reklama

5 situací, kvůli kterým rodiče předčasně stárnou

Čím víc máte dětí, tím dřív umřete.

Foto: Isifa/Thinkstock

Čím víc máte dětí, tím dřív umřete. Čísla statistik hovoří neúprosně. Rodiče s více než dvěma dětmi jsou na tom hůř se zdravím, rychleji stárnou a odcházejí ze světa předčasně.

Potvrdil to rozsáhlý průzkum utažské university, který studoval 21 tisíc rodičovských párů žijících v průběhu let 1860 - 1985.

Na děti doplácejí zejména matky - kvůli extrémním fyzickým změnám spojeným s těhotenstvím a porodem. Zabrat však dostává i psychika. Rodičovství totiž nepřináší jen blahé chvilky z roztomilými dětmi, ale také stresové situace, jež vás připravují o léta života. Které to jsou?

1. Když budete po desáté za noc vstávat

Máma kojí, máma vstává. To je přece jasné. A když už je stejně vzhůru, tak rovnou přebalí, ne? Táta se přece musí vyspat do práce!

Čtěte také: Celibát a boj o ňadra aneb Novopečený otec trpí

Má to logiku. Do chvíle, než vstanete několikrát za noc a trvá to několik týdnů. Pak najednou zjistíte, že jste na konci sil. Pokud máte neklidnější miminko, budete muset do nočních hrátek s péčí o dítě zapojit i tatínka. Jinak nezbudou síly na žádné jiné hrátky, natož na milostné...

2. Když mimino pláče 5 hodin v kuse

Že miminka občas pláčou, to už víte. Jak jinak si mají říct, že něco není v pořádku, když mluvit neumějí. Ale až budete chovat v náručí uzlíček zoufale kvílející už pět hodin, nebo třeba pět dní, přepadne vás zoufalství.

Znáte to: Jsem zoufalá, miminko mi pořád pláče...

Nešťastné maminky, pochodující celé noci na pokraji zhroucení s uplakaným novorozencem v náručí, nadhled prostě mít nemůžou. Trpí obavami o miminko. Mají výčitky svědomí, že v mateřské roli selhaly. Bojí se, že to trápení nikdy nepřestane. Fyzická únava z nevyspání se pojí s psychickým stresem a výsledkem je situace, které se snaží dosáhnout američtí dozorci  v Quantanamu...

3. Když se jen ohlédnete, a už tu není

Dokud leželo miminko v postýlce, byla to pohoda. Dokud se plazilo po čtyřech, ještě to šlo, jen jste musela dobře koukat pod nohy. Ale jak začne chodit, je to mazec. A co teprve venku!

Stačí mžik oka - a dítě najednou nikde. Je jedno, jestli jste na rušné ulici, v parku, kolem kterého teče řeka nebo v nákupním centru plném lidí. Prostě se vám zastaví dech a popadnete ho až ve chvíli, kdy budete své zlatíčko opět držet bezpečně v náručí. Tohle jsou minuty, při kterých mámy stárnou před očima.

4. Když mu budou děti ubližovat

Děti jsou kruté a dětský kolektiv nemilosrdný. Šikana začíná leckdy už mateřské školce. Podle průzkumů jí projde každé druhé dítě. Bude k nim patřit i to vaše? Zapadne mezi vrstevníky, nebo mu přichystají peklo na zemi?

Doporučujeme: Šikana začíná už v mateřské školce

Dobře sice víte, že jeho život za něj žít nemůžete, ale bezmocně sledovat, jak se trápí a nedokázat mu pomoci... To je daleko horší, než kdybyste se musela s nepřízní okolí vyrovnávat vy sama.

5. Když si vaše dítě poprvé opravdu natluče

Můžete mít ostříží zrak, postřeh hokejového brankáře a soustředění osobního strážce - stejně k tomu nejspíš dojde. Někdy prostě prcek uklouzne tak nešikovně, že to vezme hlavičkou o hranu kuchyňské linky nebo tvrdý chodník, a vy nemáte šanci nehodě zabránit.

V drtivé většině případů skočí jen ukřivděným řevem a boulí, ale někdy je zle a musíte vyhledat lékaře. Není nic horšího, než bát se o zdraví dítěte - a ten strach se s vámi potáhne už celý život.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Dětský pláč patří k nejhorším zvukům, lidé ho nesnášejí

Jak dětem vysvětlit uřezávání hlav v televizi

Sexy i v šedesáti? Modelka "v důchodu" radí, jak na to


Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama