volbu maminek, které se chtějí vyhnout bolesti.

Foto: YouTube / Nucleus Mediacal Media

Není, alespoň pokud se díváte na grafiku. Při pohledu na skutečný zákrok si možná pomyslíte, že matka Příroda přece jen dobře ví, co dělá, když ženy rodí přirozenou cestou.

Přesto je procento prováděných císařských řezů oproti přirozeným porodům stále vyšší. Platí však, že k jeho provedení by měl být vždy vážný důvod a že by nemělo jít jen o volbu maminek, které se chtějí vyhnout bolesti.

Čtěte také: Příliš nóbl na porod? Celebrity raději císařský řez

Pokud může matka rodit přirozeneně, tak rizika spojená s císařským řezem rozhodně převáží oproti ušetřenému trápení. Kdy se k císařskému řezu přistupuje?

 • když je úzká pánev rodičky a velký plod
 • při porodu koncem pánevním
 • při vícečetném těhotenství
 • při předčasném porodu
 • při nedostatečném zásobení plodu kyslíkem (hypoxie)
 • při vcestném lůžku nebo předčasném odlučování placenty
 • při nepostupujícím porodu
 • u starších rodiček
 • při těhotenství z asistované reprodukce
 • při akutních stavech ohrožujících ženu na životě
 • při opakovaném císařském řezu

Jak to probíhá?

Operatér provede dva prsty nad stydkou sponou příčný kožní řez. Pronikne kůží a podkožním tukem, přetne vazivový obal svalů a samotné svaly. Následně provede malý příčný řez děložní stěnou, který tahem rozšíří do stran. Miminko se dostane z dělohy tak, že porodník silně zatlačí na horní část břicha. Potom odstraní placentu s plodovými obaly a postupně sešije děložní stěnu, vazivový obal svalů, podkoží a nakonec kůži.

Video: Podívejte, jak se rodí císařským řezem!

První část operace trvá asi tak patnáct minut, druhá zabere přibližně půl hodiny. Postup názorně ukazuje grafika:

Dobrovolně pod nůž?

Jak bylo zmíněno výše, v některých případech ženy nemají volbu. Existují však takové, které volí císařský řez dobrovolně. Victoria Beckham, Angelina Jolie, Miranda Kerr, Nicole Kidman, Britney Spears, Jennifer Lopez, Christina Aguilera... O těchto hollywoodských hvězdách se říká, že přírodní řád trochu popohnaly a porodily císařským řezem před termínem, aby své tělo zachovaly co nejméně „poškozené" těhotenstvím a porodem.

Ve skutečnosti ovšem císařský řez zdaleka není taková idyla. Následující video tudíž doporučujeme jen silným povahám. Kdyby ho viděly zmíněné dámy, možná by si všechno ještě rozmyslely!

úvodní foto: YouTube / Nucleus Mediacal Media

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Císařský řez je trend, ale i otázka etiky, říká lékař

Nejplodnější matka světa porodila 69 dětí

Bolest zad: 4 jednoduché triky, jak ji odstranit

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama