reklama
 

Češi, národ zvrhlíků? Každé 5. dítě je zneužívané

Každé páté české dítě stalo obětí sexuálního násilí. Vyplývá to z dvacetileté praxe Dětského krizového centra. Násilí se dopouští nejčastěji někdo z rodiny.

Foto: Isifa/Thinkstock

Každé páté české dítě stalo obětí sexuálního násilí. Vyplývá to z dvacetileté praxe Dětského krizového centra (DKC), které pomáhá dětem trpícím syndromem týraného, zneužívaného a zanedbávaného dítěte.

Jen pro lepší představu - znamená to, že v každé školní třídě v ČR je okolo šest dětí, které měly aspoň jednou zkušenost se sexuálním násilím.

Podle statistik DKC se fyzického, psychického a sexuálního násilí na dětech dopouští nejčastěji někdo z rodiny nebo nejbližšího okolí, přičemž v 24 % případů jde o sexuální zneužívání, ve 22 % je to násilí související s rozvodem partnerů nebo ohrožující chování dospělých (20 %) z důvodu alkoholismu, drogové závislosti či gamblerství.

Vrcholek ledovce

Statistiky ukazují, že nejde jen o českou úchylku. Podle Rady Evropy a mezivládní organizace usilující o dodržování lidských práv a svobod je sexuálnímu násilí vystaven přibližně stejný počet dětí v celé Evropě. Jde přitom jen o vrcholek ledovce. Valná většina případů zůstane skryta.

Doporučujeme: Jako matka totálně selhávám, biju svoje miminko

Pouze v minimu případů se násilí na dítěti dopouští cizí osoba. "Sexuálním zneužíváním jsou ohroženy už děti ve věku 3 až 6 let. Pachatelé sexuálního zneužívání pocházejí ze 62 % osoby z rodiny a z 27 % z blízkého okolí. V případech fyzického týrání se dokonce jedná o členy rodiny z 93 % a u  psychického týrání je to 94 %," shrnuje otřesná fakta Zora Dušková, klinická psycholožka a ředitelka DKC.

"Nejvíce je dítě ohroženo v rodině, což je alarmující skutečnost. Musíme velmi šetrně pracovat nejen s oběťmi, ale i s celým rodinným systémem, protože jakýkoliv necitlivý krok může mít zdrcující vliv na celou rodinu," dodává psycholožka.

A je jich čím dál víc

Smutné je, že počty týraných, zneužívaných a zanedbávaných dětí jsou stále vyšší. Za rok 2013/2014 (stav ke dni 12. 5. 2014) bylo v České republice zaznamenáno 7 527 nahlášených případů. Jedinou dobrou zprávu pak představuje fakt, že nárůst zčásti způsobuje větší zájem veřejnosti.

Čtěte také: Šokující video: Sadistické týrání jako výchovná metoda

"Statistiky smutných případů týrání a zneužívání dětí jsou každoročně vyšší a dokládají dvě skutečnosti. Za prvé, že násilí na dětech je u nás bohužel v řadě domácností bráno jako součást výchovy. Za druhé pak ukazují rostoucí zájem a všímavost veřejnosti, která již jen mlčky nepřihlíží, ale rozhodla se za ochranu dětí bojovat. Jen tak můžeme docílit, aby utrpení dětí nepokračovalo," říká ředitelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová.

Dospělí si vybíjejí frustraci na dětem

Skoro dvakrát víc (4 428) je týraných, zneužívaných a zanedbávaných dětí v neúplných rodinách. "Právě děti jsou nejčastějšími svědky a oběťmi domácího násilí. Jsou často první, kdo snášejí fyzické i psychické příkoří ze strany svých rodičů, kteří tak velmi nevhodně volají o pomoc při těžkých životních situacích. Děti se tak stávají hromosvodem jejich zoufalství, vzteku a bolesti," konstatuje rodinný psychoterapeut Mgr. Jan Dobeš.

Nejčastějším následkem týrání dětí bývá posttraumatická stresová porucha, dále pak hospitalizace v nemocnici, trvalé tělesné postižení a bohužel i smrt. Za rok 2013 přišlo z důvodu týrání a zanedbávání péče o život celkem 9 dětí, což je naštěstí o 4 méně než v roce 2012.

zdroj: Dětské krizové centrum, Nadace Naše dítě

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Tělesnými tresty dětí si léčí komplexy dospělí!

Otčím ji zneužíval. Myslela, že je to normální

"Děti mě bily 30x denně," vypráví nešťastná žena

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama