reklama
 

BLOG Ze života ženy: Proč nečíst články o výchově dětí

Denně na mě vyskakuje několik desítek článků a maminkami sdílených příspěvků, co je pro naše děti nejlepší a jak je vychovávat. A já se sama sebe ptám: Nedáme až přespříliš na "rady expertů", přičemž se odkláníme od naší mateřské intuice? A neděláme samy sobě život zbytečně těžší?

Foto: Lenka Wernerová

POCITY VINY

Za dob mé maminky existovala o výchově jedna jediná kniha. Jmenovala se "Moje dítě" a myslím, že ji má maminka v knihovně dodnes (a stejně mám pocit, že se jí neřídila). Ani já jsem ji nikdy neotevřela. Ani žádnou jinou. Články o výchově dětí záměrně nečtu. Proč? Co psycholog či výchovný poradce, to jiný názor. Mrzí mě, že se psychologové občas nezamyslí nad tím, že vypuštěná slova do různých článků a rozhovorů mohou ženám, které nemají dostatečně silné sebevědomí, dost ublížit. Á propos - nedotkl se vás někdy článek, ve kterém se psalo, že to, co děláte, děláte špatně? Přiznám se, že mě v době, kdy jsme nebyla dostatečně vědomá a jistá, ano.

Lenka Wernerová

Lenka Wernerová

Zakladatelka módního a lifestylového blogu Ze Života Ženy (www.zezivotazeny.cz), který začala psát na mateřské. Své příspěvky též zveřejňuje na svém instagramovém účtu. Svými módními outfity, kosmetickými tipy a pozitivním přístupem k životu se snaží inspirovat maminky a všechny ženy,  které v rodinném a pracovním shonu chtějí myslet také samy na sebe. Je milovnicí Coco Chanel a jejího nesmrtelného klasického stylu. Objevujte s ní nadčasové kombinace a kouzlo každého dne, který, jak říká, stojí za to prožít s úsměvem a stylem.


STOVKY METOD, ALE JEN JEDINÁ DOBRÁ

V dnešní době existuje na stovky výchovných metod, přičemž každá z nich je opřena nějakým vědeckým výzkumem. Jenže výchovných metod by mohlo být tolik jako lidí. Každý člověk je totiž originál a na žádného z nás nesedí stoprocentně všechno. Jedna pravda neexistuje a psát články (nebo spíše jim věřit) o tom, co je dobré, a co už ne, je proto ošemetné. Občas mám také pocit, že se nám pak kvůli takovým elaborátům při výchově vytrácí jakási autenticita a intuice. Vychováváme pak naše děti podle sebe nebo podle toho, co jsme si přečetli? Sami rodiče znají své dítě nejlépe a oni sami moc dobře ví, co jejich dítě potřebuje nejvíc.

RADA NERADA

Když jdu s těhotnou kamarádkou na kávu, dám ji vždy jen jednu radu a tou je: "Neposlouchej žádné rady, dělej vše podle sebe a nic nečti." Každé dítě (dokonce i dva nejbližší sourozenci) je jiné a potřebuje zcela jiný přístup. Každé dítě je jedinečné a dokonalé. Proto když vidím nadpis, který hlásá, jak správně vychovávat, přeskakuju. Žádný expert totiž není takovým expertem na moje dítě, jako já sama.

Vloupání na přehlídkové molo. Pařížskou komičku vykázala až Gigi Hadid | Video: Reuters/AP
reklama
reklama
reklama