reklama

5 nejhorších rodičovských zlozvyků

Snažíte se, snažíte... Ale shodit železnou košili zvyku a odbočit ze zajetých kolejí vůbec není jednoduché. A tak stále dokola opakujete stejné chyby. Dokonce jsou možná stejné jako ty, které vás rozčilovaly u vlastních rodičů.

Foto: Isifa/Thinkstock

Snažíte se, snažíte... Ale shodit železnou košili zvyku a odbočit ze zajetých kolejí vůbec není jednoduché.

A tak stále dokola opakujete stejné chyby. Dokonce jsou možná stejné jako ty, které vás rozčilovaly u vlastních rodičů.

Jen si to přiznejte, a možná konečně najdete sílu vystoupit ze začarovaného kruhu. Bude se tak daleko lépe dýchat vám i těm, které máte nejraději, členům vaši rodiny.

1. Jste neomezený pán a vládce

Vždycky musí být po vašem. Všechno máte pod kontrolou. O všem rozhodujete. Víme, že je těžké nechat děti, ať si natlučou čumáček v situaci, kdy je vám jasné, jak to dopadne! Jenže jim musíte ponechat prostor pro jejich vlastní chyby! Ať se rozhodují a nesou za to důsledky!

Doporučujeme: 5 věcí, které nesmí rodiče nikdy dělat před dětmi

Šťastné soužití vzniká také z kompromisů s partnerem. Možná máte pravdu často, pokaždé však určitě ne! Vy si věříte až moc! Neprosazujte se za každou cenu, ve vztahu musí být rovnováha. Poznámka: Neomezený pán a vládce existuje samozřejmě i v ženském rodě!

2. Shazujete sami sebe

Máte opačný problém, vy si naopak věříte málo. "Já jsem úplně nemožná! To snad není pravda!" Tak tohle by vaši nejbližší - a už vůbec ne děti - slýchat neměli. Každý má nárok na slabou chvilku, i vy.

Zejména malé děti nemusí vůbec tušit, že máma v něčem selhala! Pro jejich pocit jistoty a bezpečí by měly věřit, že je všemocná, zkrotí draky, zažene příšery i zlé lidi a nikdy (nikdy!) jim nenechá ublížit. Alespoň prvních pár let.

3. Všechno odkýváte

Chce prcek zmrzlinu před obědem? Dostane ji. Další dva pytlíky bonbónů? Jasně! Touží po obřím plyšákovi? Zítra ho má v posteli. Dítě rádo slyší "ano" - svět je tu přece k uspokojování je potřeb! Nebo snad ne? Jasně, že ne!

Čtěte také: Slova, která vraždí dětskou lásku: znáte je?

Vy jste možná ze svého potomka na větvi, ale ostatní být nemusí, tak ho na to nezvykejte. Aby se dítě úspěšně rozvíjelo, potřebuje pevné hranice. Ty vytyčuje právě slovíčko "ne". Moc důležité slovíčko! Bez něj by dítě nemělo po čem toužit, o čem snít, o co usilovat.

4. Kritizujete..

... jeho kamarády, učitele, jeho tátu, protože je váš ex. Ať už máte jakkoli oprávněné výhrady, tohle byste neměli. Myslete si svoje, ale mlčte. Tím, že nebudete mluvit hezky o někom, koho má vaše dítě rádo, moc plusových bodů nezískáte. Jen mu tím způsobíte v hlavičce zmatek.

Nechte bez povšimnutí i to, co dělají špatně ostatní rodiče. Raději se soustřeďte na pozitivní věci - u vás doma i za dveřmi vašeho bytu. Ostatně, kdy jste se naposledy věnovali potomkovi s plným nasazením a společně si ten čas pěkně užili! Že ani nepamatujete? Tak vidíte!

5. Jste nudní, nebo vůbec nemilujete

"Mám tě ráda!" Pouhá tři slovíčka, ale jak dovedou rozjasnit den! Nezapomínejte na ně. Jen ať je vaše děti slyší často. Ať si je pamatují. Ať to vědí. A vůbec nezáleží na tom, jestli jde o roztomilé batole, nebo o vyčouhlého, zamračeného puberťáka.

A mezitím si společný čas pěkně užívejte. Možná se neudržíte na skejtu, ale kolečkové brusle byste určitě zvládli. Nebo návštěvu Matějské pouti. Či třeba jen sledování filmu doma na videu, u kterého se budete společně dobře bavit. Prostě si najděte jakoukoli zábavu, při níž budete pohromadě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Bydlíme v panelákovém 2+kk. Je nás tam pět...

"Těhotný muž" Thomas Beatie se rozvádí. Má tři děti

5 varovných příznaků mrtvice. Poznáte je?


 

Jak na skládkách mizí peníze: Stát selhal, říká starosta, který bojuje o stamiliony | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama