reklama

5 nejhorších rodičovských hříchů: Dopouštíte se jich?

Tyhle věci byste fakt dělat neměli - ale určitě jste se jich někdy dopustili. Výchova je prostě těžká...

Foto: Thinkstock

Žádné uklouznutí! Na dítě jste se těšili a zodpovědně ho plánovali. Teď ale máte pocit, že si rodičovství nedokážete patřičně užít a že vršíte jednu chybu za druhou.

Kde je problém? Vůbec nemusí být ve vás! Rodičovství je opravdu těžká úloha a zvládnout ho se ctí představuje pěknou dřinu. Chybám se ve výchově nevyhnete. Některé jsou ale horší než jiné. Čemu byste se měli opravdu vyhnout?

1. Nedáváte najevo city

Dítě potřebuje v první řadě lásku. Zejména dokud je malé, představují rodiče jeho alfu a omegu, všemocné bohy jeho světa. Touží se jim zalíbit a potřebuje cítit jejich lásku a ochranu. Zejména to platí u malého miminka, které nemá moc komunikačních způsobů, jak dát najevo své potřeby. Proto byste ho nikdy neměli nechat "vyplakat". Zapomeňte na pověru, že ho chováním rozmazlíte! Naopak - bylo dokázáno, že z hodně chovaných miminek vyrostou sebevědomější jedinci. Ideálním způsobem, jak toho dosáhnout, je nošení dětí v šátku s sebou všude, kam jen to jde.

Doporučujeme: Necháváte miminko vyplakat? Ubližujete mu!

Větší dítě zase potřebuje vaše ocenění a pochvalu. Využívejte proto každou oprávněnou záminku, jak jimi podpořit jeho sebevědomí. Výsměch a další podpásovky jsou přísně zakázány, o bití nemluvě - používají je jen zamindrákovaní ubožáci. Na druhou stranu, jedno důrazné plácnutí přes zadek v opravdu mezní situaci snad ani bití není...

2. Nedůslednost, matka problémů

Ale pozor, milování v žádném případě neznamená rozmazlování! Druhá nejdůležitější věc, kterou děti potřebují hned po lásce, je důslednost. Malé dítě funguje hodně podobně jako štěně - skutečně dobře se cítí, jedině pokud má pevně stanovené hranice. K životu potřebuje řád. Nejen co se týká pravidelného denního rytmu, ale také jednoznačné čitelnosti rodičovských pokynů.

Když už řekněte: "Nedělej to, nebo...",  říkejte to s vědomím, že to "nebo" skutečně hodláte dodržet. V opačném případě prcek vaše plané výhružky rychle prokoukne a nebude si z nich nic dělat. U malého prcka se to ještě dá chvilkami ustát odkazem na to, že je roztomilý. Ale až vám začne po hlavě tancovat puberťák, budete hořce litovat dřívějších ústupků!

3. Pravidla platí pro všechny

Zní to možná trochu starosvětsky, ale měli byste hrát doma fér. Vlastně nejen doma, ale tam je to opravdu důležité. Můžete nechat potomka čas od času nenápadně vyhrát v Člověče, nezlob se!, ale rozhodně byste ho neměli chválit za to, že šidí v kartách.

Vědomí, že důvěra je na všech vztazích to nejdůležitější, představuje nejen důležitý vklad do jeho budoucího života, ale také do fungování vaší rodiny v současnosti.

Čtěte také: Jak předejít vztekání dětí? Vážně to funguje

Součástí tohoto přístupu je také schopnost dospělého elegantně uznat chybu a umět se omluvit. Dokonce i svým vlastním dětem.

4. Nenajdete si čas

Děláte všechno proto, abyste rodinu finančně zabezpečili? To je jistě dobře, ale jen pokud si najdete dost času, který budete trávit společně: hraním, vyprávěním, čtením nebo klidně i uklízením. Důležité je slovo "společně". Čas, který svým nejbližším věnujete, má totiž daleko větší hodnotu než jakékoli peníze.

5. Berete se moc vážně

Doteď jsme psali jen o samých vážných, velkých věcech. Ty ale budou daleko stravitelnější, když se dokážete společně zasmát a "vyblbnout". Ano, rodič musí milovat, chránit, vést, řídit a dohlížet - ale pokud se neumí s dětmi zasmát a zalumpačit, bude život jeho rodiny smutný a těžkopádný.

Zdá se vám těžké, ne-li nemožné řídit se všemi těmi pravidly? Nebojte, zvládnete je! Někdy lépe, jindy hůř - důležité je to nevzdat. Výchova je prostě těžká...

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Táta spočítal, jaké škody způsobil malý syn: 250 000 Kč

12 znamení, že už jste opravdu staří

8 slabostí, které tolerujeme a neměli bychom

 

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama