reklama

Antikoncepce sexuálních abstinentů: Spočtěte plodné dny

Výpočet plodných dní patří k nejstarším přírodním antikoncepčním metodám. Zjednodušeně se dá říci, že otěhotnění je nejpravděpodobnější mezi dvěma menstruacemi a málo pravděpodobné těsně před menstruací a po ní.

Foto: Isifa/Thinkstock

Znalost fází menstruačního cyklu vám pomůže, nejen když se snažíte zplodit potomka, ale i v opačném případě - kdy se chcete před početím ochránit.

Výpočet plodných dní totiž patří k přírodním antikoncepčním metodám. Zjednodušeně se dá říci, že otěhotnění je nejpravděpodobnější mezi dvěma menstruacemi a málo pravděpodobné těsně před menstruací a po ní.

Výpočet plodných dní

Menstruační cyklus začíná prvním dnem menstruace a končí posledním dnem před menstruací další. Pokud máte pravidelný 28denní menstruační cyklus, za nejvíce plodné dny jsou považovány dny okolo ovulace, tedy v době, kdy se zrající vajíčko uvolňuje z vaječníku a následně putuje vejcovodem směrem k děloze. K tomu dochází 14. den cyklu. Většinou se připočítávají další 3 dny před a po zmíněném dnu, což se pak souhrnně označuje jako období ovulace. Plodné dny jsou tedy v rozmezí 11.-17. dne cyklu.

Doporučujeme: Kdy je ideální otěhotnět? Ani to nechtějte vědět!

Ženské pohlavní buňky, tedy vajíčka, mají omezenou dobu životnosti. Předpokládá se, že vajíčko je schopno oplodnění pouze 12 až 14 hodin po ovulaci a mužské spermie, které je mohou oplodnit, přežívají 24 - 48 hodin. Čím blíže době uvolnění vajíčka z vaječníku se pohlavní styk skuteční, tím větší je pravděpodobnost otěhotnění.

Pokud však žena nemá pravidelný cyklus, je zjištění plodných dní složitější. Je třeba vzít v úvahu cykly nejméně 6 měsíců nazpět a určit nejkratší a nejdelší cyklus. Od nejkratšího cyklu se pak odečte 20 a vyjde první plodný den. Od nejdelšího cyklu se odečte 10 a vyjde poslední plodný den.

Může však nastat i situace, že se vajíčko z vaječníku neuvolní. To se nazývá anovulační cyklus. Oplození v těchto případech není možné. Anovulační cykly se mohou vyskytovat v pubertě, po  title="směřujete na www.zdrave.cz"porodech, potratech, na sklonku plodného období, při vysilujících onemocněních, při některých hormonálních poruchách či ve stresových situacích.

Přesnější metody určení plodnosti

Přesněji je možné určit plodné dny pomocí několika metod. První z nich je změna bazální teploty, kterou si žena musí každý den měřit. K dalším znakům patří změna hlenu a změny polohy a konzistence děložního čípku.

  • Měření bazální teploty: Nejvhodnější doba pro měření bazální teploty je ráno hned po probuzení. Naměřené teploty je dobré si zaznamenávat do tabulky. Bazální teplota probíhá během jednoho cyklu ve dvou fázích. První fáze je charakteristická teplotami o několik desetin stupně nižšími, než jaké jsou teploty v druhé fázi cyklu. Bezprostředně před ovulací či v době ovulace dochází ještě k mírnému poklesu bazální teploty, což je doba vhodná pro otěhotnění.
  • Charakter děložního hlenu: Děložní hlen během menstruačního cyklu výrazně mění vzhled. V neplodném období je hustý a pro spermie tvoří v děložním hrdle jen těžko prostupnou bariéru. Složení hlenu v tomto období snižuje životaschopnost spermií. Naopak těsně před dozráním vajíčka a jeho uvolněním dochází ke změně hlenu, který se stává řídkým a pro spermie prostupným. K oplodnění tedy může snadno dojít.
  • Stav děložního čípku: Děložní čípek si může žena sama nahmatat a určit jeho polohu a stav. Nejlepší poloha pro nahmatání je při podřepu, případně ve stoje s jednou nohou opřenou o vyšší předmět. Po menstruaci je čípek tvrdý, nízko položený a děložní branka na vrchu je uzavřená. S blížící se ovulací začíná čípek měknout a posunuje se nahoru, takže je hůře dosažitelný. Po ovulaci čípek opět klesá a stává se tvrdým, což je signálem, že plodné dny skončily.

Výpočet plodných dní jako antikoncepční metoda

Metoda plodných a neplodných dnů je nejstarší přirozenou metodou antikoncepce. Její nespornou výhodou je, že nevyžaduje pomůcky, léky ani lékařské zákroky. Nenese žádná zdravotní rizika a je dostupná i párům, pro které jsou jiné antikoncepční metody nepřijatelné, třeba kvůli náboženskému přesvědčení.

Základem metody je periodická sexuální abstinence, tedy zdrženlivost v čase plodných dnů ženy. Do popředí však pro mnoho párů vystupují spíše negativa této metody. Pro běžný sexuální život může být značně omezující, vyžaduje přísnou disciplinovanost partnerů a nemusí být vždy spolehlivá.

zdroj: Zdravě.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kdy je na miminko opravdu už pozdě?

Neprojdou! aneb Ženské alternativy kondomů

Svedla mě kamarádova holka. Jenže já jsem žena

 

Snížit penze komunistům je důležité gesto, o peníze by přišel i Ondráček, říká Blažek | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama