reklama

České děti zabíjejí rakovinou jejich vlastní matky!

Zhruba čtvrtina českých dětí žije v rodinách, kde se doma vesele kouří. Rodiče - kuřáci, kteří nejsou schopni omezit své pohodlí v bytě, přitom vystavují své vlastní děti riziku onemocnění rakovinou. A to je daleko větší, než byste si mysleli.

Foto: Profimedia.cz

Zhruba čtvrtina českých dětí žije v rodinách, kde se doma vesele kouří. Rodiče - kuřáci, kteří nejsou schopni omezit své pohodlí v bytě, přitom vystavují své vlastní děti riziku onemocnění rakovinou. A to je daleko větší, než byste si mysleli.

Jak vyplynulo z lékařských průzkumů, zdravotní stav dětí v ČR odráží zlozvyky jejich rodičů: děti mají v moči víc kadmia, než je evropský průměr, a mají také zvýšené hodnoty kotininu. Podle odborníků ze Státního zdravotního ústavu je to dáno právě životem v zakouřeném prostředí domova.

Co uvedené hodnoty signalizují?

Cigaretový kouř obsahuje mnoho škodlivých látek, mimo jiné oxid uhelnatý, nikotin a kadmium, které působí toxicky na buňky. Pokud je v moči detekováno, znamená to, že je dítě vystaveno kouření.

Kotinin (jde o anagram slova nikotin - pozn. red.) je produkt látkové přeměny nikotinu v těle. Lze ho detekovat v tělesných tekutinách jako moč a krev a díky tomu se využívá k laboratorní objektivizaci údajů vztahujících se ke kouření. Kotinin lze vystopovat i u pasivních kuřáků a podle jeho množství odhadnout míru ohrožení organismu.

Z toho vyšel celoevropský projekt zaměřený na kouření, který v 16 zemích zjišťoval koncentraci vybraných chemických látek v tělech dětí a jejich matek. V ČR se zkoumání podrobilo 120 dětí a jejich matek. Zatímco koncentrace kadmia v moči se u českých matek pohybovala v normálu, u jejich dětí převyšovala evropský průměr. Zato hladinu kotininu měly děti hluboko pod normou, která značí aktivní kuřáctví. Přesto děti, které denně pobývaly v zakouřeném domově,  měly hladinu kotininu vyšší oproti těm, které cigaretovému kouři vystaveny nebyly. Z uvedeného vyplývá, že ač žádné z dětí nebylo aktivním kuřákem, ty z kuřáckých rodin zlozvykem rodičů zdravotně trpěly.

Jak poznáte, že vaše dítě kouří?

Síla lobby a slabost lidí

Bezohlednost dospělých kuřáků vůči ostatním dosvědčují i další statistiky: v ČR kouří asi tři milióny lidí, z toho 250 tisíc představují děti a mladiství do 18 let. Přesto naše země nemá žádný systematický program, který by dětem rizika kouření vysvětloval. Školní osnovy nejsou dostatečné, a tak zůstává prevence a osvěta pouze na občanských sdruženích. Léčbu závislosti na tabáku přitom nehradí zdravotní pojišťovny.

A stačilo by jednoduché řešení: prostě doma nekouřit. Smrdí to, škodí to, a přesto je pro kuřáky tak těžké to nedělat. Jde o pohodlíčko: usadíte se v křesle, natáhnete nohy, na stolečku voní čerstvá káva, no a k ní je třeba cigárko... Že by táta nebo máma obětovali své pohodlí a zamířili - zejména teď v zimě - na studený balkon nebo dokonce před dům? Ani pomyšlení!

Kouření do bytu nepatří

Česká společnost kuřáky nepochopitelně toleruje, ačkoli jejich bezohlednost daleko přesahuje zásady slušného chování. Není nic neobvyklého, když si muž zapálí v restauraci u stolu, kde sedí matka s dítětem, je přece také platící host! Nebo když maminka kouří doma v kuchyni (to se vyvětrá) a pak s láskou dýchá na své astmatické batole. Obvykle se hájí tím, že se kouří jen na jednom místě a do dětského pokoje se škodlivé látky nedostanou. Že je na dítě přenese ona sama, případně že stejně prcek běhá po zakouřené kuchyni? O tom se už nepřemýšlí.

A jak jste na tom vy? Patří podle vás kouření do bytu, kde jsou děti? Zapálili byste si v jejich přítomnosti třeba v restauraci? Nebo si naopak myslíte, že by se kuřáctví mělo přísně omezit? O tom můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nejstarší matka světa: první dítě porodila v 70!

Studentka si zahrávala s duchy - a pak hořce litovala...

10 knih, které vám změní život: Doporučují slavní

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama