reklama

Boj o vejcovod aneb Mimoděložní těhotenství

"Hurá! To byla moje první reakce, když jsem na těhotenském testu spatřila dvě čárky. To jsem však ještě netušila, že tím moje radost končí," napsala čtenářka, která musela o kus svého vlastního těla svést tvrdý boj s lékaři renomované pražské porodnice.

Foto: Isifa/Thinkstock

"Hurá! To byla moje první reakce, když jsem na těhotenském testu spatřila dvě čárky. To jsem však ještě netušila, že tím moje radost končí," napsala čtenářka, která musela o kus svého vlastního těla svést tvrdý boj s lékaři renomované pražské porodnice.

Následující den ji přepadla bodavá bolest v pravém podbřišku a slabé krvácení. Než proběhly všechny gynekologické testy, bolest se zhoršila natolik, že žena - říkejme jí třeba paní Alena -skončila na ambulanci pražského Ústavu pro péči o matku a dítě.

Nebyla to náhodná volba. Alena zde totiž byla hospitalizovaná už před 12 lety s diagnózou mimoděložní těhotenství. Tehdy jí lékaři při operaci plod vyňali, ale vejcovod zachránili. "Tím posílili mou důvěru v toto zdravotnické zařízení," vzpomíná. O to horší překvapení ji čekalo.

Podepište a neptejte se!

Vyšetření potvrdilo obávanou diagnózu: další mimoděložní těhotenství. Alena už nesměla jíst ani pít pro případ, že by se její stav prudce zhoršil a bylo nutné přistoupit k operaci urychleně. Zároveň dostala k podpisu informované souhlasy. "Jeden z nich se týkal i souhlasu s invazivním operativním zákrokem - laparoskopií a můj podpis stvrzoval souhlas s odejmutím vejcovodu. Byla jsem rozzlobená a cítila jsem se podvedená, protože lékař na ambulanci mne na toto riziko neupozornil, ani ho se mnou neprodiskutoval případné možnosti léčby," podotýká. Podepsat odmítla.

"Rozplakala jsem se, nechtěla jsem se se ztrátou vejcovodu smířit. Byl to útok na podstatu mojí ženskosti, na schopnost počít dítě přirozenou cestou. Cítila jsem potřebu za svůj vejcovod bojovat," vysvětluje. Nebylo to ovšem vůbec snadné.

Neposlechnete? Odejděte umřít!

Čekalo ji předoperační vyšetření. "Mladý lékař byl sympaťák pouze do chvíle, než otevřel ústa," vzpomíná. "Usedla jsem na lehátko a položila otázku, zda je nezbytné vejcovod odstranit. Lékař se načepýřil a začal manipulativní monolog, ve kterém líčil katastrofické scénáře mimoděložního těhotenství plné krve, hnisu a smrti. Dozvěděla jsem se mimo jiné, že takto riskantní chování je nepochopitelné obzvlášť v době, kdy je umělé oplodnění dostupné na každém rohu. Zajímalo by mne, zda by pan doktor postupoval podle svých doporučení v případě, že by se jednalo o jeho chámovody," konstatuje Alena.

Závěrečná reakce lékaře ji ovšem doslova uzemnila: "Samozřejmě, že vás k souhlasu s operativním odstraněním vejcovodu nutit nemůžeme. V případě, že zákrok odmítnete, podepíšete nám negativní revers a my vás propustíme," prohlásil.

"Spadla mi brada. To byl vážně silný kalibr, když jsem chtěla pouze zjistit všechny dostupné informace," podotýká. Ale nedala se, a tak na konec spor dospěl až k vedoucímu oddělení, MUDr. Hanáčkovi. A všechno bylo najednou jinak. Daleko lépe.

Možnosti by byly...

"Lékař mne trpělivě vyslechl, nevynášel žádné soudy, nestrašil mne. Podal mi věcné a neemotivní informace. A navrhl řešení bez operace," vzpomíná. Alternativa představovala podání jedné dávky cytostatik (léky používané při chemoterapii), která plod zabijí, a ten se následně vstřebá. Přestože v Anglii je tento postup oblíbený, u nás jde o metodu využívanou vzácně.

Pro Alenu tato možnost nemusela představovat definitivní řešení, vzhledem k omezené průchodnosti vejcovodu má totiž vysokou pravděpodobnost dalšího mimoděložního těhotenství. Ale znamenala 30% šanci na otěhotnění přirozenou cestou. "Měla jsem chuť se natáhnout přes stůl a doktora políbit. Řešení sice nezaručovalo, že nakonec přece jen neskončím na chirurgickém sále, avšak v tom případě už s klidným vědomím, že jsem pro záchranu veledůležité části svého těla udělala vše," uzavírá.

A co vy, naši čtenáři? Také jste se setkali s lékařským nátlakem na řešení, které vám vyhovovalo? Jak jste situaci ustáli? Se kterým zdravotnickým zařízením máte dobré či naopak hodně špatné zkušenosti? O tom můžete diskutovat pod článkem, případně nám napsat na adresu [email protected].

zdroj: Babyweb.cz (redakčně kráceno)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nehody batolat: Dítě řve hrůzou, tatínek vesele natáčí!

Učitelé vzkazují rodičům: Za tlusté děti můžete sami!

Zjistěte, která jídla vám škodí nejvíc!

Mimoděložní těhotenství

Jde o stav, kdy se oplodněné vajíčko uhnízdí jinde než v děloze. Z 95 % se jedná o vejcovod, vzácně může dojít k uhnízdění v děložním hrdle, vaječníku či břišní dutině. Jelikož příznivé podmínky pro správný vývoj má embryo pouze v děloze, dochází mimo dělohu často k jeho odumření. Pokud se ale dál vyvíjí, hrozí matce prasknutí vejcovodu, krvácení a sepse. Mimoděložní těhotenství je proto pro ženu velmi nebezpečné, a pokud není dostatečně rychle podchyceno, může skončit její smrtí.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama