reklama

Au, to bude bolet! Jak překonat strach z doktorů?

Na rovinu: velmi nesnadno. Zejména jestli má dítě první špatní zkušenosti. Daleko lepší je totiž strachu z lékaře předcházet, než ho později dítěti horko těžko vymlouvat. Přesto vám nabízíme několik tipů.

Dítě u lékaře
Dítě u lékaře | Foto: Profimedia.cz

Na rovinu: velmi nesnadno. Zejména jestli má dítě první špatní zkušenosti. Daleko lepší je totiž strachu z lékaře předcházet, než ho později dítěti horko těžko vymlouvat.

Strach z doktorů se s lidstvem táhne už od středověku, a je to pochopitelné. V dobách, kdy se lékařské nástroje nelišily od nástrojů katů, k tomu byly vážné důvody. Ostatně ani teď to malé dítě nemá snadné. Očkováním spojené s pícháním jehlou, zubařská vrtačka, zánět středního ucha… Bolest, bolest a zase bolest - vysvětlujte prckovi, že je to třeba!

Řve, až zvrací

„Chci se zeptat, zda někdo z vás nemá podobnou zkušenost. Dceři v listopadu dvakrát píchali ouška kvůli zánětu a ona se od té doby šíleně bojí doktorů,"píše maminka na webu emimino.cz.

"Jakmile se přiblížíme k zdravotnímu středisku, hystericky brečí, bojí se i chodit ven, abychom náhodou nešli k doktorce. Při kontrolách na ušním se rozeřve tak, až se pozvrací. Teď už má uši dobré, ale když jsem s ní šla k obvoďačce kvůli vyrážce, i tam se rozplakala, až z toho blinkala. Přitom předtím tam chodila normálně. Počkala sem měsíc a půl, zkusili jsme jít k obvoďačce znovu a opět řev, zvracení už před budovou doktorky. Bojí se chodit i do neznámých budov, třeba na úřady, aby tam nebyl doktor. Potřebuju s ní jít na očkování, ale je mi jasné, že zase bude šílet. Nevím, co dělat."

„Pomoc nebude lehká," připouští pražská psycholožka Vlasta Svobodová. „Bude to chtít od maminky velkou trpělivost. Ideální by bylo holčičce vysvětlit, že lékař a je běžnou, byť nepříjemnou součástí života a že bez něj by jí bylo ještě hůř. Mohla by zabrat třeba opakovaná hra na doktora, kdy bude maminka léčit panenky a holčička dělat její sestřičku. Pokud vás čeká očkování, zahrajte si rovnou na něj a vysvětlete dítěti, proč je očkování potřeba a co by mu bez něj hrozilo. Zkuste také najít lékaře, který je na děti dobře vybaven - třeba hernou v čekárně - a který bude mít opravdu trpělivost."

Tipy, jak smířit dítě s lékařem

  • Dobře vyberte lékaře. Někdy stojí za to si připlatit za mírný nadstandard, pokud je v ceně i vstřícné chování.
  • První návštěva dítěte u lékaře by měla být spíš informační a zahrnovat bezbolestné procedury, třeba poslech stetoskopem.
  • Vysvětlujte. Ať dítě ví, proč je mu špatně, jak ho bude lékařka léčit a co celý proces obnáší.
  • Neslibujte! Tvrdit, že něco nebude bolet, když to nakonec bolet bude, vám nepomůže. Je lepší vysvětlit, že bolest nebude veliká, že rychle pomine a že je běžné ji vydržet, protože to tak dělají všechny děti.
  • Nestrašte! Jestli budeš křičet, nechá si tě paní doktorka v ordinaci! - No řekněte sami, vás by to motivovalo?
  • Podporujte dítě svou přítomností, laskavostí, trpělivostí. Nezapomeňte na odměnu, ať už ve formě velké pochvaly či v jiné hmatatelnější podobě.

Také se svým potomkem bojujete pokaždé, když máte jít k lékaři? Nebo jste snad našli ten správný fígl, jako ho přesvědčit? Poraďte ostatním v diskuzi pod článkem!

To nejúžasnější je uvnitř. Superdrahá Vila Tugendhat v době vzniku dráždila | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama