reklama

5 superjídel pro těhotné: Tady jsou!

Když otěhotníte, máte dvě možnosti - buď dokážete kompletně vybílit lednici rychlostí světla, anebo se děsíte pouhého pomyšlení na její obsah, protože při něm máte nutkání vymalovat okolní stěny obsahem svého žaludku...

Foto: Thinkstock

Když otěhotníte, máte dvě možnosti - buď dokážete kompletně vybílit lednici rychlostí světla, anebo se děsíte pouhého pomyšlení na její obsah, protože při něm máte nutkání vymalovat okolní stěny obsahem svého žaludku.

Pomůže, když zachováte principy zdravého stravování: Jíst pestrou a vyváženou stravu. Dát si raději pět až šest menších jídel denně než dvě velká. A nemusíte vůbec jíst za dva - úplně stačí, když jídelníček navýšíte o 10 %.

Doporučujeme: Kolik můžete v těhotenství přibrat?

Ideální zlatou střední cestu, jak poskytnout svému tělu i miminku v něm přiměřený objem potravy a netrpět přitom ani hlady ani zažívacími problémy, nabízí web Fitpregnancy.com. Najdete na něm pět potravin, které zajistí základní živiny, jež nastávající maminka potřebuje. Jaké to jsou?

1. Avokádo

Avokádo má protizánětlivé účinky, podporuje růst svalů, chrání srdce a zlepšuje odbourávání tuků. Najdete v něm bílkoviny, širokou škálu vitamínů skupiny B a minerálů (měď, draslík). Obsahuje také silné antioxidanty v podobě vitamínů E, C a A. Především je však plné tuků - má jich až 20 %. Jsou to ovšem tuky zdravé, na bázi nenasycených mastných kyselin, které miminko nutně potřebuje pro vývoj mozku.

2. Semínka Chia

Tato semínka jsou plná antioxidantů a bílkovin. Obsahují též vlákninu, spoustu vitaminů a minerálů. Hlavně však jde o nejbohatší známý rostlinný zdroj esenciálních mastných kyselin: obsahují 32 % tuku, z toho 60 % omega-3 alfa-linolenové kyseliny.

Chia semínka mají více omega-3 mastných kyselin než losos, více antioxidantů než čerstvé borůvky, více vlákniny než ovesné vločky a více vápníku než mléko. Pomohou předejít těhotenským depresím. Mají také vliv na rychlost vstřebávání cukrů v krvi, což umožňuje postupný vývoj miminka bez velkých výkyvů.

3. Kuřecí maso a celozrnné pečivo

Bílkoviny (libové krůtí nebo kuřecí maso bez kůže, nízkotučný jogurt) podpoří pocit nasycení a vývoj svalové hmoty, díky čemuž se lépe vyrovnáte se změnami v průběhu těhotenství.

Celozrnná mouka je bohatá na vlákninu s obsahem vitamínů, minerálních látek a esenciálních mastných kyselin. Chléb z ní má nízký glykemický index (uvolňuje pomaleji sacharidy), takže pomáhá omezovat chuť k jídlu. Vytváří pocit plnosti, který umožní tělu ideálně vytrávit. Snižuje hladinu cholesterolu a funguje jako prevence cukrovky a rakoviny střev. Předchází také zácpě, problému, který nastávající maminky často trápí.

4. Sušené švestky

Z minerálů obsahují švestky draslík, fosfor, vápník, sodík, chlór a železo, z vitaminů pak B, C, E a A. Důležité je ale velké množství vlákniny, která funguje na trávicí systém jako koště. Pektiny ve švestkách obsažené zpomalují vstřebávání cukrů, takže nebudete hladovět. Toto sušené ovoce udržuje hladký chod trávicí soustavy, reguluje krevní tlak a snižuje riziko eklampsie.

Čtěte také: Eklampsie: smrtelně nebezpečné křeče rodiček

5. Špenát

Kromě spousty bílkovin, minerálů (hořčík, fosfor, sodík, draslík, vápník) a vitaminů A, E a K obsahuje špenát hlavně veledůležitou kyselinu listovou, což je ve vodě rozpustný vitamin skupiny B, nezbytný pro tvorbu nových buněk. Nastávající maminky chrání před samovolným potratem, jejich miminka pak před vývojovými vadami centrálního nervového systému.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Co vám doopravdy otráví těhotenství

20 věcí, které děti nikdy neřeknou

Nejzvláštnější fakta o sexu a lásce. Pobaví i poučí

Sestavuje Národní sbírku zlozvyků: Věci, které dělám, musejí mít koule, říká Šedá | Video: Martin Veselovský

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama