reklama

Chceme mít z dětí kariéristy? Ale za jakou cenu?

Kdo má naše potomky vlastně vychovávat - škola, nebo rodiče? Má vzdělání vůbec smysl? A jak ovlivňuje morálku dětí a jejich hodnoty? Na tyto a spoustu dalších otázek se ptala veřejná anketa Jaké budou naše děti.

Foto: Isifa/Thinkstock

Kdo má naše potomky vlastně vychovávat - škola, nebo rodiče? Má vzdělání vůbec smysl? A jak ovlivňuje morálku dětí a jejich hodnoty?

Na tyto a spoustu dalších otázek se ptala veřejná anketa Jaké budou naše děti. Inicioval ji Nadační fond České bankovní asociace na podporu vzdělávání. Anketa měla rozvířit debatu nad tím, jak jsou propojeny výchova a vzdělání, a zjistit, co rodiče od škol vlastně očekávají.

Kdo má vychovávat - škola, nebo rodiče?

V debatě na toto téma směřovaly příspěvky od rázného "Škola má školit - tedy učit" či "Škola nesmí vychovávat" a "Škola s výchovou nic moc nesvede" až ke kompromisním návrhům jako "Jde nám přeci o stejný cíl" nebo "Každý nese svůj díl zodpovědnosti".

Nechyběl ani názor, který zdůrazňoval zodpovědnost rodičů nejen za výchovu, ale také za vzdělávání svého dítěte. To odpovídá současnému trendu, kdy rodiče velmi pečlivě vybírají, do jaké školy své dítě pošlou. Zároveň se v několika názorech potvrdilo, že rodiče dnes již nejsou v otázce vzdělávání svých dětí vůbec pasivní a naopak očekávají od školy, že s nimi povede dialog, a jsou ochotni se školou aktivně spolupracovat.

Hon za kariérou, nebo ctění hodnot?

Umíme v našich dětech správně kombinovat obojí? A jde to vůbec? Diskutující v tomto směru kladli překvapivě důraz na morální kredit dětí více než na kariéru. Kromě vyhraněných názorů "Agresivního syna podporovat nebudu" nebo "Genetika rozhoduje", se ale objevovaly také otázky, co je vlastně měřítkem úspěšnosti v práci: "Jaký je cíl honby za kariérou?" či "Nestydím se při pohledu do zrcadla".

Doporučujeme: Bohatý, nebo šťastný? Tati, chci být jako ty!

Mezi příspěvky vynikl názor "Naším úkolem je ukazovat cestu", vyzdvihující základní princip role rodičů, kteří by měli umožnit dětem nahlédnout do všech možných částí společnosti, aby samy mohly vnímat a vybrat si takové vzdělání, morálku a kariéru, které rozumí a kterou budou považovat za vlastní.

Znalosti a učení, nebo dovednosti pro život?

Jak připravit dítě do života? Kladete důraz na znalosti a učení nebo spíše na dovednosti pro život? V tomto směru se prokázalo se, že formální vzdělání a vědění jsou pro život úzce provázané. Příspěvky zdůrazňovaly kritické myšlení ("Odpověď je v rozdílu mezi Čechy a Američany"), ale i tradici v podobě odkazu na učitele národů: "Vydejme se cestou Jana Ámose Komenského". Příspěvek s názvem "Využijme náš unikátní dar řeči" potom upozorňoval na vzájemný vztah znalostí a dovedností, který se realizuje prostřednictvím mezilidské komunikace, základu fungujících vztahů.

Co říkáme, a co si myslíme

Anketa měla zajímavé zaměření a je jistě inspirativní - jak se však slučují její výstupy s běžnou životní realitou? Je vzdělání vůbec podmínkou úspěchu v zemi, kde si politikové mohou titul koupit za peníze? Slučuje se podnikatelský úspěch s obecnou lidskou slušností? Dostávají vzdělaní lidé, jako jsou inženýři, vědci, lékaři nebo učitelé, za svou práci odpovídající plat?

Když si na tyto otázky odpovíme pro pravdě, zjistíme zajímavou věc: buď se odpovědi lidí na předcházejíví anketu zcela rozcházejí s realitou, nebo se vládnoucí společenská "elita", která určuje normy společenského chování, pohybuje morálně někde úplně jinde než zbytek společnosti.

A z toho pramení i další zásadní otázky ohledně výchovy našich dětí: Vyplatí se vůbec vychovat ze svého dítěte slušného člověka? Bude takový jedinec schopen obstát v drsné politicko-podnikatelské realitě, kterou nastolili čeští politikové v posledních dvaceti letech? O tom všem můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě.

zdroj: Nadační fond České bankovní asociace

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Bratranec a sestřenice: Je to incest?

Miminko Brianna: Příběh, který otřásl světem

Stát nám zasahuje i do sexu. Co všechno reguluje?

 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama