reklama

5 nesmyslů o otcovství: Tomuhle rozhodně nevěřte!

O tatínkovské roli koluje spousta nepravdivých fám - určitě jste mnohé z nich slyšeli. Třeba: "Otcovství ho napraví!" Ale kdepak!

Foto: Isifa/Thinkstock

S příchodem nového člena rodiny se tátové leckdy cítí být stranou pozornosti. Je ale jen na nich, do jaké míry se do chodu domácnosti zapojí. Šikovný otec zvládne to samé co matka - jen kojit ne.

O tatínkovské roli koluje spousta nepravdivých fám - určitě jste mnohé z nich slyšeli. Třeba: „Otcovství ho napraví!" Ale kdepak! Pokud nedostal novopečený tatínek rozum dřív, než počal miminko, nebude to s ním o moc lepší, když mu ho maminka přinese domů z porodnice. Spíš horší.

A podobných fám existuje více. Pojďme se na ně podívat...

1. Novorozenec tátu nepotřebuje

Je pravda, že v prvních měsících bývá role maminky nezastupitelná. Ale to neznamená, že se v okolí nemůže vyskytovat nikdo jiný. Ba naopak!

Doporučujeme: 9 znaků: Podle čeho poznáte správného tátu?

Miminka totiž potřebují jistotu ve vztazích k okolí, musí mít "své lidi", s nimiž od začátku navazují úzký kontakt a u nichž hledají pocit jistoty a bezpečí. Pokud táta rozpozná signály dítěte a adekvátně na ně reaguje, vzniká mezi ním a miminkem důvěra, která tvoří základ pozdějšího vztahu.

Nehledě na to, že je táta nezastupitelný v pomoci mamince: přebalit a vykoupat miminko, podržet na odříhnutí, uklidit, ale třeba také udělat masáž chodidel... Je toho tolik, kde se může angažovat, aby matce svého dítěte ulevil! Záleží jen na jeho ochotě a fantazii.

2. Mužský se nedokáže o mimino postarat

Výsledky výzkumů ze 70. let minulého století jednoznačně potvrdily, že muži jsou stejně vnímaví k signálům nepohody kojenců jako ženy. Dokážou dokonce rozlišit různé typy křiku novorozenců.

"Mateřské chování vůči dítěti není omezeno pouze na biologické matky, nýbrž jde o univerzální chování všech lidí. Také otcové, jiní muži, a dokonce již děti v pozdním školním věku jsou schopni tohoto typicky mateřského chování," uvedl PhDr. Zdeněk Matějček.

Čím více času muž s miminkem tráví, tím lépe mu rozumí a stává se citlivější na jeho signály. A naopak dítě si víc zvyká na něj, čímž vzniká pevnější vzájemná vazba.

3. Muži neprožívají hluboké city

Možná neprožívají lásku mateřskou, ale prožívají lásku otcovskou. A ta může být stejně hluboká a intenzivní. Neupírejme jim city!

Nastávající matka měla devět měsíců těhotenství na to, aby si novou životní roli včetně změn a závazků z ní plynoucích uvědomila. Pro otce nastanou skutečné změny až s příchodem miminka. A často se kvůli nim cítí být odsunutý na vedlejší kolej. S jeho pocity se nikdo nepáře, všechno se točí kolem čerstvé maminky.

Čtěte také: Jak dcera změní obyčejného chlápka v báječného tátu

Měl by být skála, jenže i on může mít strach z nové odpovědnosti a obavy, jestli rodičovství zvládne. A protože muži jsou často vychováni v tom, že své pocity nemají dávat najevo, dusí pochyby v sobě. S podnětem k diskuzi tedy musí přijít žena. Poseďte si proto a popovídejte o svých starostech a plánech do budoucna - uleví se vám oběma!

4. Bude stejný jako jeho otec!

Nevěřte tomu! Vy přece také nejste stejná jako vaše maminka, v dobrém ani ve zlém! Pravdou je, že můžeme od svých rodičů přebrat modely chování, ale také nemusíme. Záleží na tom, jestli nám byli v dětství uznávaným vzorem.

Člověka formuje spousta dalších vlivů: přátelé, učitelé, příbuzní, literární postavy, veřejné osobnosti... Každý si vytváří v průběhu života vlastní rodičovskou identitu. Ta může být stejná, úplně rozdílná, nebo dokonce naprosto opačná, než měli jeho rodiče.

5. Otcovství ho napraví!

Jak už jsme si řekli, ani náhodou! Jestliže byl muž sobecký ješita předtím, než zplodil dítě, jako novopečený tatínek nebude o moc lepší. Otcovství - bohužel - neznamená patent na rozum nebo urychlení dozrání osobnosti.

Nedejte se proto napálit "lidovou moudrostí" a uvažujte zdravým selským rozumem. Přání může být možná otcem myšlenky, ale nikoli činů! Je lépe vybírat si pro dítě muže, o němž věříte, že dobrý táta bude, protože se tak projevuje od začátku.

Vyblbne se váš nastávající při hře s malými synovci a neteřemi? Kupuje jim dárky k narozeninám? Vede dětský turistický oddíl? Nebo má svět striktně rozdělený na "mužské" a "ženské" práce a povinnosti? O tom je třeba přemýšlet včas!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

5 hříchů, kterými jsou vinni všichni rodiče

Mapa příjmení ČR: Najděte příbuzné a slavné jmenovce!

Nejhorší profese na světě: Syndrom švédské sekretářky

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama