reklama

Bojím se závazků, bojím se mateřství

Obavy z mateřství není dobré bagatelizovat, zesměšňovat, nebo dokonce mluvit o ženské povinnosti. Je třeba nalézt jejich hlavní důvody a zkusit se s nimi vyrovnat.

Foto: Isifa/Thinkstock

Obavy z mateřství a mateřských povinností čas od času padnou snad na každou ženu. Není divu. Dítě pro matku znamená konec svobodného života a rozhodování sama za sebe, obrovský závazek, velkou finanční zátěž. A přínos této životní investice? Nejistý...

Proto není dobré obavy a povinnosti spojené s mateřstvím bagatelizovat, zesměšňovat, nebo dokonce mluvit o ženské povinnosti. Je třeba nalézt hlavní důvody obav a zkusit se s nimi vyrovnat.

To ještě počká...

Odkládání maminkovské role na později je trendem současnosti. Mladé ženy touží dosáhnout pracovních úspěchů, procestovat alespoň půl světa, nasbírat co nejvíce zážitků a užít si zábavy, kterou svět nabízí. Mají na to právo!

Doporučujeme: Dala jsem přednost dítěti před kariérou, ale...

Velkou roli také sehrává strach z kroku do neznáma. Je na místě? A jak se proti němu obrnit, čekáte-li miminko a tato nejistota vás s blížícím se porodem pohlcuje víc a víc? Nebo když byste si ho chtěla pořídit, ale...

Skutečná příčina strachu

Strach ze změn je člověku přirozený, když opouští důvěrně známé a vydává se všanc něčemu novému, tajemnému. Těžko se vyhnout otázkám: Budu dobrá matka? Co když se o své vlastní dítě nezvládnu postarat? Vytvořím si k němu dostatečně silnou citovou vazbu? Co když mě nebude mít rádo? A vůbec, jak zvládnu samotný porod? Bude to hodně bolet?

Možná by se ženy tolik nebály, kdyby je okolí nemasírovalo hojně rozšířenými, leč zavádějícími "pravdami:

  1. Každá matka se na očekávané dítě bezvýhradně těší.
  2. Všechny matky své děti automaticky bezmezně milují.
  3. Matky svůj život dětem s radostí obětují.

Jako by se z vás porodem stala bytost, která nemá právo chybovat. A která se za všech okolností bude muset vzdát sama sebe. Zaváhání, nebo nedej bože zaškobrtnutí, se nepromíjí.

Čtěte také: Čekáte miminko! Ale také umíráte

To je ale omyl. Mateřství se ženy učí za pochodu. I když budete máma, pořád zůstáváte člověkem. Ženy se matkami nerodí, ale stávají. Neklaďte na sebe příliš vysoké nároky.

  1. Nemusíte se jen těšit, máte právo na pochybnosti.
  2. Necítíte ohromující lásku k životu, který vás užírá uvnitř v břiše? Nevadí! Když dítě poprvé dostanete do náruče, zamilujete se do něj. Tak to prostě funguje. (Jen si vyberte porodnici, kde vám umožní být s miminkem co nejvíc a bez zbytečných rušivých zásahů.)
  3. Mateřství neznamená konec radostného života. Jen ty radosti a starosti budou jiné.

Co pomáhá proti strachu

Strach obvykle pramení z nejistoty. Dobrým krokem tedy může být lepší informovanost. Nepropadejte však vyhledávání nejrůznějších informací příliš, abyste si nepřidělala vrásky na čele a nezadělala na bezesné noci. Zabírá podpora od nejbližších, zvláště otec dítěte by se měl v tomto náročném období osvědčit a poskytnout vám oporu a zázemí.

Hodně o svých pocitech mluvte, ať povolí vnitřní napětí. Svěřit se nemusíte jen partnerovi, popovídejte si s maminkou, zkušenou kamarádkou a třeba i s lékařem, pokud se necítíte v pořádku a negativní pocity nad vámi vítězí.

Pomoci mohou i speciální předporodní kurzy, které vás do začátku vybaví nejen důležitými informacemi, ale také radami a praktickým nácvikem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Těhotenství poznamená psychiku ženy v dobrém i ve zlém

O čem se nemluví: Vůně ženského klína

Třikrát jsem byla těhotná, ale děti nechci. Nikdy

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama