reklama

Bylinky pro děti: První pomoc při zimních nemocech

Seznamte se s užitečnými rostlinami, které úspěšně bojují s kašlem, rýmou a nachlazením.

Foto: Thinkstock

Léčivé účinky bylinek pomáhají dospělým i dětem. Skvělým pomocníkem jsou zvlášť v zimě, kdy se pediatrické ordinace plní pacienty.

Seznamte se s několika užitečnými léčivými rostlinami, které úspěšně bojují s kašlem, rýmou a nachlazením. Čaje a odvary z nich pily už naše prababičky a dobře věděly proč!

Dobrého pomálu!

Mějte však na paměti, že bylinkové čaje jsou prospěšné, ale je třeba při jejich vaření dodržovat jistá pravidla. Užívat by se měly pouze v malém množství a poprvé je nabízejte až dětem, které přecházejí na pevnou stravu. Začít můžete nejdřív v půl roce věku dítěte, u některých bylin dokonce až ve 14 měsících.

Čtěte také: Miminko úplně hoří! Co teď?

Odvary z bylinek pro děti by měly být naředěny:

  • Do 3 let osmina dospělé dávky,
  • do 10 let čtvrtina dospělé dávky,
  • do 12 let polovina dospělé dávky
  • od 12 let tři čtvrtiny dospělé dávky.

Bylinkový čaj či odvar pro dítě nejlépe nadávkujete tak, že ho uvaříte podle předpisu pro dospělé a pak dolijete  čistou vodou v odpovídajícím poměru.

Kašel zmírní divizna

Na kašel a bolest v krku pomůže odvar z jitrocele kopinatého, který obsahuje látky měnící viskozitu hlenu a podporující vykašlávání. Kromě něj je při léčbě dýchacích cest užitečná také mateřídouška obecná, jejíž silice thymol, cymen a karvakrol zmírňují průběh kašle. Podobné účinky má tymián nebo sléz maurský a účinná je též tinktura z květů měsíčku.

Největší účinky mají ovšem gemmoterapeutika (tinktury z pupenů - pozn. red.) z černého rybízu, jenž zároveň zvyšuje imunitu, a také habru a modřínu. Na odhlenění je pak ideální připravit dětem čaj z jitrocelových listů, květů divizny a slézu. Popíjet by se měl maximálně 10 dní.

"Divizna velkokvětá obsahuje flavonoidy, třísloviny a saponiny, které léčí suchý i vlhký kašel. Divizna také chrání sliznici dýchacích cest, na níž nechává ochranný film proti vysychání. Snižuje navíc nutkání ke kašlání," radí bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje.

S rýmou zatočí heřmánek

Zánět nosní sliznice, doprovázený výtokem, kýcháním a svěděním v nose, je nepříjemná obtíž. Děti přitom rýmou trpí nejméně sedmkrát do roka, nejčastěji kojenci, kteří žijí ve městech.

Doporučujeme: Jak to udělat, aby se děti nebály zubaře

Rýmu nejlépe zažene inhalace rostlinných extraktů. Vlhký parný vzduch uvolňuje nos, zklidňuje dutinu a má blahodárné účinky na poškozenou sliznici. Kromě osvědčeného heřmánku jsou výbornými přísadami inhalace též tymián, máta, šalvěj nebo levandule.

"Při rýmě vsaďte především na heřmánek pravý. Tato bylinka působí všestranně, je protizánětlivá, mírní bolest, uklidňuje, dezinfikuje a podporuje imunitu," říká Jarmila Podhorná. "Na regeneraci sliznice v nosní dutině funguje zase pýr či měsíček. V boji s bakteriemi a viry potom podpoří organismus tinktura ze semene grepu, lichořeřišnice a česneku. Z gemmoterapeutik zabírají černý rybíz, líska a habr," dodává.

Na chřipku pomáhá lípa

První pomoc při nachlazení nebo chřipce představuje opět heřmánek. Skvělé účinky má také lípa obecná, která vyvolává pocení tlumící horečku. Zároveň podporuje močení, díky čemuž odvádí z těla škodlivé látky. "Nejoblíbenější lékovou formou je lipový čaj. Měl by se pít po třetí hodině odpolední a pak večer. Podáváme s citronem, malinovou šťávou nebo s acylpyrinem," uzavírá bylinkářka.

Vhodné je poohlédnout se i po šípku, známém vysokým obsahem vitamínu C, po bylině echinacea či po gemmoterapeutiku z vrby, jež působí protivirově, snižuje teplotu a posiluje imunitu.

Jaké bylinky se osvědčily vám? Poraďte ostatním v diskuzi pod článkem!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Léčivá síla kočičího předení: Patří kočky k dětem?

Nejodpornější mužské zlozvyky: Máte je?

Chcete začít běhat? Zima je ideální čas

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama