reklama

5 důvodů, proč se dívat s dětmi na pohádky

Společný čas u televize je velmi důležitý. Ať už se budete dívat na kreslené animované příběhy nebo jiné pořady pro nejmenší členy rodiny, upevňujete se svými potomky pouto a otevíráte nová témata.

Foto: iStock

Možná máte chuť děti před obrazovkou zanechat a jít se věnovat svým záležitostem. Je to naprosto pochopitelné, ale obzvlášť během nadcházejících vánočních svátků si vyhraďte čas, kdy budete sledovat nějaký pořad dohromady jako rodina.

Ve spoustě pohádek a animovaných filmů totiž najdete velmi důležitá poselství. Často se zde objevují motivy cesty za dospíváním, překonávání překážek, zkouška opravdových hodnot a podobně. Ačkoliv tam nejsou podobná témata explicitně zobrazena, působí zde jako podtext. Po skončení pohádky tak můžete společně děj analyzovat, ptát se dítka na jeho názor. Podle psychologů veškerý čas, kdy jsme v klidu a nikam nespěcháme, je pro naše vztahy s dětmi naprosto klíčový. Hodina nebo dvě před obrazovkou televize či notebooku bude bavit jak pětileté, tak dvanáctileté dítě. Uvařte si k tomu kakao nebo upečte domácí pizzu.

U pohádek se sami stáváme dětmi

Je skvělé si odpočinout od role dospělého, který musí vše zvládat a na všechno mít odpověď. Během sledování pohádek se na chvilku staneme sami opět dětmi a to je velmi osvěžující zkušenost.

Je to jednoduché

Nemusíte vymýšlet nic složitého a výchovného. Stačí si zapnout pohádku, vypnout telefon, vzít si huňatou deku a dobroty do misky. Obzvlášť děti vytížených rodičů budou z jejich přítomnosti a pozornosti nadšeny. Hlavně, když nebudete nikam spěchat a uvolníte se.

Poznejte své dítě

Během sledování pohádky pozorujte reakce své dcery či syna. Jací hrdinové na něj působí, co ho pobavilo nebo vyděsilo? Během hodiny a půl, co pořad v průměru trvá, tak máte najednou šanci pozorovat vnitřní svět dítěte a to je velmi důležitá zkušenost.

Vymýšlejte si vlastní pohádky

Má vaše ratolest nějakou oblíbenou? Pak po zhlédnutí takového příběhu rozehrajte fantazii dítěte a společně fabulujte, jak to s hrdiny pohádky bylo dál? Nebo pokud má vaše dcera nebo syn třeba oblíbenou postavu (dinosaura, astronauta, kreslené auto, princeznu), prohlížejte si knihy o pravěku, vesmíru, technice nebo historii. Povzbudíte tak zájem o vědění a kreativitu svého potomka.

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama