reklama

Babyboxy podporuje většina Čechů Patříte k nim?

Zachraňují životy odložených dětí. Dávají jim šanci na nový život v adoptivní rodině. Měly by být ve zdravotnickém zařízení každého většího města. O tom je přesvědčena většina obyvatel ČR.

Mimino
Mimino | Foto: Profimedia.cz

Zachraňují životy odložených dětí. Dávají jim šanci na nový život v adoptivní rodině. Měly by být ve zdravotnickém zařízení každého většího města. O tom je přesvědčena většina obyvatel ČR.

Jen minimální část domácí populace se domnívá, že babyboxy nesnižují počty mrtvých novorozenců, ale že upírají novorozencům identitu, že posilují nezodpovědnost rodičů nebo že nemají smysl. Tyto výsledky průzkumu společnosti SANEP právě potvrdilo nové šetření společnosti STEM/MARK.

Nejnovější čísla

Za zastánce babyboxů se považuje 96 % produktivní populace ve věku 15 - 59 let. Odpůrců těchto zařízení je  pouhé 1 % osob. Největší přínos babyboxů je spatřován v záchraně života dítěte a v jeho šanci na lepší budoucnost (67 %). Z ostatních argumentů podporujících tato zařízení lze uvést i to, že babyboxy jsou řešením pro matky v těžké životní situaci (17 %), že jim umožňují legálně a anonymně odložit dítě do patřičné péče (9 %) a že díky babyboxům je registrováno méně případů zabití novorozence (5 %).

Hlasy proti

Vyhřívané schránky, jež po vložení dítěte okamžitě informují personál nemocnice, že mají nového obyvatele vyžadujícího odbornou péči, začaly vznikat na základě podnětu spisovatele Ludvíka Hesse. Podobná zařízení fungují i na Slovensku, v Maďarsku, Rakousku i Německu.

Drtivá většina Čechů (79 %) se domnívá, že by babyboxů v ČR mělo být ještě víc. Tento názor podporují zejména ženy a osoby s nižším vzděláním, naopak nejnižší zastání má rozšiřování mezi vysokoškoláky. Proti instalaci nových zařízení se vyslovilo 11 % osob, desetina dalších nemá vyhraněný názor.

Odpůrci babyboxů pak argumentují ztrátou identity dítěte, neznalostí biologických rodičů a také tím, že na dítě je pohlíženo jako na předmět, kterého se lze lehce se zbavit.

Zachraňují životy!

  • Babyboxy pro odložené děti jsou určeny rodičům a především matkám, které se ocitnou v těžké životní situaci a nejsou schopny se o novorozence následně postarat.
  • Odložení dítěte do babyboxu je zcela anonymní a není trestné.
  • Těchto zařízení je v naší republice v současné době republice 44, poslední bylo uvedeno do provozu na začátku června letošního roku.
  • Od 1. června 2005, kdy byl v GynCentru v Praze v Hloubětíně, zprovozněn první babybox, bylo do všech 44 existujících zařízení odloženo 53 novorozenců.

zdroj: sanep.cz, STEM/MARK

Blažek: Přišli jsme o 250 milionů, nikdo smoking nepotřebuje. Pro záchranu udělám vše | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama