reklama

5 situací, kdy jet rovnou do porodnice

Nejedna prvorodička si během těhotenství klade otázku, jestli pozná, zda už se miminko chystá na svět: Máme jet do porodnice, nebo je to planý poplach? Už je ,,to" fakt tady? Toto je 5 základních situací, kdy jet rovnou do porodnice.

Foto: Thinkstock

Nejedna prvorodička si během těhotenství klade otázku, jestli pozná, zda už se její miminko chystá na svět: Máme jet do porodnice, nebo je to planý poplach? Už je "to" fakt tady?

Nabízíme vám pět základních situací, kdy je namístě popadnout připravenou tašku a vydat se do porodnice bez dalšího váhání

1. Odtok plodové vody

Odchod hlenové zátky se ohlašuje růžovým až krvavým hlenovitým výtokem a sám o sobě není důvodem pro odjezd do porodnice. Oznamuje pouze, že dítě se narodí již brzy, zpravidla nejpozději do dvou až tří dnů. Něco jiného je prasknutí vaku blan.

Tím se ohlašuje zhruba každý desátý porod. K odtoku plodové vody dochází většinou bez jakýchkoli předchozích symptomů. Ženy často udávají, že se ozve "lupnutí", jindy zpozorují teplý příliv ze svých útrob, který na rozdíl od moči nelze zastavit svěračem.

Doporučujeme video: Domorodý porod v džungli, přirozený jako dýchání

Plodová voda může odtékat silným proudem stejně jako nepatrným praménkem. Výjimečně se může stát, že odteče pár kapek, pak se situace zklidní a k dalšímu odtoku dojde až při prudším pohybu. Odtok může nastat i v klidové poloze v noci, obyčejně budoucí maminku vzbudí pocit vlhka. Po odtoku plodové vody ještě nemusí nastat pravidelné stahy, ale vždy je to důvod přijetí na porodní sál. Hrozí totiž riziko infekce miminka.

Za normálních okolností je plodová voda čirá tekutina nevýrazného, mírně nasládlého zápachu. Může být také bělavá nebo lehce narůžovělá. V tom případě stačí dopravit se do porodnice do dvou hodin po odtoku. Je-li však zkalená, nazelenalá nebo máte pozitivního streptokoka agalactie v pochvě, vypravte se do porodnice okamžitě.

2. Pravidelné děložní stahy

Bolestivě vnímané děložní stahy neboli porodní bolesti jsou nejtypičtějším příznakem porodní činnosti. Ne vždy však podle nich žena pozná, v jaké fázi se její porod právě nalézá.

Zhruba tři týdny před porodem se totiž často objevují nepravé bolesti zvané poslíčky. Projevují se bolestmi v podbřišku a v kříži. Někdy jsou tak bolestivé, že si je rodičky spletou se začátkem porodu. Poslíčky jsou však stahy nepravidelné a nezesilují svoji intenzitu. Obvykle trvají krátce a opakují se. Rozdíl mezi poslíčky a porodními stahy je ten, že poslíčky nemají otevírací efekt. Dobré je udělat si teplou koupel. Pokud tyto stahy v teplé vodě zeslábnou, nebo dokonce ustanou, není třeba se znepokojovat. Pokuste se nevěnovat jim přehnanou pozornost a odpočívejte. Nebojte se, že můžete něco zmeškat. Skutečný porod se může rozběhnout třeba až za několik dní.

Více o průběhu porodu se dozvíte na Babyweb.cz >>

Porodní bolesti, které mají otevírací efekt, začínají pravidelnými stahy děložního svalstva. Budoucí maminky je vnímají jako nepříjemné tvrdnutí břicha. Ze začátku jsou stahy docela nepravidelné a rodička je pociťuje jako táhnutí nebo křeče v kříži a v tříslech. Také je možné, že se bolesti projeví v okolí stydké kosti a odtud se potáhnou přes třísla do zad. Někdy vystřelují i do stehen. Tyto stahy trvají asi 40 vteřin, v intervalu 15-20 minut. Později se přestávky mezi nimi zkracují a délka a intenzita bolesti se naopak prodlužuje.

Pokud rodíte poprvé, měla byste vyjet do porodnice ve chvíli, kdy jsou kontrakce pravidelné po pěti minutách a trvají takto pravidelně alespoň dvě hodiny. Pokud jste již rodila, je vhodné vydat se do porodnice, jsou-li kontrakce pravidelné a v intervalu po 10 minutách.

Do porodnice není třeba spěchat. Zdaleka ne všechna porodnická zařízení jsou uzpůsobena poskytnout rodící ženě skutečně příjemné a intimní prostředí pro strávení první doby porodní po neomezeně dlouhou dobu.

3. Krvácení

Blížící se porod se může hlásit i slabým krvácením i špiněním. Musíme však posoudit sílu a barvu krvácení. Nezalekněte se, pokud po běžném vyšetření u gynekologa lehce zašpiníte, je to normální jev. Je-li to stará tmavá krev či světlá hlenovitá, nic se neděje. Problém by nastal s krvácením jasnou červenou krví, to by byl nutný okamžitý odjezd do nemocnice.

4. Pochybnosti o pohybech plodu

Od 22. týdne již miminko cítí většina maminek. Od 28. týdne těhotenství by už měly být pohyby miminka tak zřetelné a časté, že vás možná váš lékař požádá, abyste pravidelně sledovala, zda se dítě hýbe.

I když vás o to nepožádá, můžete miminko sledovat jen tak pro sebe. Sledování pohybů plodu je totiž jedním ze způsobů, jak může sama maminka zjistit, že něco není v pořádku (nedostatečná výživa, tíseň dítěte v děloze). Ve chvíli, kdy máte pocit, že se dítě "nějak málo hýbe" nebo že je vůbec necítíte, vypravte se do porodnice ihned.

5. Odeslání gynekologem

V posledním měsíci těhotenství navštěvujete svého gynekologa po týdnu, ten vás pozorně sleduje a po vyšetření může odeslat ihned do porodnice k hospitalizaci. V tomto případě neotálejte. Lékař ví, co dělá, celou situaci vám samozřejmě vysvětlí a předá i doporučení, které v porodnici odevzdáte.

zdroj: Babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Video: Porodila u řeky - explicitní, něžné, dojemné

Holčička z popelnice našla po letech svého tátu

15 varovných signálů, jimiž se u žen hlásí rakovina


21 let za boj na Ukrajině: Je to přísný trest, ale zavařil si to sám, říká Soukup | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama