reklama

5 typů hřišťových rodičů: Ochranáři, diktátoři, lenoši

Čím víc času tráví mámy na hřištích a pískovištích, tím častěji si všímají kromě dětí i ostatních dospělých. Jaké jsou typy hřišťových rodičů?

Foto: Isifa/Thinkstock

Čím víc času tráví mámy na hřištích a pískovištích, tím častěji si všímají kromě dětí i ostatních dospělých. A když má taková maminka pozorovací talent a schopnost zevšeobecňovat, může vzniknout půvabná charakteristika hřišťových rodičů.

Ta dnešní je dílem maminky Veroniky a celé její znění si můžete přečíst na Babyweb.cz. Možná vás dokonce napadnou další typy rodičů, které potkáváte u pískoviště vy.

1. Rodiče diktátoři

S těmi se kupodivu setkávám poměrně často. Své děti vedou autoritativně a svou moc jim ukazují i při hrách. Direktivně určují čas odchodu nebo čas svačiny. Na otázky dítěte odpovídají: "Protože jsem to řekla" nebo "Nediskutuj a dělej". Na vzdor dítěte reagují zvyšováním hlasu, případně plácnutím po zadku či pohlavkem.

Doporučujeme: 14 největších lží, kterými rodiče balamutí děti

Jednou moje dcera nevěřícně koukala na maminu, která dávala výprask holčičce za to, že upustila sušenku do pískoviště. Pak se na mě zoufale podívala, ukázala na ubohou holčičku svým malým prstíkem a začala natahovat. Od rodičů diktátorů je lepší držet se dál - aby nám třeba taky jedna nepřilítla...

2. Rodiče ochranáři

Běhají za svým dítkem, často mu pomáhají na různé prolézačky, chrání ho před útoky ostatních dětí. Tato ochrana se vztahuje i na majetek dítěte - rodiče okamžitě zasáhnou ve prospěch svého potomka v případě, že se mu nějaké cizí batole pokusí sebrat třeba hračku.

3. Rodiče povzbuzovači

Ti nabádají své děti k různým činnostem, povzbuzují je při překonávání vlastních fyzických mezí i strachu. Příliš horliví a za hranicí příjemného povzbuzení bývají často otcové vůči synům. Typicky: "No tak, vylez na tu klouzačku! To zvládneš. Ne na tu malou, na tu větší! Jéžiš, ruku ti nedám. Jsi velkej dost. No jeď! Dělej, dělej, dělej..."

4. Rodiče lenoši

O těch jsem si na začátku myslela, jak jsou free a cool. Že prostě děti nechají, ať si hrají a vůbec se jim do ničeho nepletou. Jako by tam ani nebyli. Jenže jakmile jejich dítě začne nějak ohrožovat ostatní, už mi to najednou tak free a cool nepřijde.

Více o výchově dětí se dozvíte na Babyweb.cz>>

Kde sakra je maminka holčičky, která neustále hází písek ostatním za krk? A proč rodiče těch dvou divočáků, kteří vzali mé dceři kočárek pro panenky a nechtějí jí ho vrátit, dělají, že nic nevidí? Za neintervenční rodiče musí zasáhnout někdo jiný - obtěžované dítě nebo častěji jeho rodič.

5. Rodiče telefonní operátoři

Spousta rodičů chodí po hřištích s telefonem přilepeným k uchu. Mezi ramenem a hlavou svírají mobil, rukama dávají záchranu dvouletému kaskadérovi a nepřestávají mluvit. Není výjimkou, když přijdete na hřiště a všichni přítomní mluví do svých mobilů.

Jaké typy potkáváte na dětském hřišti a pískovišti vy? Kteří rodiče jsou vám sympatičtí a bez kterých byste se raději obešli? O tom můžete diskutovat pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

5 hříchů, kterými jsou vinni všichni rodiče

12 znamení, že už jste opravdu staří

Bydlení podle horoskopu: Co vám nesmí chybět?

Stach: Nenechám si vzít radost ze života. Dnes jsem klidnější, věda nám dala řešení | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama