reklama

Chcete otěhotnět? Pijte červené víno!

Není to vtip v duchu hesla "Pij, holka, budeš povolnější" - od letošního podzimu můžete víno koupit v lékárnách jako podpůrný léčivý prostředek. Jmenuje se Bona Dea a gynekologové ho doporučují ženám toužícím po otěhotnění.

Foto: Isifa/Thinkstock

Není to vtip v duchu hesla "Pij, holka, budeš povolnější" - od letošního podzimu můžete víno koupit v lékárnách jako podpůrný léčivý prostředek.

Jmenuje se Bona Dea a jeho příznivý vliv na lidské zdraví spočívá ve vyšším obsahu přírodního antioxidantu resveratrolu. Příznivý vliv tohoto vína na lidské zdraví potvrdili i lékaři ze Sekce asistované reprodukce České gynekologické a porodnické společnosti, kteří ho doporučují ženám toužícím po otěhotnění.

Klinicky ověřeno

Efekt plodnosti potvrdila i reprezentativní dánská vědecká studie, která se dotazovala na nápojové zvyky bezmála třiceti tisíc žen - a výsledky potom porovnala s délkou snahy o otěhotnění. Překvapivě bylo prokázáno, že mírné konzumentky alkoholických nápojů na tom byly zdravotně lépe než abstinentky.

Čtěte také: Kdy je ideální otěhotnět? Ani to nechtějte vědět!

Třetina žen, které vypily skleničku vína denně (2 dcl), si čekání na miminko v průběhu jednoho roku výrazně zkrátila. Víno mělo totiž pozitivní efekt při bránění infekčním onemocněním způsobujícím sterilitu. Zásluhu na tom má právě resveratrol.

Průzkum však také ukázal, že konzumace vína má své hranice: pití většího množství k rychlejšímu otěhotnění nevede, za to může poškodit játra. Proto ho lékaři doporučují u mužů maximálně 4 dcl vína a u žen méně než 3 dcl každý den. Kontraindikací je alkoholismus jako rodinná anamnéza, některé léky, u žen potom těhotenství a období kojení.

Červené suché víno

Resveratrol je látka, která se nachází v slupkách a jadérkách modré révy vinné, ale také v arašídech, slupkách a jadérkách černého rybízu, v borůvkách, moruších a ve slupkách grapefruitu. Najdete ho i v červeném vínu a bílém vínu ze severních oblastí. Rostliny jej zvýšenou měrou produkují, když jsou ve stresu jako obranu pro přežití.

Doporučujeme: Jak zdravě otěhotnět i porodit

Střední koncentrace resveratrolu v červených vínech je 2 - 6 mg/l, v bílých vínech je nižší, asi 0,2 - 0,8 mg/l. V moravských červených vínech ho bývá 2 - 3 mg/l. V červeném víně je více antioxidantů, protože se při jeho výrobě ponechává slupka hroznu po určitou dobu fermentovat. Více jich je také ve víně suchém. Obsah této látky je závislý na klimatických podmínkách, lokalitě, odrůdě, době sklizně i technologii zpracování, zejména na filtraci vína.

Zázračný resveratrol

Resveratrol má na lidský organismus blahodárný vliv díky silným antioxidačním a protirakovinným účinkům. Ovlivňuje metabolismus tuků. Brání stárnutí buněk. Zpomaluje srážení krevních destiček a proces degenerace mozku (Alzheimerova nemoc). Funguje také jako prevence mnoha civilizačních chorob: aterosklerózy, kardiovaskulárních nemocí, cukrovky 2. typu, nádorových onemocnění (rakovina prostaty).

V životě ženy jsou především dvě období, kdy se může příznivý účinek přiměřeného pití vína kladně projevit na jejím zdraví: plánování založení rodiny a menopauza.

Naše tipy

  • Nechutná vám víno? Resveratrol lze polykat ve formě tabletek vyrobených z vinné révy, které seženete v lékárně jako doplněk stravy.
  • Chutná vám naopak víno? Zvolte suché červené francouzské. Pro francouzská vína je totiž typické, že se nechávají přezrát. Jsou pak náchylnější k infekci plísní Botritis cynerea, která prorůstá do hroznů. Rostlina se brání právě vyšší produkcí resveratrolu, který pak přechází do vína.
  • Chcete vyzkoušet víno z lékárny? Bona Dea má tmavě granátovou barvu. Je pro ni typická kořenitá vůně s tóny tmavého bobulového ovoce, ostružin a čokoládových bobů. V chuti je hebce sametová, s jemnou tříslovinou, tóny marmelády z lesních plodů, hořké čokolády a dlouhotrvající dochutí. Obsah resveratrolu se pohybuje v rozmezí 4 - 9 mg/l. Jde o pozdní sběr, ročník 2011. Cena: 269 Kč.

zdroj: vinoprozdravi.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Buňka, nebo člověk: Odkdy je interrupce vraždou?

Jak odnaučit děti sprosťačit? Pepřem a feferonkou!

Manžel má peníze. Chce jen plodit, ale starat se odmítá

Francouzský paradox

Antioxidační účinek červeného vína je také známý pod názvem Francouzský paradox. Spočívá v tom, že Francouzi sice konzumují velké množství nasycených tuků, ale trpí relativně nízkým výskytem akutních srdečních příhod. Důvodem je jídelníček bohatý na zeleninu - a na víno. Resveratrol totiž není rozpustný ve vodě, ale v alkoholu.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama