reklama

Český rekord: tisíce ponožek pro nedonošená miminka!

Nový český rekord zaznamenala agentura Dobrý den ve westernovém městečku v Boskovicích. Zasloužilo se o něj občanské sdružení Nedoklubko, kterému se povedlo nasbírat a pověsit na šňůry rekordních 6132 kusů ponožtiček.

Nový český rekord zaznamenala agentura Dobrý den ve westernovém městečku v Boskovicích. Zasloužilo se o něj občanské sdružení Nedoklubko, kterému se povedlo nasbírat a pověsit na šňůry rekordních 6132 kusů ponožtiček.

Ponožky sdružení zaslaly stovky dobrovolníků z celé ČR i Slovenska: maminky, rodiny, kluby důchodců, školy i firmy. Zápis rekordu proběhl v rámci Celostátního setkání předčasně narozených dětí, které zorganizovalo Nedoklubko. „Cílem akce bylo podpořit rodiny s nedonošenými dětmi a informovat veřejnost o problematice nedonošenosti. Všem, kteří nás v naší snaze podpořili a podporují, bych chtěla poděkovat, speciálně dobrovolníkům a sponzorům. Díky těmto lidem se nám akce vydařila," uvedla výkonná ředitelka občanského sdružení Nedoklubko Klára Csirková.

Hlavně ručně pletené

K uskutečnění úctyhodné sbírky přispělo několik set  tvůrců, dárců a organizací. Ponožky byly z 87 % ručně pletené či háčkované. Na připevňování ponožtiček na šňůry se podílelo pět dobrovolníků Nedoklubka, kteří pilně pracovali více než pět hodin. Nyní se všechny ponožky roztřídí a poputují na novorozenecká oddělení a neonatologická pracoviště nemocnic v celé České republice.

Cílem setkání bylo v první řadě příjemně strávené odpoledne s lidmi, kteří sdílejí společné problémy. Kromě pokusu o rekord si rodiny mohly vyzkoušet nenáročné hry, vyrobit přání pro nové maminky po předčasném porodu do projektu Mámy pro mámy, namalovat svůj vlastní kolíček pro připevnění ponožek, nakoupit drobnost v dobročinném bazárku či vyhrát některou z cen v tombole.

Pomoc rodičům

Druhým cílem byla pak popularizace problematiky předčasně narozených dětí ve společnosti a zejména zviditelnění nutnosti psychické a emoční podpory rodin s nedonošeným dítětem. V současnosti se totiž narodí v ČR každé osmé dítě předčasně, tedy před 37. týdnem těhotenství, s váhou menší než 500 g. Mnohdy bojuje několik týdnů o život či se potýká s velkými zdravotními problémy.

Nejenom pro dítě, ale i pro jeho rodinu se jedná o silně traumatické období, ve kterém je zapotřebí podpora a pomoc celé společnosti. „Ačkoliv péče o dříve narozené děti je u nás dostatečná, stejná pozornost pro jejich rodiny v podstatě chybí. Přitom je jasné, že s rodiči dokáže několikaměsíční boj o život vlastního dítěte pěkně zamávat. Právě na to chceme upozornit," uzavírá Klára Csirková.

zdroj: www.nedoklubko.cz

Bronzový Choupenitch: Nechal jsem tam srdce, trénoval v garáži a strašně dřel | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama