reklama

Aromaterapie v šestinedělí: provoňte si mateřství!

Nejkrásnější vůně na světě je prý vůně čerstvého miminka. První dny s ním vám ovšem mohou zpříjemnit i další libé pocity spojené s aromaterapií.

Foto: Tomáš Adamec

Nejkrásnější vůně na světě je prý vůně čerstvého miminka. První dny s ním vám ovšem mohou zpříjemnit i další libé pocity spojené s aromaterapií.

Slastné okamžiky po zrození děťátka jsou nezapomenutelným zážitkem. Veškerá únava a pochyby jsou zapomenuty a maminka vychutnává odeznívající napětí a první vlny citu, který ji zalévá při pohledu na miminko.

Růže a heřmánek 

Chvíle spojené s narůstáním mateřské lásky podpoří vůní růže, a to ve formě rozprašovače, nebo oleje zrození. Ten obsahuje jemnou dávku růže, pro miminka důvěrně známou, dodá mu sílu a krásně podpoří rodící se vztah miminka, maminky a tatínka. V začátcích lze u bolení bříška novorozenců, které provází zprůchodňování střev, užít olej s heřmánkem, fenyklem a majoránkou. Nanesete jej na bříško formou zklidňující protikolikové masáže.

Levandule a šípek

Pro maminky, které potřebují chladit čerstvou jizvu na hrázi, je vynikající gel s levandulí, heřmánkem a cypřišem. Napomáhá hojení a působí preventivně proti vzniku zánětu a infekce. Levandule dezinfikuje, zastavuje krvácení, podporuje dobrý spánek, ulevuje a konejší.

Na harmonizaci ženských hormonů, zavinování dělohy a podporu při kojení je výborná gerániová (kakostová) voda, jež harmonizuje psychiku a ulevuje při nervovém napětí. Jizvy po porodu císařským řezem pak zaléčí šípkový nebo pupalkový olej, jímž je budete jemně hladit.

Pomeranč a myrha

Pocit svěžesti a radosti navodí éterické citrusové oleje, které přivolají lehkou letní náladu. Mandarinka je navíc vynikající na ošetřování strií (spolu s levandulí a neroli namíchat do mandlového oleje a pšeničných klíčků). Na zácpu zase pomůže pomeranč (1-2 kapky do medu), jenž je výborný i na horečky, úzkost či smutek. Při potížích s hemeroidy se hodí užívat řebříček nebo myrhu.

Pozor! Při výběru je nejdůležitější kvalita olejů. Vždy by měly být lisované za studena. Etiketa má obsahovat název, latinský název, zemi původu, složení, způsob užití a dobu expirace. A hlavně - všechny silice by měla novopečená maminka užívat v nízkých koncentracích, protože vše se dostává přes její tělo do mlíčka a k miminku. Stačí vždy jen jedna kapka!

zdroj: Blanka Stablerová, www.respektkporodu.cz

Tereza Těžká: Je nás pět, mám třikrát víc lásky i trápení. Je mýtus, že nežárlíme | Video: DVTV, Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama