reklama

Bezlepková dieta: Celoživotní partner dítěte

„Vaše dítě je celiak!" Pokud zazní tato nepříjemná diagnóza, budete vědět, že potomka čekají velká omezení a celoživotní trápení s dietou. A vás finanční náklady navíc. Naštěstí se situace rok od roku lepší.

Foto: Profimedia.cz

„Vaše dítě je celiak!" Pokud zazní tato nepříjemná diagnóza, budete vědět, že potomka čekají velká omezení a celoživotní trápení s dietou. A vás finanční náklady navíc. Naštěstí se situace rok od roku lepší.

Každému něco nechutná. Někdo nemá rád houby, jiný kopr, další nesnese rozinky. To je ovšem pouze chuťový rozmar. Někteří jedinci mají daleko větší smůlu: nemohou konzumovat určitý druh potravin, protože ho jejich organismus neumí zpracovat. Patří mezi ně i celiaci, jejichž tělo se nedokáže vyrovnat s lepkem obsaženým v obilných zrnech. Jde o chronické celoživotní onemocnění, které neumíme léčit jinak než vyloučením některých potravin z jídelníčku.

Průjmy, slabost, hubnutí

Příznaky celiakie jsou velmi rozmanité, proto se také špatně diagnostikuje. Patří k nim průjmy, slabost, hubnutí, plynatost a nadýmání, ale také chudokrevnost, bolesti svalů, psychické obtíže, osteoporóza, poruchy menstruace, neplodnost či potraty. V dětství se onemocnění projevuje spíše střevními potížemi, v dospělosti převládají ty mimostřevní. Onemocnění se často objevuje spolu s poruchami štítné žlázy, případně diabetem. Ve většině případů znamená pro pacienty nutnost dodržovat celoživotní bezlepkovou dietu.

C jako Celiakie

Jako to probíhá? Nesnášenlivost bílkovinného komplexu lepek (gluten) vyvolává nepřiměřenou protilátkovou reakci organismu. Výsledkem je zánět střevní sliznice s poruchou vstřebávání živin, minerálů i vitaminů. Stupeň poruchy záleží na rozsahu poškození sliznice, proto se onemocnění projevuje od těžkých forem až po bezpříznakové. Z toho vyplývá i fakt, že pouze 15 % postižených je diagnostikováno a adekvátně léčeno. Přitom se odhaduje, že v ČR trpí celiakií každý dvoustý člověk, jedná se tedy o velmi časté onemocnění.

Celiakie bývá dědičná, proto by se lidé, kteří ji mají v rodině, měli nechat vyšetřit. Umožňuje to nově schválený screeningový program. Samotná diagnostika potom vychází ze zjištění protilátek, po kterém v případě pozitivity následuje biopsie střevní sliznice.

Jediná léčba: dieta

Lékaři bohužel neznají jinou pomoc než celoživotní dodržování bezlepkové diety, kdy se z potravy vyloučí pšenice, žito, ječmen a oves. Ta ovšem funguje velmi dobře. Pokud se dodržuje, je pacient zcela bez problémů. Znamená to v důsledku úplně vynechat potraviny obsahující mouku z těchto obilovin, byť ve stopových množstvích. Z jídelníčku je také vyloučena většina uzenin, majonézy, kečupy, hořčice, plněné čokolády a bonbóny, nugát, karamely, müsli tyčinky, cereálie, pivo, vodka či whisky. Stopy lepku mohou být obsaženy i v jogurtech, pomazánkovém másle, kysané smetaně, špenátu, ve filé lisovaném do kostek, v instantní bramborové kaši, kukuřičných lupínkách, kroketách, kypřicím prášku do pečiva, pudincích nebo dokonce ve zmrzlině.

Není to konec světa!

Přesto celiak nemusí strádat. Bezlepková dieta je plnohodnotná, obsahuje všechny potřebné látky, vitaminy i vlákninu. Lze si dopřávat brambory, kukuřici, rýži či sóju. Existuje i speciálně upravená bezlepková mouka, která má ovšem trochu jiné vlastnosti než mouka normální.

Najít potraviny, které neobsahují lepek, představuje hlavně v počátcích trochu problém, protože míst, kde se dají sehnat, je málo. Najdete je ve specializovaných obchodech se zdravou výživou, na internetu a poslední dobou i v maloobchodních řetězcích.
Aby bylo pro celiaky snazší výrobky bez lepku rozeznat, mají na obalu speciální znak, přeškrtnutý klas, nebo jsou označeny slovně. Patří k nim už zmíněné bezlepkové mouky a směsi na pečení v domácích pekárnách, bezlepkové těstoviny, ovocné müsli, cereální tyčinky nebo oplatky máčené v čokoládě.

zdroj: Albert

Co celiakové smí?

  • brambory, kukuřici, pohanku, proso, rýži, sóju
  • luštěniny
  • rostlinné tuky a oleje
  • mléko a mléčné výrobky
  • všechny druhy masa
  • ovoce a zeleninu
  • ořechy
  • koření kromě pálivé papriky a feferonek

--------------------------------------------------------------------------------

Celiakie - jak s ní žít?

Dara Rolins: Nehoda mě semlela. Z bulváru mi bývalo do breku, teď mě potřebuje | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama