reklama

Byla jsem šťastně těhotná. Ale bez miminka

Menstruace nepřišla. Žena tráví každé ráno v koupelně zvracením. Kalhoty už nedopne v pase a prsa je jí nalévají mlékem. Těhotenský test je pozitivní. Ale miminko nikde.

Foto: Isifa/Thinktock

"Bylo to jako zlý sen. Oba jsme tolik chtěli miminko. Dva roky jsme nekouřili a nepili, samá zdravá strava. V plodných dnech jsme se tolik snažili. Zkusili jsme i umělé oplodnění. Nic nevyšlo," popisuje svůj příběh paní Jitka M. z malé vesnice na Vysočině.

"Otěhotnění se prostě nedařilo - a já byla touhou po miminku úplně šílená. Dala bych cokoli za dvě čárky na těhotenském testu. A pak se jednou menstruace zdržela a já jsem je tam našla. Prsa bolela a nalévala se. Po ránu jsem zvracela. Přibrala jsem tři kila. Když jsem šla k lékaři, byla jsem si už jistá - jsem už skoro ve třetím měsíci!" vzpomíná Jitka. "Máme smůlu, dnes nám vypadl ultrazvuk, ale vypadá to, že čekáte miminko, usmál se na mě gynekolog z nedalekého městečka. Nemohla jsem být šťastnější!"

Doporučujeme: Nemůžu mít děti: Cítím, že žiju zbytečně!

A tak už ani nevnímala, že byl lékař ve svém tvrzení opatrný. Že ještě musí jít na rozbor krve a že těhotenství definitivně potvrdí teprve ultrazvuk, na který ji objednal další týden. Těch deset dní žila jako v oblacích. Začala nakupovat dupačky a už vybírala kočárek. Pak ale Jitku čekal šok.

Miminko se nekoná

"Gynekolog dlouho mlčky koukal na monitor. Paní M., je mi to moc líto, ale žádné miminko tam nevidím. Vy prostě nejste těhotná, řekl. Zhroutila jsem se a začala jsem na něj hystericky ječet. Bylo to strašné. Nakonec mi museli dát uklidňující injekci. Teprve pak jsem byla schopná vnímat diagnózu - falešné těhotenství. Nikdy nic mě tolik nebolelo. Bylo to největší zklamání mého života," dodává paní Jitka.

Vzpamatovávala se dlouho. Nakonec pomohlo sezení u psychiatra a zabrala antidepresiva. Dnes je maminkou vymodlené dcery a na své temné období vzpomíná jen jako na zlý sen.

Pseudocyesis aneb Planý poplach

Falešné těhotenství neboli pseudocyesis je psychosomatická porucha, která se vyskytuje přibližně ve 3 případech z 22 000 porodů. Tělo si při ní vsugeruje těhotenství natolik úspěšně, že "nastávající maminku" dokonale zmate. Důvodem může být nenaplněná touha po dítěti, ale také naopak obrovská obava z otěhotnění.

Čtěte také: Možná vyhyneme: Reprodukční strategie žen se mění!

Falešné těhotenství není jen výhrada "neurotických" žen. Podobný stav existuje i u mužů. Nazývá se kuváda, neboli soucitné těhotenství, a trpí jím hlavně příliš zodpovědní tatínkové: Mohou přibírat na váze, cítit ranní nevolnosti či trpět bolestmi zad.

Jak to funguje? Hlava zmate tělo!

Při pseudocyesis mozek "zblázní" zbytek těla natolik, že se začne vyplavovat víc adrenalinu a kortizolu. To vyvolá nadprodukci těhotenských hormonů estrogenu a prolaktinu. A ty už spustí věrohodné těhotenské symptomy.

Žena přibývá na váze a roste jí bříško. Prsa se zvětšují  a bolí, bradavky tmavnou, někdy dojde i k laktaci. Trpí ranními nevolnostmi a dokonce může cítit pohyby plodu, přestože ten neexistuje. Děloha roste, děložní hrdlo jeví známky gravidity. Hormonální změny jsou natolik velké, že mohou oklamat i těhotenské testy.

Nebýt ultrazvuku, mohla by se "těhotná" klidně dostat až na porodní sál. Akustické vlnění však nemilosrdně prozradí pravdu - není slyšet srdíčko, protože děloha je prázdná.

Příznaky mohou trvat několik týdnů, ale i měsíce. Jde samozřejmě o záležitost pro ženu velmi stresující, proto je na místě odborná pomoc psychologa.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Milování na povel? Kdepak! Souložit a nemyslet!

Studentům se stýská po socialismu, i když ho nepoznali

Jak zvýšit šanci na otěhotnění: Orgasmem ženy?

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama