reklama
 

BLOG Ze života ženy: Proč nečíst články o výchově dětí

Denně na mě vyskakuje několik desítek článků a maminkami sdílených příspěvků, co je pro naše děti nejlepší a jak je vychovávat. A já se sama sebe ptám: Nedáme až přespříliš na "rady expertů", přičemž se odkláníme od naší mateřské intuice? A neděláme samy sobě život zbytečně těžší?

Foto: Lenka Wernerová

POCITY VINY

Za dob mé maminky existovala o výchově jedna jediná kniha. Jmenovala se "Moje dítě" a myslím, že ji má maminka v knihovně dodnes (a stejně mám pocit, že se jí neřídila). Ani já jsem ji nikdy neotevřela. Ani žádnou jinou. Články o výchově dětí záměrně nečtu. Proč? Co psycholog či výchovný poradce, to jiný názor. Mrzí mě, že se psychologové občas nezamyslí nad tím, že vypuštěná slova do různých článků a rozhovorů mohou ženám, které nemají dostatečně silné sebevědomí, dost ublížit. Á propos - nedotkl se vás někdy článek, ve kterém se psalo, že to, co děláte, děláte špatně? Přiznám se, že mě v době, kdy jsme nebyla dostatečně vědomá a jistá, ano.

Lenka Wernerová

Lenka Wernerová

Zakladatelka módního a lifestylového blogu Ze Života Ženy (www.zezivotazeny.cz), který začala psát na mateřské. Své příspěvky též zveřejňuje na svém instagramovém účtu. Svými módními outfity, kosmetickými tipy a pozitivním přístupem k životu se snaží inspirovat maminky a všechny ženy,  které v rodinném a pracovním shonu chtějí myslet také samy na sebe. Je milovnicí Coco Chanel a jejího nesmrtelného klasického stylu. Objevujte s ní nadčasové kombinace a kouzlo každého dne, který, jak říká, stojí za to prožít s úsměvem a stylem.


STOVKY METOD, ALE JEN JEDINÁ DOBRÁ

V dnešní době existuje na stovky výchovných metod, přičemž každá z nich je opřena nějakým vědeckým výzkumem. Jenže výchovných metod by mohlo být tolik jako lidí. Každý člověk je totiž originál a na žádného z nás nesedí stoprocentně všechno. Jedna pravda neexistuje a psát články (nebo spíše jim věřit) o tom, co je dobré, a co už ne, je proto ošemetné. Občas mám také pocit, že se nám pak kvůli takovým elaborátům při výchově vytrácí jakási autenticita a intuice. Vychováváme pak naše děti podle sebe nebo podle toho, co jsme si přečetli? Sami rodiče znají své dítě nejlépe a oni sami moc dobře ví, co jejich dítě potřebuje nejvíc.

RADA NERADA

Když jdu s těhotnou kamarádkou na kávu, dám ji vždy jen jednu radu a tou je: "Neposlouchej žádné rady, dělej vše podle sebe a nic nečti." Každé dítě (dokonce i dva nejbližší sourozenci) je jiné a potřebuje zcela jiný přístup. Každé dítě je jedinečné a dokonalé. Proto když vidím nadpis, který hlásá, jak správně vychovávat, přeskakuju. Žádný expert totiž není takovým expertem na moje dítě, jako já sama.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama